Architektura Zdrojowa – pensjonaty, hotele, kamienice, domy gościnne
JakaJeden z lepszych moich odcinków Dawno temu w domu napisałam o zauważonym w Słowacji starym drewnianym pensjonacie. Bardzo wiele z przybytków gościnnych w Europie to podobnej formy i stylistyki obiekty. Może dlatego, że właścicielami pensjonatów są często całe rodziny a ich biznes ma długa historię?
Na początek piękna, bogato zdobiona Villa Stella Maris. Zwróćcie uwagę na przepiękne okna ;] Zaręczam, że są to okna drewniane. Tylko drewnianymi oknami można osiągnąć efekt tak grubego gzymsowania okiennych belek, słupków i szprosów. Koronkowy detal z cegły dodaje willi wyjątkowego charakteru. Dach pokryty blachą „na rąbek stojący” stosowany jest dziś niezwykle często jako materiał w bardzo nowoczesnej architekturze.
ZdrojowaGdybym dziś wyjechałam do Rymanowa Zdroju na Podkarpaciu, spotkałabym tam bardzo podobne pensjonaty co we Włoszech, Niemczech czy Hiszpanii. Różnią się one drobnym detalem – materiałem wykończeniowym, ale na pierwszy rzut oka nie można pomylić ich z choćby architekturą typowo górską, wiejską czy tą którą zobaczyć można w dużych zabytkowych ośrodkach miejskich.
Willa Cecylia – w jej formie widać, iż przygotowywano ją pod zabudowę pierzejową (usytuowaną w jedynym ciągu). Jej elewacja frontowa jest zdobna, a boczne bardzo oszczędne. Przez lata nie zyskała sąsiadów stąd skromne elewacje boczne, a ta wychodząca na ulicę okraszona detalem. Okna w tej formie (schodki) można spotkać tutaj w co drugiej kamienicy.
DeszczOdkąd przyjechała do Międzyzdrojów pada przez 80% czasu. W mniej więcej słoneczny i mniej więcej ciepły czas udałam się na obchód wzdłuż ul. Bohaterów Warszawy po inspiracje dla Was. Z pewnością głębiej w stronę lądu znaleźć można więcej takich budynków. (Na wyjeździe z Sanoka w stronę Bykowiec jest jeden dom, który spokojnie pasowałby i tu na przykład, choć materiały skromne. Zrobiłabym Wam o tym już dawno odcinek, ale to zamieszkały dom i jakoś tak niezręcznie jest wprosić się i sfotografować dom prywatny i podać do publicznej wiadomości.)
NarożnaKiedy budujecie swoje domy a te usytuowane są na działce narożnej pamiętajcie, że to działka, która daje Wam możliwość WYEKSPONOWANIA domu w całej okazałości i stworzenia dla niego dwój elewacji frontowych. Kamienice narożne od stuleci już projektowane byly tak, by naroże było atutem obiektu. WYKORZYSTAJCIE TO!
CechyWracając do architektury zdrojowej – czym się charakteryzuje?
Odmiany są głównie dwie – skromna drewniana i bogatsza – murowana:
- Budynek jest albo drewnianym szkieletem albo kamienicą z akcentami zdrojowymi takimi jak wielopodziałowe okna, które na co odzień zobaczyć możecie w kamienicach znajdujących się w Waszych miastach.
- Każda z elewacji jest inna. DETAL – wieżyczki (te smaczne – nie te wspólcześnie paskudne),
- Krycie – blachą na roąbek stojący.
- Drewno – werandy, gzymsy, parapety, podbitki – trochę tak jak w architekturze amerykańskiej – dużo detalu, dzięki któremu architektury tej nie da się pomylić z żadną inną.
Willa 5 – Kamienica bardzo miejska – mało w niej smaku zdrojowego, ale ciekawa jest dlatego, że jej elewacja to niemal dwie bliźniacze kamienice.
KolonialnieWilla Modiva. Na koniec wybrałam dla Was kamienice w stylu Włoskim. Bardzo podobna jest do wielu, które widziałam na włoskim wschodnim wybrzeżu. Skąd wiemy, że willi tej blisko jest do Włoch? Z pewnością wiecie już, że chodzi o bardzo charakterystyczną podbitkę z belkowaniem. Jeśli macie ochotę na kolonialną willę hiszpańską zbudowaną we Włoszech – opisałam ją w jednym z odcinku Dawno temu w domu ;]
Być może uda mi się w piątek pojechać do Hrensdorfu – Na Fanpejdzu Pani Dyrektor jedna z internautek polecała to miejsce. Mam nadzieję, że uda mi się zrobić wycieczkę w tamtą stronę dla Was i dla mnie ;]
PD architekt pozdrawia Was znad Bałtyku ;]