Ogród zimowy- czyli jak wygląda 'sunroom’ w USA? Amerykańskie wnętrza Ep.12

Ogród zimowy to nasz polski odpowiednik. Jeżeli szukacie kilku inspiracji, jak takowy zaprojektować, zaaranżować u siebie w domu/mieszkaniu (ale tylko tym na parterze;]) zapraszam do posta Ogród zimowy – dobrodziejstwo szklarni, patio i tarasu w chłodne, szare dni. My natomiast przenosimy się w kolejną podróż za Wielką Wodę i do kolejnych amerykańskich domów i wnętrz po mnóstwo inspiracji;];] zapraszam do posta na temat

Ogród zimowy – czyli jak wygląda 'sunroom’ w USA?

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_38

To jeden z ogrodów zimowych, który podoba Wam się najbardziej od początku powstania ojej strony ;] Pamiętajcie – ten ogród to jakieś 30-50m2 powierzchni ( :P )

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_08

Chcąc mieć taki ogród zimowy – potrzebujesz tarasu na górze. Oczywiście może być tam dach (tylko nie pulpitowy!)

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_34

Sunroomto taka gra słów, nieprawdaż?;];] U nas ogród zimowy. W USA sunroom’ czyli słoneczny pokój. Nazywane również ’solarium’, ’conservatory’, ’additions’ – wszystkie nazwy określają dokładnie tę dodatkową przestrzeń budynku u nas nazywaną ogród zimowy. Jak dla mnie bardziej adekwatna nazwa to właśnie ’sunroom’ (z wiadomych powodów:P), nie wiem skąd się wziął ten przymiotnik zimowy – pewnie od zimowania w nim roślin;];] mniejsza o nazwę, zaczynamy oglądanie i inspirowanie!

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_45

Bardzo duży amerykański dom z werandą, zadaszonym tarasem i zimowym ogrodem.

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_49

Ogród zimowy w amerykańskim domu – wersja prosta.

Projektowanezarówno w budynkach parterowych, jednokondygnacyjnych jak i piętrowych, dwu- lub trzykondygnacyjnych. W budynkach o liczbie kondygnacji większej niż 1 często dach takiego ogrodu zimowego wykorzystywany jest jako taras sypialni (zazwyczaj ’master bedroom’). Zdarzają się jednak i takie domy, dla których ogród zimowy stanowi właśnie taki ’addition’ czyli dodatek, zlokalizowany na parterze.

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_31

Ten ogród zimowy mógłby nosić spokojnie miani oranżerii ;]

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_51

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_36

Ogród zimowy przy domu w stylu włoskim.

Formyamerykańskich ogrodów zimowych są najróżniejsze. Znajdziemy tutaj oczywiście te najbardziej tradycyjnej czyli prostokątne, poprzez kwadratowe, wieloboczne foremne lub okrągłe. Wszystko oczywiście zależne od upodobań Inwestora i całości budynku, którego część będzie stanowił ogród zimowy.

Konstrukcjaogrodu zimowego jest zazwyczaj lekka i ażurowa. Jednym bokiem ogród zimowy przylega do budynku, przy którym jest projektowany – jeżeli ogród zimowy jest nieogrzewany to występuje tutaj lekka przegroda z otworem drzwiowym. Jeżeli natomiast ogród zimowy stanowi część salonu, wtedy możemy zrezygnować z tej ściany zupełnie. Ponadto najczęstszym rozwiązaniem jest przeszklenie trzech pozostałych ścian i dachu, przynajmniej w jego części.
ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_28

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_01

Ogród zimowy może nie być ogrzewany. Nie szykujmy więc dla niego okien trójszybowych – to nie musi być pomieszczenie w którym masz mieć 25stopni. Wystarczy, by co delikatniejsze rośliny przezimowały a jeśli chcesz spędzać tam zimowe wieczory z książką i herbatą na kolanach – kup morcinek (kozę) i napal w niej (pamiętaj o przewodzie spalinowym ;] )

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_32

Odmiana ogrodu zimowego całorocznego w stylu salony z sufitem katedralnym – wysokim i otwartym do więźby.

OknaTe w amerykańskich ogrodach zimowych są najróżniejsze! O amerykańskich oknach pisałam dla Was osobnego posta. Jak widzicie, amerykańska mentalność i swego rodzaju konsekwencja w kreowaniu przestrzeni przekłada się również na ogrody zimowe. Okna w tych miejscach są najróżniejsze: o rozmaitych kształtach i formach, zakończone łukowo lub tradycyjnie – prostokątnie, z podziałami i szprosami, z okiennicami i opaskami okiennymi – do koloru do wyboru, jak to w Ameryce ;]

Różne są też sposoby doświetlenia ogrodów zimowych. Zależy to bezpośrednio od formy, jaką dany ogród zimowy przyjmuje. Jeżeli jest to jednokondygnacyjny 'dodatek’ przeszklony może być dach lub część pokrycia w konstrukcji więźby. W tym wypadku zaprojektować można między innymi okna połaciowe.

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_06

Jeżeli jest to dwukondygnacyjna część budynku, a góra jest pod jakiś konkretny cel zagospodarowana lub inwestor nie chce robić u siebie przysłowiowej szklarni – wybiera okna w stylu porte fenetre (o wysokości kondygnacji) lub tradycyjne doświetlenie zwykłymi oknami. Jak widać wszystko projektowane i realizowane jest zależnie od potrzeb Inwestora.
ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_53

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_19
ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_30

Ogród zimowy to dodatkowa przestrzeń.

PrzestrzeńOgród zimowy stanowić może przedłużenie salonu lub sypialni. Dlaczego sypialni? Ponieważ jak pamiętacie z posta o amerykańskich sypialniach ’master bedroom’ zlokalizowane może być również na parterze. I wtedy czynnikiem pozytywnym jest usytuowanie jej właśnie bezpośrednio przy ogrodzie zimowym.

Pamiętajmy, że ogród zimowy to z założenia przestrzeń wydzielona i zamknięta. W domyśle projektuje i realizuje się ją jako przestrzeń nieogrzewaną, użytkowaną sezonowo. Jeżeli natomiast nasz ogród zimowy ma stanowić wspomniane przedłużenie salonu, pamiętajmy o odpowiednim ogrzaniu tego miejsca. Może to być zwykła instalacja, ale również piecyk w stylu kozy lub kominek

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_13

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_44ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_57

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_39

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_40

Nowoczesneogrody zimowe to coraz częściej spotykane rozwiązania. Również u konserwatywnych, przywiązanych do tradycji Amerykanów. Zmieniają się materiały, z których wykończony jest ogród zimowy, zmieniają się rodzaje przeszkleń, zmienia się również wystrój. Jak wygląda nowoczesny ogród zimowy? Ogród zimowy w stylu modern już dziś u Pani Dyrektor ;]

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_11

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_14 ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_52

ogród_zimowy_sunroom_conservatory_american_additions_projekt_design_41

Ufff dzisiaj dużo zdjęć i dużo inspiracji ogrodów zimowych ;];] mam nadzieję, że Wam się podobało i znalazła się chociaż jedna osoba, która czuje się zainspirowana pięknymi rozwiązaniami ogrodów zimowych prosto z Ameryki ;];] i jutro rozpocznie rozmyślanie nad zaprojektowaniem i zrealizowaniem takiego u siebie!

Moje biuro prowadzi kilka inwestycji właśnie domów amerykańskich, czyli temat ten spodobał się również u nas;] Oczywiście wszystko z dostosowaniem do warunków zabudowy, polskich norm i warunków technicznych, ale przede wszystkim POTRZEB INWESTORA! Dokładnie na ten temat przeczytacie tutaj;] 

Ten śnieg na zdjęciu wyżej … Idzie Zima kochani! PD Architekt pozdrawia Was!

Więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.3/10 (4 votes cast)
Ogród zimowy- czyli jak wygląda 'sunroom' w USA? Amerykańskie wnętrza Ep.12, 9.3 out of 10 based on 4 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl