Katalog Domów Typowych z Ameryki EP.1 – zainspiruj się!

Amerykańskie domy (oczywiście, te ładne :) są fascynujące, dlatego właśnie niedawno pisałam o amerykańskich domach podmiejskich oraz przedstawiłam rzuty amerykańskich domów, które są inne niż wszystkie .

Projekty amerykańskich domów lubię również za sposób ich pokazywania ;] Z góry założony jest szkic – nikt nie oszukuje się “wyglądem” z fotorealistycznej wizualizacji ;]

 

Dziś Pani Dyrektor rozpoczyna nowy cykl o domach z USA – Katalog Domów Typowych z Ameryki. Inspiracją do powstania tego cyklu była książka pt. “Country Homes. 165 Plans with Rural Character”. W pierwszym odcinku Pani Dyrektor przedstawi 9 planów elewacji i rzutów.

Zainspiruj się do zbudowania własnego domu w stylu amerykańskim!

Jeśli już koniecznie musisz mieć typówkę znajdź taką której nie ma pięciu Twoich sąsiadów ;]

 

Wiejskie domy są jednym z symboli Ameryki i charakteryzują się wygodą i dużym metrażem. W połączeniu z pięknym krajobrazem, wiejskie domy tworzą niezwykłą przestrzeń mieszkalną. Pamiętaj jednak, że tak naprawdę wcale nie potrzebujesz pięknego krajobrazu, by móc wybudować taki dom – wystarczy po prostu duży ogród i szeroka weranda, aby w spokoju cieszyć się wiejskim krajobrazem.

Wiejskie domy, dzięki dużej przestrzeni rozciągniętej w poziomie i tym, że są dosyć niskie oraz prostemu połączeniu pokojów stwarzają wrażenie przytulności, równocześnie jednocząc całą rodzinę. Można powiedzieć, że takie domy są stworzone właśnie po to, by pomieścić całą rodzinę, która zjeżdża się z odległych stron, by móc razem spędzić święta i rodzinne uroczystości.

“Today begins with a new cycle of typical USA homes. Inspired from series of books titled “Country Homes. 165 Plans with Rural Character”. In the first episode I will present to you 9 elevation plans and projects. Get inspired and build your own american home-style. Rural homes are one of the symbols of America and are characterized by comfort and grand yardage.  In combination with the beautiful landscape, country homes create outstanding living space. Remember, that you don’t really need the beautiful landscape to be able to build a house – just simply a large garden and a large veranda to enjoy the peace of a countryside. “

Katalog Domów Typowych

Dom na farmie – projekt 1. Katalog domów typowych – amerykańskie domy

P.S. We wpisie umieściłam dla Was odnośniki do poszczególnych postów traktujących o pomieszczeniach czy elementach domu amerykańskiego z mojej nowej serii ‘Amerykański Dom i Wnętrze’. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na dany temat – kliknij w odnośnik ;]

Okna o wielu szybach (nie myl z oknami ze szprosami!) oraz duży, szeroki ganek wyróżniają ten dom. Wewnątrz kuchnia łączy się z kącikiem śniadaniowym przy oknie wykuszowym oraz z jadalnią. Dwupoziomowy salon posiada kominek i wejście na werandę z tyłu domu poprzez drzwi francuskie.

Na parterze znajduje się główna sypialnia z garderobą i łazienką oraz wejściem na werandę.

Na pierwszym piętrze są 3 sypialnie oraz dodatkowy pokój zapewniający dodatkową przestrzeń dla całej rodziny.

Katalog Domów Typowych

Dom na farmie – projekt 2. Katalog domów typowych – amerykańskie domy

Projekt 2 wyróżnia się szpiczastym dachem, zamykanymi okiennicami i szczeblinami w oknach, elewacją z kamienia i gankiem o podwójnych kolumnach.

Pani Dyrektor nie jest za kolumnami, ale bardziej niż same kolumny drażni mnie sposób ich zastosowania w nowoczesnym domu, który ma przypominać polski Dwór. W tym przypadku nie ma takiego nawiązania, a jeśli jest to wątłe i nie rzuca się w oczy. Gdybym miała krytykować go dalej powiedziałabym, że powtórzenie formy trójkątna o innym kącie nad wejściem to za dużo, ale w tym przypadku rezygnując z tympanoniku i kolumienek sam trójkąt w elewacji frontowej wyglądałby bardzo dobrze!

Katalog_Domów_Typowych_Dom na farmie - projekt 2 - rzuty.

Dom na farmie – projekt 2 – rzuty.

Duży pokój posiada imponujący kominek i widok na werandę z tyłu domu.

Kuchnia łączy się z pokojem śniadaniowym przy oknie wykuszowym. Z prawej strony domu znajduje się magazyn, garaż na 3 auta oraz dwa pokoje ze wspólną łazienką.

Główna sypialnia posiada przestrzeń przy oknie wykuszowym, dużą łazienkę oraz dużą garderobę.

Katalog_Domów_Typowych_Dom na farmie - projekt 3.

Dom na farmie – projekt 3. Katalog domów typowych – amerykańskie domy

Ganek tego domu prowadzi do tradycyjnego holu. Duży pokój z kominkiem oraz kuchnia  z kątem śniadaniowym zaspokoją potrzeby przeciętnej rodziny.

Porch czyli weranda jest jednym ze stałych elementów amerykańskiego domu.

Przetransponuj to na nasze Polskie warunki. Grzaniec w zimie czy gorąca herbatka jesienią na werandzie – to jest coś!

Katalog_Domów_Typowych_Dom na farmie- projekt 3 - rzuty.

Dom na farmie- projekt 3 – rzuty.

Na parterze znajduje się także jadalnia, salon, pokój gościnny, miejsce do robienia prania praz garaż dla 2 aut.

Wiejska chata
Katalog_Domów_Typowych_Wiejska chata - projekt 1.

Wiejska chata – projekt 1. Katalog domów typowych – amerykańskie domy

Mimo, że zewnętrzny wygląd tej chaty wydaje się być bardzo prosty i wiejski, wnętrze jest zaskakująco komfortowe i przestronne.

Wiejska chata nie musi być sztampowym prostokątem z dachem dwuspadowym!

Na pierwszym poziomie znajduje się m.in. pokój zabaw, kino, piwnica na wino. Na drugim, głównym poziomie jest m.in. ogromny hol, duży pokój z miejscem na media oraz zakryty taras.

Katalog_Domów_Typowych_Wiejska chata - projekt 2.

Wiejska chata – projekt 2. Katalog domów typowych – amerykańskie domy

Design tego domu czerpie inspirację z typowych chat rybaków i zawiera 3 wejścia.

Główne wejście łączy się z werandą, a boczne wejście prowadzi do jadalni z oknem wykuszowym. Ostatnie, boczne wejście łączy się z dużym pokojem.

Katalog_Domów_Typowych_Wiejska chata - projekt 2 - rzuty.

Wiejska chata – projekt 2 – rzuty.

Główna sypialnia jest oddzielona od reszty i łączy się z łazienką, która posiada wannę i dwie umywalki.

Dwie inne sypialnie mają wspólną łazienkę.

Katalog_Domów_Typowych_Przytulny domek - projekt 1.

Przytulny domek – projekt 1. Katalog domów typowych – amerykańskie domy

Frontowe wejście prowadzi do holu, a stamtąd do dużej jadalni oraz poprzez kolejny hol do dużego pokoju.

Poprzez trzy drzwi francuskie można wyjść na tylną werandę od strony dużego pokoju.

Katalog_Domów_Typowych_Przytulny domek - projekt 1 - rzut.

Przytulny domek – projekt 1 – rzut.

Kuchnia posiada kącik śniadaniowy przy oknie wykuszowym, a położenie głównej sypialni w lewym krańcu domu zapewnia właścicielowi trochę prywatności.

Dwie sypialnie po prawej stronie mają wspólną łazienkę.

Katalog_Domów_Typowych_Dom w dawnym stylu - projekt 1.

Dom w dawnym stylu – projekt 1. Katalog domów typowych – amerykańskie domy

Siding oraz elewacja z kamienia tworzą dość nietypowy wygląd zewnętrzny, zwłaszcza w połączeniu ze stromym dachem i ozdobnym, drewnianym wspornikiem. Metalowy dach upiększa okno w garażu. Duży pokój jest pełen światła dzięki dużej ilości okien i drzwiom francuskim.

Główna sypialnia ma sufit katedralny i dużą garderobę. Poddasze może zostać wykorzystane jako salon lub gabinet, który posiada dużo światła dzięki otwartemu, dwupoziomowemu dużemu pokojowi.

Łazienka na pierwszym piętrze zawiera dwie umywalki. Na pierwszym piętrze znajduje się też duży, dodatkowy pokój.

Katalog_Domów_Typowych_Dom w dawnym stylu - projekt 2.

Dom w dawnym stylu – projekt 2. Katalog domów typowych – amerykańskie domy

Duża ilość okien umożliwia cieszenie się letnim wietrzykiem w tym ładnym domu pokrytym stiukiem.

A rysunek? Jak dla mnie –  “to die for”.

Nie ma w nim kłamstwa, i może drażni mnie okrągłe okno, ale kiedyś wyczytałam w feng-shui, że to dobre dla domu?
Katalog_Domów_Typowych_Dom w dawnym stylu - projekt 2 - rzuty.

Dom w dawnym stylu – projekt 2 – rzuty.

Salon po prawej stronie od wejścia do holu pozwala cieszyć się prywatnością. Duży pokój ze swoimi kolumnami i łukami oraz kominkiem dodaje budynkowi elegancji.

Główna sypialnia szczyci się własną łazienką oraz widokiem na podwórko za domem.

Katalog_Domów_Typowych_Dom w dawnym stylu - projekt 3.

Dom w dawnym stylu – projekt 3. Katalog domów typowych – amerykańskie domy

Sklepienia łukowe, kolumny oraz białe zworniki ozdabiają ten ładny, jednopoziomowy dom kryty gontem. Duży salon posiada widok na podwórko oraz zabudowany taras.

Łuki to kolejna kontrowersja – we wnętrzu 99% domów jakie widziałam to katastrofa.

TUTAJ – łukowe nadproża, mur z cegły fasadowej, i pozwolenie na powtórzenie łuków we wnętrzu ;]

Katalog_Domów_Typowych_Dom w dawnym stylu - projekt 3 - rzut.

Dom w dawnym stylu – projekt 3 – rzut.

Kuchnia łączy się z kącikiem śniadaniowym przy werandzie. Duży pokój ma łatwy dostęp do kuchni. Główna sypialnia posiada dwie garderoby i umywalki, wannę, oddzielny prysznic oraz oddzielną ubikację.

 

Zobacz również inne posty o historycznych, amerykańskich domach:

Historycznie EP.1 – Małe Domki Lat 20 Ameryki

Historycznie EP. 2 – Eleganckie Wille i Domy Ameryki Lat 20

 

Dla tych, którzy poszukują inspiracji – Pani Dyrektor pokazuje amerykańskie domy, bo wiele z ich rozwiązań jest godnych uwagi. Nasze polskie domy projektuje się według innych zasad i tak jak kiedyś te zasady miały większy sens, tak teraz w większości sens ten zatraciły.

Na naszym rynku jest za dużo projektów typowych, za dużo kopii z kopii projektów typowych, za dużo “architektów” i za dużo Inwestorów którzy wiedzą lepiej. Skutek tego jest opłakany, cierpi nasz krajobraz, Twój portfel i młode pokolenia które wzrastają w poczuciu, że to co widzą jest wyznacznikiem piękna. 

Zanim kupisz projekt typowy poszukaj “czegoś więcej”. Nowych materiałów, technologii, rozwiązań, pooglądaj obrazki z niemieckiego internetu, angielskiego, francuskiego. Wpisz w google translate “projekt domu” i przetłumacz go na 10 innych języków, szukaj w obrazkach google A POTEM – UDAJ SIĘ DO SWOJEGO ARCHITEKTA PO PORADĘ! Architekt nie gryzie a sama porada z pewnością nie będzie kosztować Cię wiele, za to wiele może Ci pomóc i uchronić przed wieloma zbędnymi kosztami! (Poczytaj o ukrytych kosztach projektu typowego)

[highlightdark]A … Zanim udasz się do architekta sprawdź, czy jest ARCHITEKTEM… (ale to temat na inny post – możliwe że całkiem niebawem!)[/highlightdark]

 

Moje biuro prowadzi obecnie kilka projektów domków amerykańskich – chcesz wiedzieć więcej?

Zapraszam do posta – Projekt domu amerykańskiego jako projekt indywidualny domu jednorodzinnego. Twoim marzeniem jest, aby taki dom wybudować dla siebie? Zapraszam do kontaktu.

P.S. Niżej jeden z projektów domku amerykańskiego – TEN JEST WOLNY ;]

projekt-domu-amerykanskiego-indywidualny-domu-jednorodzinnego-przyklady-inspiracje-25

 

Pani Dyrektor Architekt pozdrawia z Warszawy w której to dziś rano widziała babie lato .. ;[;[

 

Kliknij aby zobacz bazę projektów domów indywidualnych 3D na naszym YouTube.

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

  1. Fajne wizualizacje – chyba z resztą “ręczne”. Ale za oceanem taki styl jest ciągle popularny i przenoszony na grunt nowych technologii. Ja ostatnio dostałem od potencjalnego klienta odpowiedź, bardzo miłą z resztą, że obrazki w portfolio mam bardzo fajne, atrakcyjne i ciekawe, ale niestety klienci są zainteresowani jedynie kierunkiem mniej lub bardziej fotorealistycznym, ze wskazaniem na przesycone kolory :D. Przy okazji – całkiem przyjemny blog – pozdrawiam!

    • ;] Da się ustawić Archicada by robił bardzo podobny efekt więc mniemam, że dużo z tych obrazków to jednak wizki – szczególnie te szczegółowe. Ten późniejszy – akwarelka – jest najprawdopodobniej ręczna, choć można by się zdziwić, ale.. za oceanem BARDZO DOCENIAJĄ manualne zdolności architekta – u nas – co tu dużo mówić – NIE ;] A dlaczego chcą fotoreal? (Nazwa myli – przecież wiadomo, że render jest cokolwiek lepszy od rzeczywistości :D) NASI INWESTORZY KUPUJĄ MARZENIA ;]
      Dzięki i pozdrawiam!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

.: PaniDyrektor.pl