Inna wyszukiwarka obszarów NATURA 2000 – taka, która działa

Piszę sobie Prognozę skutków oddziaływania MPZP na środowisko i przypomniałam sobie, że sto lat temu obiecałam pokazać Wam wyszukiwarkę obszarów NATURA 2000.

To wyszukiwarka – interaktywna mapa która DZIAŁA – w przeciwieństwie (niestety) do naszego ukochanego rodzimego Geoportalu.
Znajdziecie ją pod adresem: http://natura2000.eea.europa.eu/ Jeśli wszedłeś tu tylko dlatego, że nie wiesz w ogóle jak poszukać swoją działkę na Geoportalu idź tu.

Dlaczego preferuję ją pond Geoportal i jego Mapy? (Jeśli nie wiesz o czym mówię lub chcesz sprawdzić jak obsługuje się Geoportal w zakresie poszukania obszarów występowania NATURA 2000 kliknij).

PLUSY tej WYSZUKIWARKI:

 1. Geoportal ma bardzo często przerwy techniczne a je potrzebuję nieraz dla Was – kiedy dzwonicie – sprawdzić czy działka leży w NATURZE 2000 czy też nie.
 2. Kiedy naciskasz ikonkę „i” na geoportalu i wskazujesz obszar … Niestety NATURA 2000 nie działa i nie działała nigdy a przy nakładaniu się mnóstwa obszarów – np. obszaru specjalnej ochrony krajobrazu, parku krajobrazowego, specjalnej ochrony ptaków czy specjalnej ochrony siedlisk oraz terenów mających znaczenie dla Wspólnoty – nie zobaczysz właściwego konturu „od ręki”.
  Ta wyszukiwarka zawsze bezbłędnie pokazuje gdzie która NATURA występuje!
 3. Można podglądnąć NATURA 2000 w całej Europie.
 4. Jest tam również mapa pokrycia „corine land cover” – rodzajów gleb występujących na obszarze – oczywiście dla całej Europy i wód – oceanów i mórz ;]

MINUSY tej WYSZUKIWARKI

 1. Nie można zrobić szukaj a tam gdzie mapy są jeszcze bardzo kiepskie trzeba posiłkować się Geoportalem dla określenia czy działki leżące na granicy obszarów jeszcze w nich są czy już nie (na Wasze szczęście).

Poza tym… można zrobić sobie przezroczystości, poznać inne obszary, poszukać unijnych programów ochrony etc. Z resztą – sami się przekonajcie:

jak-wyszukac-obszary-natura-2000-sprawdzic-czy-dzialka-lezy-w-naturze-8

Tak wygląda pokrycie obszarami NATURA 2000 Polski i polskich stref przybrzeżnych.

jak-wyszukac-obszary-natura-2000-sprawdzic-czy-dzialka-lezy-w-naturze-2

Po zbliżeniu dokładnie widzimy obszar tylko i wyłącznie NATURY – bez podatkowych form ochrony wielkoskalowej (można dodać opcje z boku w menu)

jak-wyszukac-obszary-natura-2000-sprawdzic-czy-dzialka-lezy-w-naturze-3

Niestety mapy dla tego serwisu nie są najdokładniejsze i jeśli nie jesteście szczęśliwcami którzy znaleźli się w „nowych mapach” będziecie mieć jeszcze stare i brzydkie – takie których nie da się zbyt dokładnie powiększyć (jak google sprzed roku dla jeszcze wielu lokalizacji)

Co robimy więc? Klikamy myszką na dowolny obszar zakreskowany - wyskakuje okno powyżej.

Co robimy więc? Klikamy myszką na dowolny obszar zakreskowany – wyskakuje okno powyżej.

Klikamy na buttona i otwiera się menu z naszą NATURĄ - numerki PLH to Habitaty, PLB to Birdsy (ptaki ;] )

Klikamy na buttona i otwiera się menu z naszą NATURĄ – numerki PLH to Habitaty, PLB to Birdsy (ptaki ;] )

jak-wyszukac-obszary-natura-2000-sprawdzic-czy-dzialka-lezy-w-naturze-7

A to dodatkowa mapka – możecie poklikać kursorem i zobaczycie klasyfikację gruntu corine land cover. Oczywiście wsio jest w języku angielskim, ale – taki już ten dzisiejszy świat jest ;] Można użyć googlee translate – serio – też używam – nie jestem po geografii i niektóre nazwy są odjechane – nie ma się czego wstydzić.

Jeśli już znaleźliście swoją działkę i jest ona W OBSZARZE NATURA 2000 zapiszcie NUMER – ID OBSZARU i wrzućcie w wyszukiwarkę – dowiecie się wszystkiego na temat obszaru!
A jeśli chcesz przeczytać dlaczego sarkastycznie wypowiadam się na temat obszarów NATURA 2000 – przeczytaj mojego kontrowersyjnego posta o tym, kto truje bieliki na podkarpaciu.

PD Architekt pozdrawia, jutro napisze o przebudowach i pokaże Wam jedną z pięknych polskich stodół którą miała przyjemność fotografować. (Wracam do nocnego drukowania …)

Kliknij po wiedze z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

3 komentarze

 1. Paweł Prokopowicz

  dobrym i skutecznym portalem dla każdej formy ochrony obszaru (natura 2000, parki, siedliska itp.) jest geoserwis.gdos.gov.pl – spory zasób informacji i prosta obsługa ;)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. dobrym i skutecznym portalem dla każdej formy ochrony obszaru (natura 2000, parki, siedliska itp.) jest geoserwis.gdos.gov.pl – spory zasób informacji i prosta obsługa ;)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl