Wymarzony dom 1z10 – Garaż i Wejście główne – Pomieszczenia względem siebie
W następnych kilku odcinkach opowiem Ci o rozmieszczeniu pomieszczeń w wymarzonym domu jednorodzinnym względem siebie.
Na początku musisz wiedzieć, że samo rozmieszczenie pomieszczeń względem sobie nie jest tak ważne jak lokalizacja tych pomieszczeń względem stron świata.
Dla potrzeb tego odcinka omówimy najpierw relację pomieszczeń względem siebie. W kolejnych odcinkach opowiem Ci jak powinny być one usytuowane względem stron świata, jeśli oczywiście jest taka możliwość, czyli w przypadku idealnym.
Garaż w domu jednorodzinnym indywidualnym.
Dlaczego zaczynamy od garażu? Bo to miejsce od którego wszystko zaczyna się po wjeździe na działkę.
Zakładamy, że garaż jest wbudowany w bryłę domu. Powinien znajdować się w otoczeniu kotłowni, pomieszczenia gospodarczego i śluzy brudu o której powiemy za chwilkę. Jego związanie z budynkiem może odbywać się różnie w zależności od wielkości domu.
W małym domu będzie w ciągu elewacji głównej z wjazdem od frontu lub przy dużej działce z boku. W dużym domu, może być dowiązany przewiązką jako niemal osobna bryłą. Zlokalizowany pod kątem w stosunku do głównej elewacji jako rozwarty albo kąt 90 stopni. Bardzo rzadko lokalizuje się go z tyłu domu. Bardzo rzadko w Polsce. W krajach anglosaskich działki często posiadają 2 wjazdy – samochodowy i pieszy. W takim układzie można mieć garaż z wjazdem z tyłu a front z wejściem pieszym z przodu. Tylko raz zdarzyło się nam w historii biura dysponować działką, która umożliwiałaby takie rozwiązanie.
Strefa wejściowa indywidualnego domu jednorodzinnego.
W skali budynku najczęściej lokalizuje się ją na frontowej elewacji i raczej na jej środku. W mojej ocenie wejście, czyli główne drzwi a za nimi hall główny / wiatrołap powinien być związany ze strefą burdą i z garażem tak, aby umożliwić połączenie dwóch stref. Reprezentacyjnej wejściowej dla gości i codziennej, brudnej, dla mieszkańców. W małych domach można ostatecznie połączyć garaż drzwiami do wiatrołapu. Ma to swój minus, czyli zapach garażu w strefie wejścia.
Najlepiej jest by miała ona choćby niewielkie okno pod którym umieścimy szafki na buty i pufę do siedzenia a po drugiej stronie miejsce na wieszkaki podręczne i wysoką szafę.
Mieszkaniec wjeżdża do garażu, wychodzi z auta, wchodzi do śluzy, rozbiera się z kurtki i butów, zakłada papcie i dopiero wtedy wchodzi do wiatrołapu / hallu wejściowego.
Tutaj na myśl przychodzi nam od razu – spiżarnia albo brudna kuchnia i kuchnia właściwa. Wielu ludzi chciałoby mieć jak najszybsze / najłatwiejsze połączenie garażu ze spiżarnią i kuchnią.
Możliwości jest kilka. Najczęściej wybieraną jest opcja przejścia z wiatrołapu przez spiżarnię do kuchni. Jest to zabieg, który całkowicie warunkuje front budynku w przypadku domów do 500m2.
Na pewno pomyślisz sobie, że daje to aż czworo drzwi w małej przestrzeni wiatrołapu. Przy malutkim metrażu domu jest to zbędne. Odległość z garażu do kuchni i tak nie jest duża. W takiej sytuacji spiżarnia prawdopodobnie jest umowna, czyli maleńka.
Niekoniecznie pożądany temat czterech drzwi można również załatwić przesuwnymi meblowymi drzwiami z lewej i prawej ;]
Ciekawi Cię więcej na temat rozmieszczenia pomieszczeń? Czytaj kolejne części:
Do zobaczenia w naszym biurze w Rzeszowie!