Ogród zimowy czy palmiarnia? Sposoby na egzotyczną zieleń we wnętrzu!
Pierwsza połowa tegorocznej jesieni rozpieszczała nas słonecznym blaskiem i niemalże wakacyjną temperaturą. Tym bardziej trudno przyzwyczaić się do widoku zachmurzonego nieba, ciemnych poranków i konieczności codziennego wychodzenia z domu z parasolem w ręce. Gdyby tylko istniał sposób na zatrzymanie słonecznych chwil na cały rok… A co jeśli powiem Wam, że rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki?
Ogród zimowy, a może palmarium / palmiarnia? Sposoby na egzotyczną zieleń w Twoim domu!
Ogrody zimowe osiągają coraz większą popularność. To nie tylko sposób na zapewnienie odpowiednich warunków dla roślin o każdej porze roku, ale również stworzenie wyjątkowej przestrzeni będącej największą ozdobą domu. W dzisiejszym poście pokażę Wam inspirujące przykłady sposobów wprowadzania całorocznych ogrodów do naszych wnętrz. Moją szczególną uwagę przykuła palmiarnia – stosunkowo rzadko spotykana w prywatnych wnętrzach, ale o niewątpliwych walorach estetycznych. Zapraszam!
Jednakże istnieje wiele sposobów na kształtowanie formy wewnętrznych ogrodów. Jak możecie zauważyć w poniższej galerii, możemy wyróżnić:
- tak zwane „szklane przybudówki”, które są często przedłużeniem części dziennej domu bądź jego tarasu. Bywają ogrzewane lub nieogrzewane. Możemy do nich wejść, wstawić meble, a rośliny muszą być ustawione w doniczkach.
- niewielkie ogródki wewnątrz domu, w których również ustawiamy rośliny w doniczkach. Mogą być to specjalnie zaprojektowane przestrzenie, dzięki temu stanowią niepowtarzalna ozdobę każdego wnętrza.
- drzewa i krzewy rosnące w gruncie otoczone z kilku lub wszystkich stron budynkiem. Najczęściej doświetlane z góry, przechodzą przez każdą kondygnację budynku i potrzebują dużej przestrzeni. To tej kategorii należy m.in. palmiarnia.
Ogród zimowy – ważny jest widok z zewnątrz!
Jak ogród zimowy wygląda z zewnątrz? Chociaż myśląc o nim skupiamy się przede wszystkim na wnętrzu – aranżacji czy gatunkach roślin – to warto zadać sobie to pytanie. Dotyczy to przede wszystkim pierwszej z wymienionych wcześniej kategorii, jednak wewnętrzny ogród bez względu na formę musi być odpowiednio przemyślany w projekcie. Nie może być „przyklejony” do pierwotnego budynku, ponieważ wtedy zamiast elegiackiej przestrzeni uzyskujemy coś na kształt baraku. Jak więc wprowadzić zimowy ogród do naszych domostw zachowując spójność i odpowiednią kompozycję? Odpowiedź kryje się w poniższych inspiracjach. :)
Fragment natury w Twoim domu – zobacz inspirujące przykłady!
Ile budynków i ile wnętrz w zasadzie tyle mogłoby być sposobów na stworzenie całorocznych ogrodów. Przykłady tradycyjne i te „typowo amerykańskie” mogliście zobaczyć w moich starszych postach m.in. Ogród zimowy- czyli jak wygląda ‚sunroom’ w USA? i Ogród Zimowy – Dobrodziejstwo Szklarni, Patio i Tarasu w Chłodnie, Szare Dni.
Dzisiaj natomiast chcę pokazać Wam kilka nieszablonowych inspiracji, które może nie do końca można określić jako ogrody zimowe, ale bezsprzecznie są ciekawymi sposobami na wprowadzanie zieleni do wnętrza. :)
Szczególnym przykładem ogrodu zimowego jest palmarium, nazywane również palmiarnią. Palmy mają wyjątkowo płytki system korzeniowy, dzięki czemu bez problemu będą rozwijać się w dużych żelbetowych donicach zatopionych w gruncie. Te z kolei ograniczają stary ciepła i chronią rośliny przed przemarzaniem. Decydując się na palmiarnię wprowadzamy do naszego wnętrza niepowtarzalny powiew egzotyki, który sprawi, że wakacje będą trwać wiecznie. :D
Jednak palmiarnia to nie jedyny sposób na wyjątkowe gatunki roślin w domu. Zobacz w jak wiele jest dróg prowadzących do stworzenia nietuzinkowego wewnętrznego ogrodu!
Sposoby na ogród wewnątrz domu – Zainspiruj się!
(Projekt: Ivan Priatman Architecture / Zdjęcie: Chendra Cahyadi)
Na dzisiaj to już ostatnia inspiracja. Mam nadzieję, że udało mi się wprowadzić odrobinę egzotycznej zieleni również do Twojego wnętrza. :) A jeżeli chcesz więcej zapraszam Cię na mojego facebooka oraz instargrama i oczywiście do śledzenia bloga PaniDyrektor.pl!
Zobacz także:
- Ogród zimowy- czyli jak wygląda ‚sunroom’ w USA?
- Dom bliźniak – oryginalny projekt domu z werandą
- Kiedy najlepiej podjąć współpracę z architektem? Czy to dobry moment?
- Jak przygotować się do zaprojektowania indywidualnego domu?
- Ogród Zimowy – Dobrodziejstwo Szklarni, Patio i Tarasu w Chłodnie, Szare Dni
Też bardzo bym chciała własną palmiarnię, ale nie za bardzo mam ją stworzyć. Podobnie jak Tatiana jedyne co mam do dyspozycji to mały ogród. Pozostaje to póki co w sferze moich marzeń, ale jeszcze kiedyś się uda!
Tam jest bardzo dużo przestrzeni – często do domowej radości wystarczy dużo mniej ;]
Świetny wpis :) Marzę o własnej palmiarni, to ciepło, rośliny – niesamowity klimat, który uwielbiam. Chwilowo jednak jedyne na co mogę sobie pozwolić to malutki ogród przed domem, który i tak daje mi wiele radości. Ostatnio kupiłam miskanta w donicy :) Wygląda naprawdę efektownie.