biblioteka miejska w Jaworznie 2

Biblioteka Miejska w Jaworznie – Miejsce Spotkań Poszukiwań i Odkryć

„Skrawek Świata” w naszym kraju, czyli Biblioteka Miejska w Jaworznie jako przykład wszystkiego, czym prawdziwa Biblioteka jest i może być. Kilka dni temu pisałam o OBA – Bibliotece marzeń w Amsterdamie, dzisiaj – Biblioteka w Jaworznie.

Obiekt ten jest przykładem wzorowej biblioteki. Miasto Jaworzno liczy sobie niecałe 100tys. więc argument, iż „taka” biblioteka opłaca się tylko w dużym mieście – odpada. Opisywana niedawno Amsterdamska OBA to obiekt pokaźnych rozmiarów. Biblioteka w Jaworznie do ogromnych nie należy, ale doskonale łamie stereotyp biblioteki nudnej śmierdzącej i wiecznie zamkniętej.

Biblioteka Miejska w Jaworznie -zobacz sam, dlaczego jest tak wyjątkowa!

Oto dlaczego:

Pierwsza ważna sprawa: usytuowanie Biblioteki w pierzei Rynku Jaworzna, na przeciwko Kolegiaty św. Wojciecha i św. Katarzyny. Abstrahując od kwestii religijnych – wychodząc z przybytku po drugiej stronie Rynku Biblioteka przypomina nam się i zakotwicza w pamięci. Dla bibliofobów – może to remedium, może terapia, niemniej jednak „technika zdartej płyty” z pewnością w tym przypadku przynosi efekty.

Druga ważna sprawa: Przyjemna, mało dyskusyjna forma. Projektant przemyślał nawet wygląd kiosków, które stoją w towarzystwie Biblioteki. Nie ma dzięki temu niepotrzebnych dysonansów jakościowych.

Trzecie najważniejsze: Funkcja. Każdy wie po co biblioteka jest, nie każdy wie, do czego jeszcze może służyć, a już na pewno nie, jak dobrze można spędzić w niej czas i nie tylko na czytaniu. W środku jest Kawiarnia i obszerne foier z fotelami oraz salki konferencyjne. Obiekt wyposażony jest w bramki, tak więc można swobodnie buszować między regałami (nie wynosząc oczywiście zasobów). Jest kącik dla dzieci, jest całe mnóstwo komputerów z dostępem do internetu, obszerne stoły do nauki, salka z grami planszowymi a wszystko to w przyjaznej przestrzeni z loggiami, mostkami, pokojami i dużymi przestrzeniami regałów. Szklane elewacje budynku dopuszczają do wnętrza mnóstwo ciepłego światła i dają wrażenie zintegrowania ze światem zewnętrznym.

Biblioteka Miejska w Jaworznie – zainspiruj się nowoczesnym projektowaniem budynków użyteczności publicznej!

Czwarte i ostatnie: Zagospodarowanie terenu. Przestrzeń wokół Biblioteki od strony Rynku płynnie łączy się z przestrzenią publiczną tegoż placu dzięki ławkom, murkom, schodom  fontannie i placykom. Dzięki powyższemu zabiegowi Biblioteka staje się integralną częścią przestrzeni miejskiej. Odwiedzający placyki niekoniecznie są jednocześnie czytelnikami, mniemam jednak, że wielokrotne obcowanie z przestrzenią wokół przybytku wiedzy jest w stanie wywołać w delikwencie na tyle ciekawości, aby ten łamiąc swoje dotychczasowe zwyczaje, skusił się na chwilę z książką lub kawą W bibliotece.
Za Biblioteką – mnóstwo zieleni trawnikowej i drzewa, które widziane przez ściany kurtynowe dają efekt płynnego przechodzenia przestrzeni wnętrza w przestrzeń zewnętrza.

Ponadto Biblioteka przyjazna jest niepełnosprawnym, posiada windę osobową i towarową, obszerna szatnię, czyściutkie sanitariaty, rekreacyjne tarasy na które można wyjść wraz z naszą przeglądaną książką, laptopem, ipadem etc

Oraz małe Info sztywne dodatkowe: Budynek Centrali Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie oddany został do użytku 28 września 2007 roku. Wzniesiony w konstrukcji szkieletowej żelbetowej obiekt posiada elewacje ze ścian warstwowych i ścian pełnych z cegły klinkierowej. Warto również zwrócić uwagę na wykończenie attyki stropodachu oraz powtarzające się w innych miejscach ceglane ornamenty.

Pani Dyrektor Architekt życzyłaby sobie, aby w każdym mieście Biblioteka była miejscem spotkań, poszukiwań i odkryć, nie miejscem przymusowym, karnym i konserwatywnym.

Zdjęcia użyte w artykule pochodzą z materiałów własnych Pani Dyrektor.

Kliknij aby dowiedzieć się więcej na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Biblioteka Miejska w Jaworznie - Miejsce Spotkań Poszukiwań i Odkryć, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl