Dawno Temu w Domu ep.17 Hotel w stylu hiszpańsko-mauretańskim z 1920r.
Zawsze, wszędzie tam gdzie się zjawię jest coś godnego omówienia pod względem architektonicznym ;] Dawno temu w domu pojawia się o wiele rzadziej niż zwykłe spostrzeżenia.
PinetoTym razem coś ciekawego znalazłam w Pineto. Pineto to nadmorskie miasteczko wypoczynkowe położone nad Adriatykiem w prowincji Teramo. Pewnie nie często się tam zapuszczacie. I ja nie przyjechałabym tutaj gdyby nie warsztaty. Zwykle i do wypoczynku szukam miejsc położonych bliżej miast na liście „TO DO” mojego życia. Zawsze jednak okazuje się, że w każdym dosłownie każdym miejscu można znaleźć coś do odkrycia ;] Hotel Chirurga
Dzisiejsze dawno temu w domu to opowieść o … Hotelu ;] Myślałam, że napiszę Wam coś na kształt: Nie wiem o nim nic ponad to co widzę. Nie znam Włoskiego na tyle aby dopytać się szczegółów a Włosi z Pineto nie bardzo chcieli rozmawiać w języku angielskim. Jedyne co mam dla Was to zdjęcia i domysły.
W Pineto internet był jedynie na plaży, więc badanie „czym był ten dom” zrobiłam dopiero po powrocie do Polski. Bardzo szybko dowiedziałam się kilku ciekawych szczegółów i spieszę podzielić się nimi również z Wami ;]
Hotel Garden z włoskiego Pineto pochodzi z lat 20′ ubiegłego wieku.
Wybudowany został jako willa w stulu hiszpańsko-mauretańskim jako dom – willa chirurga imieniem Francis Padula.
W latach 30′ willę przekształcono w hotel który prowadzony był przez następne ponad 50 lat aż do momentu w którym w 1999r. budynek ostateznie został zamknięty i porzucony.
Budynek należy do najważniejszych zabytków Pineto. Społeczność miasteczka oraz władze miasta prowadzą z obecnymi właścicielami rozmowy mające na celu przejęcie posiadłości i wskrzeszenie jej do ponownego życia.
Rozmowy są na tyle trudne, że sytuacja ekonomiczna we Włoszech, podobnie jak w całej Europie nie jest wesoła a odrestaurowanie tak dużego i skomplikowanego w strukturze budynku pochłonie ogromne nakłady finansowe (jak w przypadku każdej restauracji).
Sytuację komplikują dodatkowo trudne warunki hydro-geologiczne panujące wzdłuż drogi Via XX Settembre.
Co ciekawego dowiedziałam się jeszcze? Władze i właściciele posiadłości próbują dojść do porozumienia które zrodzi pozytywne skutki dla KAŻDEJ ZE STRON! To jest jak najbardziej pozytywne rozwiązanie i chciałabym aby i nasze władze samorządowe miały do spraw zabytków TAKIE podejście ;]
Oczywiście na stronie z której wzięłam te rewelacje napisane zostało – w czerwcu 2012r, że władze Pineto hotel odrestaurują i uruchomią do czerwca 2014 co jak widać nie miało miejsca. Liczy się jednak szczytna intencja i chęć KOMPROMISU WŁADZ Z INWESTOREM PRYWATNYM!
Pooglądajcie więc: hotel w stylu Hiszpańsko-Mauretańskim ;] Zainspirujcie się zdrowo!
PD Architekt pozdrawia ciepło z Rzeszowa i ma nadzieję, że opuści średnio-wesoły przybytek w którym przebywa od piątku …
Jeśli macie ochotę na moje inne przemyślenia architektoniczne z warsztatów we Włoszech zaglądnijcie tu:
- Miasto Maribor na Słowenii – pierwsze wrażenie.
- Dlaczego przestrzenie publiczne w mieście są tak ważne na przykładzie Mariboru.
- O kościele którego głównym akcentem we wnętrzu jest … tkanina. Zmienisz ją? Zmieni się całe wnętrze ;]
- Spojrzenie na Florencję. Miasto, które bardziej renesansowe być nie może ;]
- To, co przeczytaliście dzisiaj ;] oraz inne Dawno temu w domu – seria – tutaj
- Mój kolejny Słoweński zachwyt – stolica kraju – Ljubljana cz.1
- Ljubljana – miasto cz.2
- Wprowadzenie do warsztatów pt. „Promocja Architektury” które przeprowadziłam we Włoszech wraz ze studentami, doktorantami i p. profesor z Politechniki Krakowskiej.