DOM MARZEŃ A199 – Projekt nowoczesnego domu na skarpie!
Dzisiaj specjalnie dla Was, Czytelników Pani Dyrektor, przygotowałam opis kolejnego domu, który powstał w moim biurze architektonicznym. Tym razem, jest to całkiem nowy temat, zaledwie z jesieni 2016r.
Przedstawiam Wam projekt nowoczesnego domu na skarpie. Aktualnie siedziba mojego biura mieści się w Rzeszowie. I mimo, że prowadzimy inwestycje na terenie całego kraju, we Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie, Gdyni czy na Mazurach, mamy również inwestycje bardziej lokalne ;] Dom, który dzisiaj Wam pokażę znajduje się w górzystym terenie. Ze względu właśnie na ukształtowanie terenu zaprojektowaliśmy:
NOWOCZESNY DOM NA SKARPIE!
Dom na skarpie Dom na stoku, dom na zboczu, dom na wzgórzu… Różne nazwy słyszymy od Was, właściciele lub przyszli właściciele działki ze spadkiem. W projektowaniu domu na stoku chodzi zawsze o zachowanie spadku! Jeśli posiadając działkę ze spadkiem na siłę chcemy ją wypłaszczyć, odbieramy jej większość uroku i charakteru.
Najlepsze działki mają oczywiście spadek południowy, albo południowo-zachodni (stok opada w kierunku południa, czy pd-zach). W takim przypadku możemy eksponować części dzienne domu na najbardziej i nasłonecznione części działki. Dodatkowo słońce, jeśli tylko jego wędrówki po nieboskłonie nie przesłania wzniesienie usytuowane na przeciwko naszej działki (lub inne wysokie zabudowania!) oświetla swoimi promieniami nasz dom najdłużej.
W przypadku tego domu skupiliśmy się na spektakularnym widoku z części dziennej (parteru) i fragmentu części nocnej (poddasza) oraz na długich widokach na ścianach szczytowych skierowanych na wschód i zachód.
Działka, na której zlokalizowany jest dom ma powierzchnię ok 3ha, tak więc nie grozi nam przesłanianie. Dom nie posiada garażu wbudowanego zgodnie z wytycznymi Inwestora. Garaż jest oddzielnym budynkiem usytuowanym po północnej stronie budynku.
Zobacz jak wygląda
Projekt nowoczesnego domu na skarpie!
PROJEKT NOWOCZESNEGO DOMU NA SKARPIE
– PODSTAWOWE INFORMACJE
LOKALIZACJA: województwo podkarpackie
ILOŚĆ KONDYGNACJI: 2 nadziemne
POWIERZCHNIA ZABUDOWY: ok. 265,8 m2
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 442 m2
POWIERZCHNIA PARTERU: 228 m2
-
- wiatrołap – 7,2 m2
-
- garderoba – 5,8 m2
-
- komunikacja – 18,3 m2
-
- pralnia/suszarnia – 6,1 m2
-
- pracownia komputerowa – 15,8 m2
-
- kotłownia – 7,3 m2
-
- skład drewna – 14,9 m2
-
- pracownia – 17,3 m2
-
- łazienka – 7,8 m2
-
- kuchnia – 38,4 m2
-
- salon z jadalnią – 86,8 m2
-
- spiżarka – 2,8 m2
-
- WC – 2,9 m2
- garaż 2-stanowiskowy – 37,7 m2
POWIERZCHNIA PIĘTRA: 214 m2
-
- sypialnia 1 – 24,2 m2
-
- sypialnia 2 – 27,7 m2
-
- sypialnia 3 – 20,1 m2
-
- komunikacja – 21,3 m2
-
- kuchnia – 11,0 m2
-
- salon z jadalnią – 48,6 m2
-
- sypialnia – 17,0 m2
-
- WC – 2,1 m2
- łazienka – 3,3 m2
Każda sypialnia zaprojektowana została z osobną łazienką i garderobą.
Dom, który pokazuję przygotowaliśmy pierwotnie w kilku różnych wersjach a do jednej z nich wrócimy kiedy indziej.
Projekt nowoczesnego domu na skarpie
-jak został zaprojektowany?
Plan domu W przypadku tego projektu, jedną z najważniejszych wytycznych w układzie funkcjonalnym domu była duża, otwarta na zewnętrze poprzez liczne przeszklenia część dzienna domu. Oprócz tego Inwestorom zależało, aby na parterze wydzielić dla nich strefy, w których mogliby pracować.
Ciekawym rozwiązaniem jest rodzaj rozdzielnego poddasza domu, bowiem istnieje możliwość całkowitego wydzielenia jego części z całości domu. Aby zrealizować ten plan funkcjonalny zaprojektowaliśmy osobną komunikację pionową w postaci schodów oraz przewidzieliśmy dodatkowy salon z jadalnią i kuchnią. Część ta może być przeznaczona zarówno dla przyjezdnych gości, jak również poprzez swoje odizolowanie – pod wynajem lub agroturystykę.
Projekt indywidualny domu, to bardzo sprecyzowane potrzeby Inwestorów. Tworząc go staramy się pogodzić wszystkie wymagania dotyczące ciągu funkcji w rzucie domu (ciągu pomieszczeń). Całość zamykamy w bryle zgodnej z estetyką, której Inwestor oczekuje.
Dlaczego projekt domu na skarpie, dodatkowo zaprojektowanego indywidualnie jest taki wyjątkowy?
-
- projekt domu dostosowany do lokalizacji tej jedynej działki i ukształtowania terenu,
-
- widoki z każdego pomieszczenia mogą być w tym przypadku wykadrowane dokładnie tam, gdzie jest najlepszy widok i nasłonecznienie działki
-
- przestrzenna część dzienna domu – kuchnia z jadalnią i salonem – dokładnie w wymiarze i układzie odpowiadającym potrzebom Inwestora
-
- przeszklenie części dziennej domu z widokiem na okoliczne wzgórza, (wizualizacja schematyczna wnętrza domu posiada wbudowany widok identyczny z realnym! Nie jest to zawsze możliwe, w tym przypadku – było!)
-
- wydzielenie części piętra pod możliwość wynajmu lub agroturystyki przewidziane na etapie projektowym
- nowoczesna forma domu – zastosowanie materiałów takich jak beton, drewno i blacha na rąbek, przeszklenia połaciowe, oddzielne wejścia czy konstrukcja słupowo-stropowa zaprojektowana indywidualnie pozwoli domowi swobodnie zmieniać się w ramach modułu, bez konieczności montowania kosztownych elementów stalowych
Projekt nowoczesnego domu na skarpie – zobacz wnętrze!
Na koniec przygotowałam dla Was jeszcze jeden widok z wnętrza tego domu, który zachwycił Was na facebook’owym fanpage’u Pani Dyrektor ;] Chciałam Wam tylko powiedzieć, że wersji tego domu było dwie – to jest jedna z nich. Druga, zaakceptowana przez Inwestorów, przechodzi jeszcze pewne wariacje i uzgodnienia – myślę, że w jej pierwotnej wersji pokażę Wam ją kiedyś na blogu Pani Dyrektor ;]
Od 2010r. zaprojektowaliśmy ponad 200 domów jednorodzinnych indywidualnych. Wszystkie są do wglądu w siedzibie mojego biura w Rzeszowie.
Następnym razem, pokażę Wam jeden z wielu projektów domów amerykańskich, z których nasze biuro Urban Project zaczyna słynąć ;] Mamy się czym pochwalić! Mam nadzieję, że podobnie jak ja, nie możecie się już doczekać!
P.S. Poniżej link do pierwszego wpisu z serii 'DOMY MARZEŃ’, czyli serii, w której pokazuję Wam nasze biurowe projekty, a w nim mocno nowoczesny projekt sprzed 5 lat:
DOM MARZEŃ A112 – Projekt indywidualny nowoczesnego domu prosto z biura Pani Dyrektor!
Zainspirujcie się jeszcze bardziej niż zwykle!
Piękny.. Naprawdę wymarzony! A w jakim programie wykonują Państwo te świetne, oryginalne wizualizacje?
Tamte wykonane były w 3DStudio i Photoshopie
Genialny projekt, uwielbiam dużo światła w domu, a przeszklone ściany robią robotę.
Bardzo oryginalny projekt!
Ciekawy projekt, zwróciłem głównie uwagę na interesujące przeszklenie części dziennej domu wiążące się z dużą ilością światła wpadającego do domu. Światło będzie nadawać mu swoisty nastrój co jest dla mnie ważne. Ogólnie cały projekt jest interesujący.
Świetny post. :)
Pozdrawiam.
Genialny projekt! Działka idealna pod ten dom. Najbardziej podobają mi się przeszklone ściany. Dom na pewno będzie prezentował się cudownie :)
Bardzo lubię przeszklone ściany! Jak dla nie mogą być od sufitu do podłogi :D Przyszły właściciel również kocha ten dom!
Jeśli kiedykolwiek ktoś posiadając taką działkę wybierze projekt typowy, to całkowicie stracę wiarę w ludzkość.
Piękny dom!
:D Ja mam wielkie szczęście do świadomych inwestorów .. a swoją drogą, jeśli ktoś wywalcowałby plato dla typowego na takiej działce to byłaby to katastrofa! 2ga wersja tego domu (jest na Fb) jest też fajna – zaglądnij ;]