Spacer po parterowej willi 430m2 z płaskim dachem i zadaszonym przejściem do garażu wolnostojącego
Cześć! W dzisiejszym odcinku zapraszamy na spacer po parterowej willi z płaskim dachem projektu Urban Project czyli naszego biura projektowego. Budowa jest akurat na etapie szklenia – i już za kilka dni, po wstawieniu okien i drzwi budynek osiągnie stan surowy zamknięty.
Jeśli wolisz oglądać niż czytać – kliknij film i pooglądaj:
A jeśli wolisz poczytać – czytaj dalej :D
Lokalizacja i usytuowanie domu – kluczowe aspekty projektu!
Nasz spacer po parterowej willi zaczynamy od lokalizacji! Dom usytuowany jest centralnie, na 40sto arowej płaskiej działce. Jak widzisz, projektujemy garaż poza bryłą budynku, ale łączymy go z budynkiem głównym zadaszonym łącznikiem. Całe zagospodarowanie wjazdu zaprojektowaliśmy dodatkowo w taki sposób, aby była możliwość zaparkowania samochodem pod łącznikiem i wypakowania ładunków prosto do spiżarni jeśli jest taka potrzeba.
Dom, pod względem stron świata i funkcji w środku usytuowany jest idealnie.
Nie da się ukryć, że sama działka ułatwiła nam to zadanie. Jeśli działka ma właściwą powierzchnię do skali domu oraz kiedy wjazd wypada od północy, cała reszta funkcji domu układa się najbardziej poprawnie. O zagadnieniu lokalizowania budynku względem stron napisałam już 3 wpisy:
1. Rozmieszczenie pomieszczeń w domu względem stron świata cz. 1z2
2. Rozmieszczenie pomieszczeń w domu względem stron świata cz. 2z2
Powierzchnia tego domu i garażu to w sumie 430m2 z czego w domu mamy 360m2 a resztę w garażu. Skoro jesteśmy już w temacie garażu – jest on zaprojektowany tak, że mieści w sobie 2 samochody. Jest również sporo miejsca na warsztat i motocykle. Obok bryły zamkniętej znajduje się dwa dodatkowe miejsca postojowe pod wiatą. Projektujemy tak, kiedy Inwestor preferuje parkowanie szybsze – pod wiatą a garaż lubi wykorzystywać do celów gospodarczych.
Jaki jest „standard” wysokości kondygnacji w domu parterowym!
Wysoka strefa dzienna jest o półtorej metra wyższa od pozostałych części budynku, które zaprojektowaliśmy 3 metrowe. W domach indywidualnych, jedynie na specjalne życzenie Inwestora zmniejszamy wysokość kondygnacji z 3 metrów na mniej. Uważamy, że w dzisiejszych czasach, przy zastosowaniu wszystkich instalacji typu klimatyzacje, wentylacje, rekuperacje wysokość kondygnacji na 3 metry w świetle po wykończeniu to podstawa. Oczywiście opcja z miejscowymi obniżeniami też jest dobra, ale aby była z czego obniżać, podstawą muszą być te trzy metry.
Owszem, taka wysokość sprawia, że okna i drzwi w całym domu będą większe, ale uzyskamy efekt pięknej przestrzeni, który daje odczucie wyższego standardu całego budynku. W samym użytkowania dodatkowa kubatura sprawia, że w części sypialnej śpi się lepiej a część rekreacyjną taką jak SPA czy siłownia użytkuje się przyjemniej.
Na budynek parterowy musisz mieć ochotę i być w pełni świadomym związanych z nim decyzji a także konsekwencji wyboru.
O plusach i minusach domu parterowego opowiadamy w jednym z filmów na naszym Kanale YT:
W tym projekcie chodziło nam o łatwy dostęp do każdej powierzchni, brak barier pionowych i możliwość kontaktu z ogrodem każdego z pomieszczenia. Spacer po parterowej willi z płaskim dachem urozmaicają wykończenia elewacji i okna. Elewację planujemy na jesień i z pewnością pokażemy Ci jak będzie ona wyglądać w trakcie realizacji!
Jak poradzić sobie z komunikacją w willi parterowej?
W domu parterowym zawsze największym wyzwaniem jest długość komunikacji – czyli korytarzy. Projektując dom o powierzchni 100 czy 150 m², zagadnienie nie jest skomplikowane. Kiedy jednak dom ma 300 metrów i więcej, długie dojścia stają się szczególnym wyzwaniem. Aby rozwiązać tą łamigłówkę trzeba omówić z Inwestorem dokładną kolejność funkcji w domu. Jak często i z którego zakątka będziemy korzystać to też bardzo ważne przy planowaniu korytarza.
W domu, który widzimy za sobą najdłuższa droga do pokonania czyli między strefą dzienną na końcówką nocnej to 12m i nie dało się tego już skrócić ani trochę. Opcją na zmniejszenie tej drogi była lokalizacja sypialni całkowicie od północy, ale to nie podobało się ani nam ani Inwestorowi. Przechodząc od strefy dziennej mijamy po drodze pokoje dzieci i strefę relaksu aby w końcu znaleźć się w strefie sypialnej dorosłych.
Ogród zimowy i świetlik dachowy – wprowadzenie światła i przestrzeni!
Ciekawym rozwiązaniem w tym domu jest również ogród zimowy, który jest usytuowany na końcu korytarza. Ciemny hall, to coś czego unikamy najbardziej kiedy dla Ciebie projektujemy. Opcją na jego rozjaśnienie jest minimum okno. W tym domu mamy również świetlik dachowy, który został zamontowany już miesiąc temu na dachu. Sprawia on, że komunikacja staje się jeszcze bardziej przyjemna.
Oddzielanie stref w parterowej willi
Jednym z wyzwań w budynkach parterowych jest też oddzielenie strefy dziennej od nocnej na zewnątrz budynku! Z jednej strony sypialnia w parterze to duży plus, kiedy można wyjść bezpośrednio na taras rankiem po przebudzeniu. Z drugiej strony to miejsca styczne części dziennej. A kiedy gości mamy wieczorem w salonie i na tarasie, to jak oddzielić sypialnię od imprezy przed salonem?
Barierami, które są bardzo subtelne mogą być uskoki w elewacji albo zadaszenia. Niby nic, a jednak robi dużą różnicę! W małych domach dużo ciężej oddalić sypialnie od stref dziennych. Jedną z najlepszych opcji jest odwrócenie tych dwóch funkcji względem stron świata. Można zastosować tam wydłużoną ścianę elewacji – murek – jako kontynuację ściany, ale nie widziałam tego rozwiązania zbyt często. Tutaj, odległość między ścianą salonu a sypialni ma 8 metrów a okna w sypialni nie wychodzą na taras dzienny. Choć zaprojektowane są jako kontynuacja przed oknem sypialni.
Zapraszamy Cię do oglądania kolejnego odcinka w którym, wraz z naszym ekspertem od okien i drzwi opowiemy o świetlikach dachowych w domach z płaskim dachem.
Jeśli podobał Ci się nasz odcinek z opisem kolejnej naszej budowy daj znać w komentarzu! A po więcej takich materiałów subskrybuj nasz kanał YT i kliknij dzwoneczek z powiadomieniem – nic więcej już Cię nie ominie ;]
Do zobaczenia w następnym odcinku!