U Architekta Przemyślenia

Stubei – Drewniana architektura domów i hoteli Tyrolu, Alp austriackich

Wiosnaw Alpach? Jak inaczej świętować przyjście wiosny jak nie wyjechaniem na narty :P Dwa tygodnie temu pojechałam na narty do Austrii. Nie byłabym sobą, gdybym nie wykorzystała tej okazji na kilka słów o architekturze którą tam zobaczyłam. Zobaczycie więc dzisiaj razem ze mną:

Jak wygląda tradycyjna architektura drewniana górskich pensjonatów i domów Tyrolu?

Nowe?Na samym początku ubiec muszę Wasze przemyślenia dotyczące tego, że w Polsce jest brzydko dlatego, że wszystko jest chaotyczne i różnorodne. Trochę tak, ale z bardzo dużym ALE. Pamiętajmy że nie można zmuszać nikogo do stylistyki tradycyjnej regionu, cały świat nie może być przecież strefą konserwatorską i przez ortodoksyjne kontynuowanie starej stylistyki nie doszlibyśmy do niczego nowego. ALE projektując nowocześnie/współcześnie należy się szacunek otoczeniu.

Przykład nowoczesnej architekturki, która bardzo subtelnie wpisuje się w otoczenie, nie dominuje go i zupełnie nie przeszkadza sąsiednim zabudowaniom. Dopiero po powrocie przyszło mi do głowy, że na zdjęciu przydałoby się Wam więcej kontekstu, ale teraz już za późno.

Mały nowoczesny domek drewniany w górach, sercu Alp.

Tradycjaw architekturze bierze się z rzemiosła. W danym regionie jest rzemieślnik, który dobrze wykonuje pewien rodzaj fachu. Dzieło jego rąk rozprzestrzenia się więc, bo ludzie widzą, że jest doskonałe. Domy i pensjonaty które zobaczyłam łączyło kilka bardzo mocnych wspólnych cech.

Drewniany bliźniak z alp. Bardzo lubię nieoczywiste bryły bliźniaków ;]
Fragmenty elewacji podkreślone drewnianą okładziną to bardzo typowa cecha alpejskiej architektury.
Barokowe rozwiązania drewnianych balkonów tych domów są imponujące. Zwróć uwagę na wykończenie elewacji drewnem, ale pod kątem ;]
Dachy domów z Alp nie tylko mają bardzo niski kąt nachylenia – są również asymetryczne i to jest OK. Nie mogę zrozumieć, dlaczego z Polsce tak bardzo nie docenia się asymetrycznego dachu. Wiele z naszych budynków z lat 80tych posiada dachy asymetryczne i są to bardzo dobre formy!
Ogrodzenia tyrolskich posesji są niskie, niekiedy całkowicie otwarte.
Jeśli myślicie, że domy które opisuję są drewniane w konstrukcji – jesteście w błędzie! Ich ściany zbudowane są z pustaka, cała drewniana otoczka jest tylko na wierzchu!
Kolejny dom ze stodołą – mimo to czysty i elegancki
Długie grube drewniane balkony zadaszone są daleko wysuniętymi okapami dachów. Najczęściej również balkony umieszczane są jedne pod drugimi tak, że zadaszeniem ich jest podłoga balkony wyżej.
Panele fotowoltaiczne albo solarne na dachu uśmiechają się do słońca ;]
Te grube barierki od balkonów to … skrzynki na kwiaty. Wyobraźcie sobie czerwone pelargonie zwisające z tych ciemnych drewnianych balkonów.

Narożniki alpejskich budynków często olejone są wykuszami. Wiecie, że często sa tam specjalne pokoiki myśliwskie, karciane, spotkaniowe ;]

Cechy drewnianej architektury Tyrolu są bardzo wyraziste i łatwo je rozpoznać.

  1. Tłuściutkie, długie drewniane, bogato zdobione balkony podparte grubymi belkami. W konstrukcji są całkowicie drewniane, ich podłoga również pokryta jest drewnem
  2. Elewacja ostatniej kondygnacji budynku wykończona jest drewnem wzbogaconym o detal. To skrzyżowane deski drewniane, często same w sobie wycięte w rozmaite kształty.
  3. Kąty nachylenia połaci dachowych są niskie! Zupełnie inaczej niż w naszych górach, kąt dachu waha się pomiędzy 15-25 stopni. Dzięki temu pomieszczenia nie mają skosów, są łatwe do zagospodarowania i miłe do użytkowania.
  4. Dekoracje okien. Okna ozdobione są rozmaitymi opaskami imitującymi włoskie gzymsowanie. Myślę, że to upraszcza elewację i zmniejsza jej koszty wykonania, nadaje jednak budynkowi ciekawy charakter. Budynki, jak we Francji i Niemczech często są nazwane, ich nazwa wyeksponowana. Czasami na elewacji zobaczyć można zdobiące je malowidła ze scenkami świeckimi: wiejskimi, robotniczymi albo sakralnymi.
  5. Bryły budynków są proste.
  6. Każdy z budynków posiada liczne detale drewniane: kolumny, zdobione belki konstrukcji dachu etc.Bardzo ciekawe jest to, że ostatnia drewniana kondygnacja często obudowana jest drewnem pod kątem – nie prosto ze ścianą a pod kątem. Nie zapytałam dlaczego, ale mogę domyślać się że chodzi o lepszą izolację i niezaleganie wilgoci?
  7. Domy alpejskie „lubią” mieć zaokrąglone naroża, wykusze i wyeksponowane narożniki.
Wiele z domów w Alpach to domy połączone ze stajniami. Tutaj piękny przykład domu ze stajnią w pięknym stylu!
Oto, co kryje się za elegancją elewacją frontową domu ze stodołą i stajnią! Nadal bardzo elegancko – byłam pod ogromnym wrażeniem!
Inny przykład eleganckiej stodoły.

Przestrzeńwokół domów jest słabo ograniczona. Zabudowa wcale nie jest uporządkowana, jakbyśmy tego się spodziewali. Domy położone są na działkach raczej organicznie, w miejscowościach nie widać wyraźnej linii zabudowy, kalenice dachów zwrócone są każda w inną stronę. Jednym słowem zabudowa ta nie posiada nic o czym marzą polscy urbaniści a jednak jest bardzo piękna. Jak to jest? ;]

To bardzo piękne, kiedy dostępny w pobliżu materiał (drewno) wykorzystuje się lokalnie w taki piękny sposób ;]

PD Architekt pozdrawia Was ciepło i ma nadzieje, że bogate drewniane detale architektury Tyrolu podobały się Wam również! 

Zapraszamy też na naszego YouTube! Tam zobaczysz projekty domów indywidualnych w 3D!

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

10 Comments

    1. Przykro mi, że ma Pan/Pani takie odczucie. Nie jestem polonistką – piszę jak potrafię ;] Jeśli stylistyka jest w Pani/Pana opinii i odczuciu ciężka – Może Pan/Pani zechce być moim korektorem?
      Ofertę proszę wysłać na mail: pani.dyrektor [at] puchyr.pl

  1. Architektura drewniana jest piękna. Szczególnie domy drewniane w górach. Kiedyś było dużo drewnianych schronisk np. w tatrach związanych z kulturą podhalańską –
    Naprawdę warto się wybrać w podróż i zwiedzać drewnianą architekturę i zabytki.

  2. Architektura drewniana jest piękna. Szczególnie domy drewniane w górach. Kiedyś było dużo drewnianych schronisk np. w tatrach związanych z kulturą podhalańską.
    Naprawdę warto się wybrać w podróż i zwiedzać drewnianą architekturę i zabytki.

  3. Byłem kiedyś w alpach, te mieszkania naprawdę robią wrażenie, bardzo chętnie bym się tam wybrał jeszcze raz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button