Nowoczesna Biblioteka – 7 Sekretów Idealnej Biblioteki W Huairon
Pani Dyrektor pisała już nie raz o bibliotekach a ostatnią, którą zachwyciła się najbardziej była biblioteka w Parku Sempione we włoskim Milano. Dziś również u Pani Dyrektor biblioteka niezwykła nowoczesna biblioteka, która jako architektura jest bezpretensjonalna i pomysłowa a jako obiekt – utylitarna i rzeczowa.
Tę oryginalną bibliotekę zaprojektował chiński architekt Li Xiaodong Atelier. Mieści się ona w samym środku wioski Huairon, na obrzeżach Pekinu.
Pokonując dwugodzinną podróż z Pekinu do Huairon możemy nagle znaleźć się w zupełnie innym świecie. Biblioteka jest niezwykłym dodatkiem do pięknej scenerii Chin; elementem który świadczy o współczesnych możliwościach architektury z wykorzystaniem zwykłych materiałów takich jak drewno i szkło.
Jak zauważycie nie trzeba gigantycznych nakładów finansowych, wydumanych koncepcji rodem ze Startreka, czy obiektów kredytujących miasto (firmę) na wiele następnych lat aby stworzyć obiekt, który zachwyci, zainteresuje i przyciągnie. Skromna, ponadczasowa i w swojej prostocie – niezwykle nowoczesna biblioteka, która służyć będzie mieszkańcom, turystom i ucieszy oko architekta. Przeczytajcie ;]
Nowoczesna biblioteka w Huaairon
1. WKOMPONOWANIE – Projekt Ateliera idealnie wkomponowuje się w prostą zabudowę wioski. Zresztą, taki był pierwotny plan – nawet ściany biblioteki zostały celowo zaprojektowane tak, by dodać bibliotece nieco skromności i prostoty, które charakteryzują tę wioskę.
2. KONTEKST – Zarówno projekt biblioteki jak i miejsca do czytania miał na celu wydobyć i podkreślić naturalne piękno tamtejszego krajobrazu. Tym sposobem architektura współpracuje z przyrodą :)
3. LOKALIZACJA – Zamiast budować nowy budynek w centrum wioski, mieszkańcy wybrali to niezwykłe miejsce blisko gór, zaledwie pięć minut spacerkiem od jej centrum. Taki spacer wśród pięknego krajobrazu jest bardzo przyjemny i pozwala pozbyć się natłoku myśli, by nic nie zakłóciło spotkania z książką.
4. FORMA – Ten projekt wydaje się niezwykle prosty i skromny w zestawieniu z naturalnym pięknem otaczającym go zewsząd.
Jak twierdzą projektanci, architektura nie może konkurować z niewyobrażalnym pięknem przyrody. Ta biblioteka wtapia się w krajobraz dzięki materiałom z jakich została zbudowana.
5. MATERIAŁY – Wybór materiałów do budowy jest niezwykle ważny – po bliższej obserwacji wioski i jej zabudowań, architekci zauważyli, że w pobliżu każdego z domów znajdują się stosy drewnianych desek pochodzących z pobliskich lasów. Mieszkańcy wioski zbierają drewniane gałęzie i deski przez cały rok by zapewnić sobie opał, którym opalają kuchenki. To poddało architektom pomysł wykorzystania zwykłego materiału w niezwykły sposób – obłożenia budynku gałęziami. W ten sposób budynek sprawia wrażenie znajomego miejsca dla mieszkańców wioski. Być może zachęci ich to do wejścia do środka :)?
6. POMYSŁ NA WNĘTRZE – Wnętrze biblioteki ma inny, bardziej ekspresyjny charakter. Schodki i wielopoziomowość budynku pozwala na wykreowanie dodatkowej, specyficznej przestrzeni. Poprzez zróżnicowanie poziomów budynek wydaje się narzucać krajobrazowi ramy, przez które można go oglądać, przy jednoczesnym odgradzaniu się od niego poprzez stworzenie swego rodzaju schronienia w samym środku otaczającej go przyrody.
Naturalna i bardzo nowoczesna biblioteka – zainspiruj się!
7. DBAŁOŚĆ O DETAL – Biblioteka jest zbudowana całkowicie ze szkła, by wpuścić do środka jak najwięcej światła. Drewno dozuje dawkę światła w zależności od pory dnia budując idealną przestrzeń do czytania i odpoczynku.
W tym przypadku widzimy jak dobór właściwego materiału od największej skali do najmniejszej wpływa na jakość pomieszczenia.
Pani Dyrektor pozdrawiam i jak zwyczajowo apeluje o sięgania po książki od czasu do czasu choćby dla „ćwiczenia” albo dla oderwania się od komputera ;] Pamiętajcie, że umiejętności których się nie ćwiczy zanikają :P