Mały domek bliźniak 90m w angielskim stylu „cottage”. Sprawdź, jaki jest!
Cottage HouseKiedy 3 lata temu pisałam Wam o domach w stylu cottage house zatytułowałam wpis „Duży komfortowy dom na 200 – 300 m czy mały tani domek”. Przyglądając się bliżej temu tytułowi myślę, że nacechowałam go negatywnie. Wszystkiemu winne słowa i ich ustawienie koło siebie :P
Duży Dom – Komfortowy Dom
Mały Dom – Tani Dom
Jakby postawić te słowa w innej konfiguracji: Duży Dom – Tani Dom i Mały Dom – Komfortowy Dom?
Niestety nie jest prawdą pierwsze, bo duży dom nie jest tani i nigdy w życiu nim nie będzie, ale skupmy się na drugim:
Mały Dom – Komfortowy Dom? TO MOŻE SIĘ UDAĆ ;] Przeczytajcie:
Mały Domek – Bliźniak 90m2 w stylu angielskiego Cottage House.
BliźniakPo pierwsze w części Anglii którą odwiedziłam (Przejechałam od Manchesteru po Glasgow) królują Bliźniaki. U nas ten typ budownictwa ani trochę nie jest modny. Myślę, że ma to do czynienia z naszym polskim lubowaniem się w prywatności. Z jednej strony ma ona postać moralności p. Dulskiej, jednak z drugiej jesteśmy dużo mniej publicznymi ekshibicjonistami niż wiele z krajów zachodnich ;]
Zobaczcie część angielskiego bliźniaka w stylu cottage house. Domek ten równie dobrze może być szeregówką. Trzeba przestawić jedynie okno do łazienki zmniejszając ganek ogrodowy.
Zestawienie powierzchni i pomieszczeń Domu:
- Powierzchnia zabudowy: 55m2 (U nas byłoby więcej ze względu na technologię budowania)
- Powierzchnia użytkowa Parteru: 45m2
- Powierzchnia użytkowa Piętra: 45m2
- Dach dwuspadowy o kącie nachylenia 20 stopni
- Technologia murowana
Pomieszczenia na parterze małego angielskiego domku „bliźniaka”:
- Wiatrołap
- Hall i schody
- Salon
- Kuchnia
- WC
- Schowek pod schodami
- Wiatrołap „Ogrodowy”
Pomieszczenia na pietrze angielskiego Bliźniaka:
- Garderoba
- Łazienka
- Sypialnia I
- Sypialnia II
- Pralnia (która może być też mini sypialnią)
Ten mały angielski domek poruszył mnie. To samo myślałam zwiedzając pierwsze takie domy, które zobaczyłam. W 2013r. w Anglii zafascynował mnie właśnie styl życia, który określiłam mianem „simple life”. Jak to jest, zastanawiałam się, że Anglikom „wystarcza”?
Ja również jestem produktem dużego domu. BA! Kiedy przeprowadziłam się do kamienicy w Krakowie tam odkryłam moją miłość nie tylko do dużej powierzchni ale i ogromnej kubatury. Czy to kwestia przyzwyczajeń, tradycji czy naszego charakteru? Nie mam dobrej odpowiedzi na to, ale widzę, że DA SIĘ tak.
WieśZdanie „Jadę na wieś” nabiera sensu wtedy gdy jest to wieś niezurbanizowana. Celowo uniknęłam napisania „prawdziwa”, bo sprowokowałoby to do wypowiedzenia rodzącego się w głowie pytania „a nasza polska to nie jest prawdziwa?”. Nie wiem, dlaczego zawsze tak porównujemy, ale chyba jest to objawem myślenia :P Czy poddawanie w wątpliwość jest objawem narzekania czy jednak przemyślenia i na końcu wyciągania konstruktywnych wniosków? Ktoś powiedział mi ostatnio, że jestem „szklanką do połowy pełną” ;];]
MikroDomek w skali mikro, który napotkałam na spacerze. Bardzo włoski w swoim stylu „usytuowania”. Jaki jest w środku? Nie dowiedziałam się tego, ale mogę przypuszczać, że jak to u Anglików, zmieści się tam więcej niż myślę i ja i Ty!
No właśnie! O co chodzi z tą skalą mikro?
ZanieczyszczenieJedno jest też pewne. Duże domy czy nieduże, ale zanieczyszczenie przestrzeni budownictwem jest bardzo niedobre. O tym napiszę Wam niedługo krótki wpis. Po czym poznamy, że lecimy nad Polską? Po rozproszeniu zabudowy. Ciekawa jestem, ile w skali całego kraju tracimy pieniędzy z powodu takiej prostej ale zupełnie pomijanej kwestii jak rozproszenie zabudowy?
Zobaczcie jeszcze kilka słodkich maleńkich Domków a angielskim stylu Cottage House.
WywiadZastanawiając się nad „Simple Life i Simple Living” postanowiłam zadać serię pytań właścicielce domu, który opisuję. Zapraszam Was już niedługo na serię odpowiedzi, jeśli jesteście ciekawi, jak Polka mieszka w angielskim stylu ;]
Wszystkie posty z mojej krótkiej wizyty w Anglii:
- Mały domek w angielskim stylu „cottage” – jak zmieścić w domu wszystko? (czyli to, co już przeczytaliście)
- Jak mieszka się w małym angielskim domu w stylu Cottage House? Czyli wywiad z właścicielką Cottage House.
- 10 minut po Manchesterze i piękna Szkocja, czyli 5 godzin w Glasgow – o atmosferze miasta skąpanego w deszczu.
PD Architekt pozdrawia Was z bardzo zimnego dziś Rzeszowa i ma nadzieję, że trzymacie się cieplutko, oczywiście wieczorową porą i jak zawsze, z biura w Rzeszowie!
Kto by nie chciał w takim mieszkać?
Ciekawe projekty. Jeszcze nie dawno też przeszukiwałam internet w poszukiwaniu pomysłu na wymarzony domek, a jednak zdecydowałam sie na zakup mieszkania od dewelopera [admin edit] Bałam się trochę początkowo, ale okazało się, że to najlepsze wyjście. Firma bardzo pozytywna i nastawiona na zadowolenie klienta. Mam teraz swoje, wymarzone mieszkanko!
Bardzo cieszę się z Pani mieszkania i zadowolenia z developera.
Bardzo podobają mi się te zdjęcia i ich niepowtarzalny klimat.
Jak oni to robią w tej Anglii, że proste z pozoru domy na wsiach, wybudowane wcale nie z jakiś wyszukanych materiałów, potrafią tworzyć taki niesamowity klimat. U nas w Polsce też przydałoby się więcej takiej prostoty w zabudowie, szczególnie w miejscowościach i wsiach zlokalizowanych wokół dużych miast.
Zawsze oglądająć filmy zagraniczne w których scenerią były takie domki byłam nimi zachwycona. Ten jest cudowny. Myślę, że bez problemu mogłabym w takim zamieszkać. Ba, byłabym to sama przyjemność. Do tego te widoki!
No nie mogę się już wprost doczekać tego tekstu o zabudowie… :)
Gdyby doba miała 48h – co też bym nie napisała :D
Coś wspaniałego! Domy w Anglii mają swój niepowtarzalny urok, zwłaszcza te w małych miejscowościach i wioskach :) Bardzo dobre zdjęcia!
Niesamowity klimat budynku. Tak bardzo cottage i vintage. :D
Dzien dobry,
czy moglabym sie z Pania skontaktowac? Jestem zainteresowana projektem indywidualnym domu w stylu amerykanskim dostosowanego do polskich realiow.
Pozdrawiam uprzejmie
Dzień dobry ;]
Proszę zadzwonić do biura – 17 77 88 662 i zostawić na sekretariacie dane teleadresowe. Oddzwonię do Pani i opowie mi Pani wszystko o domu swoich marzeń ;] Pozdrawiam!
Fajny, na tych zdjęciach wygląda jak mały zamek.
Nie ma w poście zdjęć domu o którym piszę ;] Te, które są – to zdjecia z mojego spaceru ;] Podejrzewam, że wszystkie domy są podobne do siebie. Tak twierdzi właścicielka opisywanego ;]