Przebudowa stodoły
Dzisiaj wracam do tematu przebudowy stodół. Zajmę się tematem aranżacji wnętrz przy użyciu płyt OSB a tutaj – roi się od pomysłów na ich zastosowanie.
Pierwszy raz odkryłam piękno płyty OSB we wnętrzu przy okazji mojego ostatniego remontu. Robotnicy przybili je do stelaża, poszli do domu a ja stałam zachwycona i żałowałam tylko, że jutro moja piękna ściana zniknie za tynkiem, farbą i meblami ;[
Stodoła którą chciałam pokazać Wam dzisiaj:
– zlokalizowana jest w Norfolk w Wielkiej Brytanii
– autorem projektu jest: Carl Turner Architects
– wykonawcą również jest biuro projektowe: Carl Turner Architects
Aby dostosować stodołę do potrzeb domostwa należało rozświetlić jej wnętrze, pozbawić go zbędnych przegród i jednocześnie zostawić elementy głównej konstrukcji aby nie zepsuć 150 letniego budynku i jego wspaniałego zewnętrza.
Konstrukcja dachu pozostała nienaruszona, stężenia stalowe w więźbie pojawiły się z konieczności dostosowania jej do współczesnych norm bezpieczeństwa konstrukcji budowli.
Wnętrze przebudowanej stodoły jest kompletnym odjazdem OSB płytowym ;] Ktoś bardzo wyraźnie zauważył piękno nagiej płyty wiórowej i zapragnął uwypuklić je, podkreślić i dumnie pokazać. Czy miłośnikiem designu z płyt OSB był autor projektu czy sam Inwestor – tego dowiedziałabym się zapewne w kuluarach – jednak nie było mi dane takiej rozmowy przeprowadzić ;] W innym wypadku – chętnie podzieliłabym się z Wami moją prywatą.
Zastanawiasz się ile kosztuje przebudowa stodoły na budynek mieszkalny?
Nie znam szczegółów budowy, wiem że koszt jest niemały ALE – zobacz – jak bardzo inwestor oszczędził na wykończeniu wnętrza używając dosłownie gdzie się da płyt OSB.
Płyty OSB we wnętrzu pojawiły się dosłownie wszędzie gdzie nie zastosowano tynku i białej farby albo nie eksponowano oryginalnej ceglanej faktury ścian konstrukcyjnych. Z płyty OSB zrobiono również meble, zastąpiono nią obudowę łazienki….
Po pierwsze – zobaczmy samą przebudowę, czyli jak stodołę zamienia się w budynek mieszkalny nie ze względów finansowych ale estetycznych, zachowawczych i światopoglądowych:

Długi budynek to przebudowana stodoła – budynek z połowy XIXw. Obiekt po prawej – widoczny od ściany szczytowej – to nowy doprojektowany budynek utrzymany w charakterze całości inwestycji.

Bardzo podoba mi się ukrycie ram okiennych za otworem ściennym. Daje to wrażenie pustej przestrzeni.

Łazienki z płyty OSB nie jestem pewna, jednak zawsze jest to jakieś wyjście ;]

Znów na pierwszym planie – łóżko z płyt OSB a w tle – piękna ściana z zachowanej XIX wiecznej cegły.

Ścianka działowa z płyty OSB wygląda jak zabieg designerski ;] Siedziska – a’la komplet wypoczynkowy z płyt OSB? Dlaczego nie – dodałabym tylko poduchy!

Część robocza kuchni obudowana.. również płytami OSB. Właściciel tego domu miał CERO kłopotu z .. dobieraniem mebli :D

Jadalnia – zgadza się – również z płyt OSB. Poza tym.. Zobacz jak przestrzennie – przeszklenia w połaciach dachowych nie zaburzają elewacji, doświetlają wnętrze.
Po drugie – zobaczmy samą budowę w kontekście, czyli jak do odrestaurowanej stodoły doprojektować nowoczesny budynek tak by nie wybijał się, nie konkurował i harmonijnie stworzył całość z pięknie przebudowaną na budynek mieszkalny stodołą.

Widok na doprojektowany budynek (stoisz plecami do stodoły).

Ściana szczytowa i taras który łączy zabytkową, przebudowaną stodołę z nowo wybudowanym obiektem.

Nowy budynek jeszcze bardziej obudowany jest płytą OSB niż poprzedni. Płyta ma jeszcze jedną zaletę – ocieplenie ścian od wewnątrz (stelaż i wełna)… Tutaj płyta OSB występuje również na podłodze ;]!

Zobacz kompletnie wykończone wnętrze z płyty OSB. Ściany, podłoga, stropy i przegrody oraz … meble ;] OSBowy zawrót głowy.
Rzuty budynku który powstał w sąsiedztwie zabudowy stodoły.
- Rzut parteru
- Rzut poddasza
PD Pozdrawia wszystkich miłośników przebudowy stodół oraz designu z płyt OSB. Lubimy to!
Niby zwykła płyta OSB – zastosowanie fantastyczne. Gratuluje ;)
świetny pomysł z przebudowywaniem starych stodół na tak piękne budynki mieszkalne:) Pozdrawiam
OSB! Rewelacja. Podzielam tę fascynację… Mało tego, szlifowane i lakierowane wygląda równie pięknie jak surowe, albo przemalowane na biało, czarno, kawowo… Zamierzam wykończyć poddasze (skosy) osb malowanym na biało ;) a nadto stopnie schodowe z tylko muszę zastanowić się nad wytrzymałością – czy gr 2,5 cm wystarczy… Schody stal + osb :)) i poręcz z nitek stalowych… choruję na industrial. I bezprzylgowe drzwi z osb mi się marzą… trochę namieszam przy wykończeniówce:) Nasz maleńki „poniemiecki” nowoczesny dom;p znów zaskoczy gości…
Podziel się efektem – koniecznie! Jeśli nie on-line to chociaż prywatnie ;]!