ArchitekturaArchitektura mieszkaniowaDomy MałeProjekty Domów IndywidualnychWspółpraca Projektowa

Nowoczesny domek gościnny – mikro architektura – DOM(EK) MARZEŃ A0345

Wśród różnorodnych projektów jakie tworzymy w biurze pojawia się też wiele projektów mieszkaniowych. Na blogu w serii Domy Marzeń opisuję dla Was projekty różnych domów jednorodzinnych, pojawia się architektura nowoczesna jak również budynki w stylu amerykańskim. Dzisiaj mam dla Was projekt który z zabudową mieszkaniową ma wiele wspólnego bowiem będzie to nowoczesny domek gościnny.

Domek gościnny z basenem
Prosta stonowana bryła nowoczesnego domku letniskowego.

Z racji, że jako biuro projektowe realizujemy marzenia naszych Inwestorów to tworzone projekty są bardzo różnorodne. Tym razem klient zgłosił się do nas z pomysłem na stworzenie nowoczesnego domku gościnnego. W odpowiedzi powstał projekt, który dzisiaj macie okazję obejrzeć.


Projekt indywidualny domku gościnnego


Nowoczesny domek gościnny
Mocno przeszklona bryła, która przenika się z otaczającym krajobrazem.

W tej wersji postawiliśmy na prostą bryłę, czyli prostopadłościan. Całość wykończona białym tynkiem. Strefa dzienna została w całości przeszklona, dzięki czemu otwiera się na otaczający ją krajobraz. Jeśli chodzi o drugą część domu to ta bardziej prywatna, dlatego też nie pojawiają się tak duże okna. Charakterystycznym elementem bryły jest mocno wysunięty okap dodający domowi charakteru. Dodatkowo przy domu pojawia się basen z utwardzonym miejscem na ustawienie leżaków.


Układ funkcjonalny wnętrza – nowoczesny domek gościnny


Wiemy już jak budynek prezentuje się z zewnątrz teraz czas na układ funkcjonalny. Tworząc projekty staramy się, aby każdy był jak najbardziej funkcjonalny, co w niektórych przypadkach staje się nie lada wyzwaniem. Projektując architekturę w formie mikro staramy się, aby podział wnętrza nawiązywał do takiego jaki spotykacie w naszych projektach domów. Na przykładzie tego projektu postaram się Wam to przedstawić.

Nowoczesny domek gościnny - widok 3D wnętrza
Czytelny podział funkcjonalny – przyjrzyjcie się uważnie!

Wchodzimy do głównego pokoju, gdzie namiastką tzw. strefy wejściowej jest mała szafka oraz wieszak na odzienie wierzchnie. Idąc dalej na lewo pojawia się duża strefa dzienna. Mamy tutaj otwartą kuchnie, ale wydzieloną od salonu blatem barowym. Natomiast na resztę tej strefy składa się wspomniany salon z zestawem wypoczynkowym oraz miejsce na leżaki. Co więcej mamy tutaj również kominek, dzięki któremu domek ten może być używany całorocznie. Druga część domu bardziej o charakterze prywatnym. Mamy tutaj wydzieloną sypialnię z osobnym wyjście na ogród, a obok łazienka. W tej części domy znajduje się również pomieszczenie gospodarcze, w którym pralka, suszarka oraz dodatkowe miejsce do przechowywania.

Podział funkcjonalny - mikro architektura
Podział funkcjonalny wnętrza.

Podział funkcjonalny o którym wspomniałam Wam przed opisaniem tego wnętrza tutaj jest bardzo dobrze widoczny. Mamy tutaj strefę dzienną, nocną oraz techniczną. W strefie dziennej wyznaczono część wejściową, kuchenną oraz wypoczynkową. Natomiast strefa nocna została wydzielona oraz nieco ukryta (wejście do sypialni nie jest umiejscowione bezpośrednio ze strefy dziennej. Pamiętajcie podział nie musi być fizyczny, czyli poprzez projektowanie ścian, wystarczy zaproponować odpowiedni układ elementów wnętrza.

Wnętrze nowoczesnego domku gościnnego
Widok na stref wejściową oraz wypoczynkową.

Nowoczesny domek gościnny – zobacz zestawienie pomieszczeń!


Zestawienie pomieszczeń i ich powierzchni:

  • Pokój – 49,5 m2
  • Kuchnia – 10,1 m2
  • Komunikacja – 2,9 m2
  • Sypialnia – 10,5 m2
  • Łazienka – 3,0 m2
  • Pomieszczenie gospodarcze – 8,2 m2
  • Razem – 84,2 m2


Jak podoba się Wam taka propozycja domku gościnnego? Chcielibyście również mieć taki budynek u siebie? Dajcie znać w komentarzach. Być może już niebawem pokażę Wam kolejną wersję tego domku, nasi projektanci nadal nad nim pracuję ;) Tymczasem śledźcie również moje social media Instagrama i Facebooka.

Pani Dyrektor życzy Wam inspirującego tygodnia!


Przeczytaj także:

Zastanawiasz się jaki metraż wybrać? Mam dla ciebie odpowiedź, w naszym filmie dowiesz się co się zmieść na 150, 200, 300m2i! Wejdź w link.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

2 Comments

  1. Udany projekt. Podoba mi się. Mam jednak kilka pytań.
    Co z nagrzewaniem się pomieszczeń od słońca w upalne dni? Zwłaszcza, gdy duże przeszklenia są od strony południowej?
    Czy da się z tego zrobić dom całoroczny? Nie chodzi o mieszkanie w nim przez 365 dni roku, ale mógłby służyć jako dom do pomieszkiwania przez kilka dni w zimie lub na jesieni co jakiś czas. Tak , żeby można było utrzymywać w nim temperaturę pokojową.

    1. Jest to dom całoroczny. Zaprojektowany z zachowaniem wszelkich współczynników. Dom ma went mech. reku i klimę. Główną wytyczną było skierowanie ściany szkła do basenu. Tak po prostu musiało być ;]
      Dom ma przyłącz gazowy z bud gospodarczego obok, ogrzewanie podłogowe i kominek. Można uznać go za pełnoprawny dom, tylko mało w nim funkcji bo nie było zapotrzebowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button