Kiedy najlepiej podjąć współpracę z architektem? Czy to dobry moment?
Ile trwa projektowanie domu indywidualnego? Jak szybko będziemy mogli dostać pozwolenie na budowę? Ile trwa proces projektowy? Te pytania kłębią się w głowach osób noszących się z budową domu. I chociaż ciężko jednoznacznie i co do dnia na nie odpowiedzieć, to można zauważyć pewne zależności z tym związane. Dlatego dzisiaj dowiemy się jaki miesiąc jest najlepszy aby podjąć współpracę z architektem. Zapraszam!
Kiedy jest dobry moment aby podjąć współpracę z architektem? Projekt i budowa domu
Od 10 lat obserwuję pewne tendencje w roku „projektowym”. Zauważam, że nie tylko budowa, ale i projektowanie jest „sezonowe”. Można wyróżnić pewne okresy, w których spływa więcej zapytań niż zwykle i takie, w których spływa ich mniej.
Projektowanie domu ma pewien cykl – tak samo jak sama budowa. Tak, jak przypuszczasz i zgodnie z panującą opinią – obiegową budowę, którą planujesz zakończyć w tym samym roku najlepiej zacząć wczesną wiosną, natomiast tą, która będzie sezonować się się z stanie surowym zamkniętym najpóźniej wczesną jesienią.
Skoro projektowanie też trwa, kiedy najlepiej podjąć współpracę z architektem? Oczywiście mówię tu o projekcie indywidualnym, bo typówkę bez zmian zaadaptować można w większości wypadków szybciej.
Jeśli chcesz rozpocząć budowę domu na wiosnę – wrzesień poprzedniego roku jest ostatnim dobrym i wygodnym momentem na rozpoczęcie współpracy projektowej z architektem. Dla mnie osobiście najlepszy moment to wakacje, czyli lipiec i sierpień, bo wtedy bez obaw o opóźnienia urzędowe o formalne można oddać się etapowi, który lubimy najbardziej – koncepcji architektonicznej.
Jeśli chcesz rozpocząć budowę domu dopiero „za rok”, nie ma znaczenia, w jakim terminie zaczniesz projektować. Działa to jednak tylko w przypadku gdy nie masz ciśnienia na wczoraj. ;)
Polecam ustalenie sobie terminu wewnętrznego między architektem a inwestorem. Powinien on wynosić od 6 do 12 miesięcy maksymalnie. Po upływie tego czasu, po pierwsze zmieniają się realia rynkowe, a także stosowane technologie, ceny materiałów i masa innych uwarunkowań, które mogą utrudnić realizację projektu.
Kiedy najlepiej podjąć współpracę z architektem? – podsumowanie
Najlepszym czasem na podjęcie pracy z architektem są wakacje – najpóźniej wrzesień (jeżeli wybiera się projekt indywidualny oczywiście). W zależności od tego jak pracuje każde biuro, czy każdy architekt, uzgadnianie koncepcji to od dwóch do czterech miesięcy, a w przypadkach bardziej niezdecydowanych osób nawet pół roku. Wobec tego najlepszym momentem na podjęcie współpracy jest albo okres przed wakacjami i same wakacje, albo najpóźniej wrzesień. Od września zostaje około 8 miesięcy do wiosny, a wiosna to jak wszyscy wiedzą najlepszy czas na rozpoczęcie budowy. :)
Etap I Koncepcji w moim biurze trwa tak długo jak Inwestor chce zmieniać swój idealny dom jednak średnio jest to 3 miesiące. Dwa lata temu zauważyłam, że nie można przekroczyć roku. W ciągu roku zmieniają się plany zarówno Inwestorów jak i projektantów, cennik rynkowy prac, technologie czy nawet same pomysły.
Później następuje Etap II – sporządzanie dokumentacji budowlanej i Etap III – Procedura uzyskania Decyzji o Pozwoleniu na Budowę. Wszystkie te III Etapy zajmują około 6 miesięcy. Jeśli na działce nie ma obowiązującego Miejscowego Planu tylko dopiero występujesz o Warunki Zabudowy – nie będzie szybciej. Ale to dobrze, bo sześć miesięcy to optymalny czas na przemyślenie wszystkiego i narysowanie + uzyskanie minimalnych niezbędnych uzgodnień ;]
Jak widzicie, wszystko uzależnione jest przede wszystkim od tego jak szybko chcecie rozpocząć budowę. I bez względu na to czy wybierzecie projekt indywidualny, czy typowy – warto przemyśleć swój wybór i nie podejmować żadnej decyzji w pośpiechu. W końcu dom w większości przypadków to inwestycja życia, pozwólcie więc aby była dla Was przygodą! :)
Zobacz także:
- Jak nie rozmawiać z Architektem czyli co zrobić aby WSPÓŁPRACOWAĆ?
- Projekt typowy domu z katalogu i projekt indywidualny – znajdź różnicę!
- Jak NIE wybrać projektu domu w 3 dni i dlaczego NIE WARTO robić tego szybko?
- Ukryte, czyli prawdziwe koszty projektu typowego domu o których dowiesz się dopiero po dokonaniu zakupu
- Jak wybrać, zaprojektować, rozplanować dom swoich marzeń?
Pani Dyrektor pozdrawia Was w ostatnim dobrym momencie na podjęcie współpracy dotyczącej domu, który chcecie budować na wiosnę! To jest ostatni dzwonek! :]