Amerykańskie

Amerykański dom – hit czy kit? Ep.1 – Detal i architektura drewniana z San Francisco.

Pani Dyrektor już niejednokrotnie pisała o budownictwie zza oceanu. Dom amerykański maglowałam na wiele sposobów.

Przygotowywałam się do napisania tego posta już dawno. Oglądam te domy codziennie na kolorowym profilu Instagramowym – HouseZoom, który obserwuję.
Z powodu nadmiaru materiału, który chciałabym moim wiernym czytelnikom przekazać nie skończyłam pisać o domach z SanFran do dzisiejszego wieczoru. Nie mogę przecież nazbyt Was obciążać  ;];] Podzieliłam więc ten post na dwie części. Jest tego trochę, także przygotujcie się na dużą dawkę materiału na temat DOMÓW AMERYKAŃSKICH.

Dla mnie amerykańskie domy to coś naprawdę niesamowitego. Zupełnie inne podejście do projektowania, wykonania i do mieszkania! Dzisiaj przedstawię Wam trochę inne spojrzenie na domy mieszkalne w Ameryce- trochę kontrowersyjne, a może po prostu inne od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni? Przeczytajcie posta i sami oceńcie ;]

San Francisco – miejsce, w którym znajdują się przedstawiane przeze mnie obiekty. Wielomilionowe miasto na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Na początku XX wieku w większości zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi oraz pożary. Szybko odbudowane na historycznym układzie. Dlaczego o tym wspominam??? Ponieważ ma to bezpośredni wpływ na architekturę tego miasta. Jest ono niesamowicie zróżnicowane pod względem stylu , a raczej stylów architektonicznych ;] Przedstawione przeze mnie budynki rozproszone są po całym San Francisco. Bezpośrednio sąsiadują z budynkami wielokondygnacyjnymi oraz tymi projektowanymi w duchu modernizmu.

DetalDetal jest właśnie tym, co wyróżnia domy amerykańskie. Jest to detal rozbudowany, bogaty. Zaczynając od zdobionych ościeżnic, poprzez rożnego rodzaju boniowania, belkowania, deskowania elewacji, zdobione tralki schodów i poręczy balkonów, wsporniki, pilastry, woluty, małe i duże tympanony, wnęki. Może się wydawać, że jest tego za dużo – dla nas, osób, które na co dzień nie mają styczności z takim nagromadzeniem detalu w jednym budynku. To trochę taki stylowy miszmasz ;]

„Many times I have written about American Houses, for me American houses are spectacular. It’s a completely different approach to the design, construction and housing.  San Francisco is a place where I present to you these objects. It’s a multimillion city located on the west coast of  United States. On the beginning of the XX century, the city was largely destroyed by earthquake and fires but was quickly rebuild. Why did I mention this?? Because it has a direct impact on the architecture of the city. It is extremely diverse in terms of style, but rather architectural styles.  Detail is what distinguishes American homes.  It is  powerful and rich in details. Starting with decorated frames, through various types of rustication, entablature, formwork facade, decorated baluster railing stairs and balconies, brackets, pilasters, volute, small and large tympanon, and cavity. It may seem that this is too much for us, people who do not normally come in contact with so much detail in one building. It may seem to be a bit of a „mish-mash” style.” 

domy_w_stlu_amerykanskim_78
Symetria, połączenie bieli z niebieskim oraz najważniejszy element tej elewacji czyli detal, w tym wypadku detal tralek poręczy schodów i werandy.
Domy_w_stylu_amerykańskim_35
Tutaj jest tego naprawdę mnóstwo! W pierwszym momencie ciężko skupić wzrok na jakimś konkretnym elemencie.
Domy_w_stylu_amerykańskim_13
Dzięki zastosowanej kolorystyce budynek jest trochę w stylu orientalnym ;]
Domy_w_stylu_amerykańskim_07
Te zdobienia przypominają mi nasze rodzime ażurowe, papierowe wycinanki ;] subtelnie i z klasą.
Domy_w_stylu_amerykańskim_27
Bliźniaki? I na dodatek odbite w lustrze ;] podobnych rozwiązań znajdziemy tutaj więcej ;]

Dużo okien. Jak już zapewne wiecie z wcześniejszych postów o budownictwie zza Wielkiej Wody ;] Okna są istotnym elementem w bryle domu amerykańskiego. W każdym z przedstawionych przeze rozwiązań jest ich niemało i dobrze, bo okno jest jednym z tych elementów, które architekci lubią najbardziej ;];] Zapewniają dobre doświetlenie pomieszczeń wewnątrz, odciążają budynek, są istotnym aspektem w kreowaniu elewacji obiektu.

Domy_w_stylu_amerykańskim_60
Chyba wspominałam już wcześniej o powtarzalności prawda? Tutaj mamy świetny tego przykład. Coś na kształt naszej szeregówki. Ale dużo okien jest i to na plus ;]
Domy_w_stylu_amerykańskim_47
Okna nie tylko w głównej bryle budynku, ale również w basztach/wykuszach/wieżyczkach i innych dziwnych rozwiązaniach ;]
Domy_w_stylu_amerykańskim_18
O to to to! o tym własnie mówiłam ;]

Ostatnimi czasy w moim biurze projektujemy całkiem sporo Amerykańskich Domów i szykuję dla Was małą niespodziankę. Szykujcie się na spacer po pewnym bardzo fajnym amerykańskim wnętrzu naszej produkcji. Tym czasem zaglądnąć możecie do jednego z projektów (dom amerykański jako projekt indywidualny) nad którym pracowaliśmy swego czasu bardzo długo i choć nie wyszedł spoza etapu koncepcji, bardzo go lubimy.

Prawda, że trochę to inaczej niż u nas?:] To nie znaczy, że źle. Amerykanom brakuje jednak chyba czegoś co u nas nazywa się nadzorem konserwatorskim i ujednoliceniem przestrzeni. Przynajmniej mają… ciekawie?;];]

To by było na tyle z pierwszej części o amerykańskich domach z San Francisco ;];] W kolejnej dowiecie się o… No właśnie ;]  Nie przegapcie kolejnej części! ;]

PD Architekt pozdrawia Was z biura w Rzeszowie nocną porą!

Kliknij po więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

2 Comments

  1. Budynki posiadają własne charakterystyczne elementy, które od razu określają miejsce pochodzenia. Mają swój urok ze względu na cechy wymienione w poście :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button