ArchitekturaArchitektura mieszkaniowaPoradnik InwestoraU Architekta Przemyślenia

Dom z poddaszem czy z pełnym piętrem? Projektowanie domów. Plusy i minusy. Ep. 7z15

Jedną z pierwszych decyzji jaką musi podjąć klient chcą wybudować dom to wybór rodzaju domu oraz ewentualnie ilości kondygnacji. Aby mieć większą powierzchnię, a zajmować mniej na działce klienci decydują się na rozwiązania wielopoziomowe. A wtedy pojawia się pytanie: dom z poddaszem czy z pełnym piętrem? W dzisiejszym wpisie zalety i wady obydwu rozwiązań. Zapraszam do lektury.


Dom z poddaszem czy z pełnym piętrem?


Dom z dwiema kondygnacjami użytkowymi jest wyborem oczywistym, kiedy działka jaką posiadacie nie jest zbyt duża, a chcecie, aby Wasz dom był duży. Wiele w kwestii wyglądu budynku jaki może powstać na danej działce ograniczają przepisy. W MPZP czy WZ mogą się pojawić dane dotyczące nie tylko maksymalnej, ale i również minimalnej wysokości budynku. Kiedy wysokości są narzucone przez przepisy wyboru za bardzo nie ma albo trzeba się do nich dostosować albo (opcja bardziej radykalna) zmienić działkę.

Kolejnym aspektem który będzie ważny przy decyzji dotyczącej rodzaju domu są Wasze upodobania. Dom z dwiema kondygnacjami do dyspozycji sprawdzi się kiedy preferujecie podział funkcji na strefę dzienną na dole i strefę nocną na górze. Ale jaki dom wybrać? Z poddaszem, a może z pełnym piętrem?


Dom z poddaszem


Dom z poddaszem użytkowym kryty dachem dwuspadowym . W tym przypadku dzięki takiemu rodzajowi dachu pokoje mogły zostać doświetlone przez klasyczne okna na ścianach szczytowych. Dla lepszego doświetlenia wnętrza pojawiają się również lukarny.
Prosty dom w nowoczesnym stylu – DOM MARZEŃ A0332
Dom z poddaszem użytkowym kryty dachem dwuspadowym . W tym przypadku dzięki takiemu rodzajowi dachu pokoje mogły zostać doświetlone przez klasyczne okna na ścianach szczytowych. Dla lepszego doświetlenia wnętrza pojawiają się również lukarny.

Zalety

  • strefowanie – na poziomie parteru strefa dzienna (dostępna dla gości), a na górze strefa nocna (prywatna, dostępna dla domowników).
Strefowanie w domu z dwoma kondygnacjami nadziemnymi
  • wygląd zewnętrzny – domy z poddaszem zawiera wszystkie potrzebne funkcje w miarę małej i zwartej bryle.
  • przeniesienie części pomieszczeń na wyższą kondygnację – wielu inwestorów decyduje się na dom z poddaszem z powodu zbyt małej działki. Powierzchnia jaką dom zajmuje na działce jest o połowę mniejsza jak w przypadku domu parterowego o takim samym programie funkcjonalnym.
Dom na małej działce
Dom z poddaszem - W tym projekcie również budynek został pokryty połączeniem dwóch przecinających się dachów dwuspadowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomieszczenia na wyższej kondygnacji zostały doświetlone przez okna  na ścianach szczytowych budynku.
Projekt ciekawego domu jednorodzinnego – Dom Marzeń A0202
W tym projekcie również budynek został pokryty połączeniem dwóch przecinających się dachów dwuspadowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomieszczenia na wyższej kondygnacji zostały doświetlone przez okna na ścianach szczytowych budynku.

Wady

  • skosy – znacząco zmniejszają powierzchnię użytkową wyższej kondygnacji. Przy niskiej ściance kolankowej powierzchnia poddasza może być nawet o 50% mniejsza od powierzchni parteru. Wymuszają konieczność zastosowania mebli na wymiar.
Przestrzeń użytkowa na poddaszu
  • doświetlenie – jeśli chcecie, aby pomieszczenia na poddaszu były dobrze doświetlone konieczna będzie budowa lukarn. Jednym z rozwiązań przy pokojach na poddaszu są okna dachowe, ale są drogie, w zimie zalega na nich śnieg, przy wysokiej ściance kolankowej nie da się przez nie wyjrzeć.
  • schody – w domach z poddaszem mogą być zlokalizowane jedynie w centralnym miejscu ze względów użytkowych. Nie mogą zostać umiejscowione przy ścianie zewnętrznej, gdyż wysokość drugiej kondygnacji jest tutaj zbyt niska.
  • koszty – w przypadku poddasza użytkowego dach budynku musi być odpowiednio ocieplony. Dzięki czemu w pomieszczeniach pod dachem nie będzie zbyt zimno, a latem domownicy nie będą czuli się tam jak w saunie.
Ten dom z poddaszem ma jeszcze inne ciekawe podejście, pojawiają się lukarny, które są połączone z dolną częścią budynku.
Oryginalny projekt domu, nowoczesny i tradycyjny Dom Marzeń A0154
Ten dom z poddaszem ma jeszcze inne ciekawe podejście, pojawiają się lukarny, które są połączone z dolną częścią budynku.

Dom z pełnym piętrem


Prosty i nowoczesny – projekt indywidualny – DOM MARZEŃ A0340
Dwie pełne kondygnacje z dachem dwuspadowym. Dzięki zachowaniu odpowiednich proporcji poszczególnych elementów połączenie dwóch kondygnacji ze spadzistym dachem stworzyliśmy piękną nowoczesną architekturę!
W domach z dwoma pełnymi kondygnacjami sprawdza się również dach płaski, dzięki któremu nie tracimy cennej powierzchni pod dachem.
Indywidualny projekt domu nowoczesnego – DOM MARZEŃ A0346
W domach z dwoma pełnymi kondygnacjami sprawdza się również dach płaski, dzięki któremu nie tracimy cennej powierzchni pod dachem.

Plusy

  • strefowanie – podobnie jak w przypadku domu z poddaszem użytkowym dzięki dwóm kondygnacjom możemy podzielić funkcje. Na parterze mogą znaleźć się takie pomieszczenia jak salon, kuchnia, jadalnia i wc tworzące strefę dzienną. Piętro budynku mogą zajmować sypialnie oraz gabinet, które składają się na strefę nocną.
  • pełna wysokość pomieszczeń na obydwu kondygnacjach – dzięki pomieszczeniom bez skosów nie pojawiają się problemy aranżacyjne pokoi na drugiej kondygnacji.
Jednakowa wysokość pomieszczeń
  • większa powierzchnia użytkowa piętra – będzie plusem dla osób które planują, aby na drugiej kondygnacji pojawił się dodatkowo pokój dla gości, pralnia czy gabinet.
  • dowolna lokalizacja schodów – w przypadku domu piętrowego schody mogą znajdować się zarówno na środku jak i przy ścianie zewnętrznej.
  • doświetlenie – mając do dyspozycji pełną wysokość pomieszczeń nie ma problemu z wstawieniem klasycznych okien, które dają większą ilość światłą od okien dachowych.
Niezwykły dom nowoczesny – projekt indywidualny – DOM MARZEŃ A0350
Tutaj kolejny przykład dwóch kondygnacji i dachu płaskiego wykończonego długim okapem.

Minusy

  • utrata powierzchni pod dachem – jeśli zdecydujecie się na dwie kondygnacje i kąt nachylenia dachu 45 stopni to ogrom powierzchni pod dachem będzie zmarnowany. Przy budynkach dwukondygnacyjnych lepiej sprawdzą się małe kąty nachylenie połaci lub dach płaski.
  • piętro o takiej samej powierzchni jak parter – jeśli nie planujecie dodatkowych pomieszczeń oprócz sypialni na piętrze to jego powierzchnia może być zbyt duża dla Was.
W budynkach dwukondygnacyjnych sprawdzą się też dachy spadziste o bardzo małym kącie nachylenia połaci jak w tym projekcie.
Sielski dom nowoczesny – DOM MARZEŃ A0316
W budynkach dwukondygnacyjnych sprawdzą się też dachy spadziste o bardzo małym kącie nachylenia połaci jak w tym projekcie.

Dom z poddaszem czy z pełnym piętrem?


Dom z poddaszem czy z pełnym piętrem?

Rozłożenie funkcji w budynku na dwóch kondygnacjach sprawdzi się na pewno przy małych działkach. Daje nam to dom z poddaszem oraz dom z pełnym piętrem. Poddasze użytkowe będzie dobrym rozwiązaniem dla osób które nie potrzebują dużej ilości pomieszczeń na drugiej kondygnacji. Wtedy należy zadbać o dobre rozplanowanie sypialni i ich odpowiednie doświetlenie. Tutaj najlepiej sprawdzą się dobrze rozmieszczone lukarny, które dają stanowczo więcej światła od okien dachowych. Natomiast jeśli Wasze wymagania co do pomieszczeń we wnętrzu domu są rozbudowane to dobrą decyzją będzie dom z pełnym piętrem. W takim wypadku na piętrze macie do dyspozycji taką samą powierzchnię użytkową jak na parterze.

Jak widzicie każde z rozwiązań ma wady i zalety. Ważne jest to, aby wybrać to rozwiązanie, które jak najbardziej odpowiada waszym oczekiwaniom. W tym przypadku koleżanka mówiąca, że dom z poddaszem to złe rozwiązanie nie powinna być Waszą wyrocznią. Pamiętajcie, każda decyzja, każdy element w domu ma spełniać wymagania konkretnego klienta a nie ogółu.


Mam nadzieję, ze seria moich wpisów o projektowaniu domów pomoże i Tobie! Moim celem jest pokazanie wad i zalet wielu elementów o które pytają nas nasi klienci. Koniecznie śledźcie bloga już niebawem kolejna dawka wiedzy. Tymczasem trzymajcie się ciepło i pamiętajcie, że znajdziecie mnie również na moich social mediach na Facebooku i Instagramie.


Zobacz również nasz kanał YouTube!

Przeczytaj również:

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button