Dawno Temu w Domu Ep.13 – Wioska wikingów z wyspy Wolin

Na ostatnich wakacjach pisałam Wam posta o Skansenie w Sanoku i o budownictwie lat minionych. Mogliście przeczytać tradycyjnym Łemkowskim drewnianym domu a samo minimalistyczne i proste budowanie z drewna opisałam jako część 7 sposobów na mały tani dom.

Również w czasie ubiegłorocznych wakacji podczas warsztatów z moim ex-chórem zwiedziłam miejsce niezwykłe- wioska wikingów z wyspy Wolin.

Całość założenia różni się od tego skansenu w Sanoku przede wszystkim tym, że Skansen w Sanoku jest”prawdziwy” – znajdują się tam chaty które zostały zebrane z wielu Bieszczadzkich miejscowości, oczyszczone, rozłożone, przewiezione i złożone na miejscu w muzeum pod chmurką razem z zaaranżowaniem domowych obejść w charakterystyczny dla poszczególnych kultur sposób.

Oczywiście nie sposób byłoby zebrać chaty wikingów jako muzealne eksponaty bowiem rekonstrukcja dotyczy zabudowy wczesnośredniowiecznej z przełomu wieków IX-XI.

Wioska Wikingów to projekt eksperymentalny. Całość założenia jest rekonstrukcją.

W granicach wioski znajdziemy 27 chat z drewna w tym:

  1. trzy chaty wzniesione w konstrukcji zrębowej o wymiarach 3,5×6,5m z dachem dwuspadowym
  2. trzy chaty wzniesione w konstrukcji plecionkowej (3×3,8m) z dachem dwuspadowym
  3. cztery chaty wzniesione w konstrukcji palisadowej (5×6,5m) z dachem dwuspadowym
  4. dwie chaty wzniesione w konstrukcji międzysłupowej (6x12m) z dachem czterospadowym
  5. sześć chat o konstrukcji międzysłupowej (5x10m) z dachem dwuspadowym
  6. trzy chaty o konstrukcji międzysłupowej (6x12m) z dachem dwuspadowym
  7. 6 o konstrukcji sumikowo – łątkowej (4,4x8m) z dachem dwuspadowym
  8. 5 wiat – warsztatów rzemieślniczych o konstrukcji słupowej (3x4m) z dachem dwuspadowym

Ten duży zespół położony jest w bardzo malowniczym terenie, nad brzegiem zalewy Szczecińskiego. Zrekonstruowano również kształt wałów obronnych – palisady z 4 bramami, jako ciekawostkę – świątynię oraz małą infrastrukturę – nabrzeża z charakterystycznymi łodziami wikingów oraz sieć drewnianych chodników i dróg między chatami.

Projekt jest o tyle fajny, że wchodząc do wioski nie uświadczysz „zwykłych ludzi”.

Wszyscy pracownicy przebrani są w epokowe stroje, w domach zaaranżowane są scenografie sprzed lat. Przechadzając się po wiosce wikingów spotkamy kowala, mężczyzn posługujących się dawną bronią, kobietę w chacie z ziołami i … lutnika – a może nawet więcej niż lutnika gdyż instrumenty które wykonuje w chacie to nie tylko dawne instrumenty strunowe.
Z Panem odbyłam ciekawą rozmowę dowiedziałam się, że oprócz tego iż i ubiera się epokowo jego instrumenty wytwarza tylko i wyłącznie za pomocą narzędzi epokowych i tylko do światła dziennego ;] Fajnie?? ;]

W-skansenie-słowiean-i-wikingów-architektura-dawna-drewniana-na-ziemiach-polskich-61

Drewniana chata wikingów – niewielki obiekt mieszkalny z glinianą maleńką zagrodą przylegająca do ściany szczytowej budynku.

W-skansenie-słowiean-i-wikingów-architektura-dawna-drewniana-na-ziemiach-polskich-121

Jeśli pamiętacie ogromnie długie chaty Łemków zauważycie szubko, że domostwa wikingów były bardzo niewielkie.

W-skansenie-słowiean-i-wikingów-architektura-dawna-drewniana-na-ziemiach-polskich-1111

Wiecie dlaczego w ścianie szczytowej jest otwór? Chaty wikingów nie miały komina – dym z paleniska umieszczonego w centralnej części domostwa unosił się pod powałę i uciekał przez otwory w ścianie szczytowej. (Malownicze;])

PD Architekt pozdrawia ciepło wszystkich tych, którzy jeszcze nie poszli spać ;] 04:39 ;] Zacheca również do odwiedzenia wioski wikingów na Wyspie Wolin.

POLSKA jest PIĘKNA!

Strona internetowa Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów na której dowiecie się wielu szczegółów z zakresu architektury, kultury, cen biletów wstępu i atrakcji organizowanych przez prowadzących projekt.

Więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Dawno Temu w Domu Ep.13 – Wioska wikingów z wyspy Wolin, 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl