Jak Szybko Można Zniszczyć, Na Jak Długo Można Zachować – Konserwacja Zabytków w Wydaniu Mikro

Pani Dyrektor religijna nie jest, ale docenia bardzo sztukę sakralną. Z resztą nie da się jej wręcz przecenić. Serce kroi się i flak przekręca a włosy stają dęba na takie
oto przedsięwzięcia… Zobaczcie jak wygląda „konserwacja zabytków” w jednej z podkieleckich miejscowości.

Kiedy robiłam umieszczone w tej galerii zdjęcia, dostałam z Ronetu link do Gazety Kielce z opisem „przeniesienia” starej przydrożnej kapliczki. Finałem operacji było zniszczenie zabytku i wzniesienie w innym miejscu podobnego obiektu z nowych materiałów kształtem i stylem mniej więcej przypominających stary.

Konserwacja zabytków i jak NIE NALEŻY tego robić

kapliczka w katarzynie konserwacja zabytków

  Proszę Państwa OTO DRAMAT – „rozbój w biały dzień”:

kapliczka w katarzynie przebudowa konserwacja zabytków

Pytam więc: o co chodzi, dlaczego tak się dzieje, kto za to odpowiada i podaję przykład lepszego, by nie narzekać, a pokazywać lepsze.

Przykład obiektu zakonserwowanego w swojej pierwotnej postaci, obiektu typu „nic dodać, nic ująć”, bo takie z resztą są zabytki – to ich właściwość.
Ktoś latami walczył o starą kapliczkę przydrożną w Świętej Katarzynie, obiecano mu jej konserwację a tu: klops. Na miejscu osoby, która zabiegała o poszanowanie tego zabytku sprawę zaprowadziłabym przed oblicze Sądu. Może związani z kościołem zostawiają sprawiedliwość niebu, ale cóż im będzie tam po sprawie? Sprawiedliwości szukałabym więc po ziemskiej stronie mocy.

Dla równowagi przedstawiam Wam dobrą konserwację:
Obiekt ten znajduje się w miejscowości Zabłotce na terenie PGNiG S.A. Komentować nie będę dużo – obiekt broni się sam. A mogli zrównać go z ziemią i przenieść 100m dalej – prawda? Albo rozebrać – po co komu takie obiekty ??

Dla ciekawych:
Więcej zdjęć z prac mających na celu zachowanie kapliczki w Świętej Katarzynie:
http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,12916564,Mieli_przeniesc_kapliczke__a_zrownali_z_ziemia.html

O co chodzi? O to, aby nie zniszczyć , a wyłonić potencjał obiektu! Tak jak w przypadku

Pani Dyrektor Architekt

Zdjęcia Kapliczki w Św. Katarzynie: Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta

Spacer 3D po zaprojektowanym przez nas domu indywidualnym czeka na ciebie! Zapraszamy!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Jak Szybko Można Zniszczyć, Na Jak Długo Można Zachować - Konserwacja Zabytków w Wydaniu Mikro, 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl