ArchitekturaWille i Pałace

Wille marzeń Ep.64: Hiszpański dom połączony z niebem

Wyrażając moją tęsknotę za gorącą pogodą za oknem, chciałabym pokazać Wam pewien wyjątkowy dom. Ma w sobie wszystko: widok na morze, niebanalną bryłę, minimalistyczne wnętrza. Dom, który sami architekci nazwali „połączonym z niebem”.


Niezywkły „Where Eagles Dare House”!

  • Architekci: GRAS Arquitectos
  • Lokalizacja: Majorka, Hiszpania
  • Powierzchnia: 1000.0 m2
  • Rok budowy: 2017
Hiszpański dom
Ten dom zdaje się chcieć oderwać od ziemi i wzbić w powietrze. :)

Dom znajduje się na wzgórzu, z którego rozciąga się wspaniały widok na morze i dolinę. Można powiedzieć, że usytuowano go na odludziu, mimo to nieco odsunięto go od ulicy, aby zapewnić większą intymność jego mieszkańcom. To wspaniałe „gniazdo w górach”, w miejscu gdzie jedynie orły ośmielają się wzbić.

Hiszpański dom
Basen bez widocznej krawędzi przybliża widoczne na horyzoncie morze.

Ta hiszpańska willa ma charakterystyczny śródziemnomorski układ z placem na tyłach domu, wyłożonym lokalnym kamieniem i obsadzony bujną roślinnością. Co więcej, stojąc na wjeździe do budynku, nic nie zapowiada tak pięknych widoków. Dlatego wejście do środka daje efekt WOW!

Hiszpański dom
Świetnie zaprojektowane wejście na posesję – element o którym często zapominamy projektując nasze domy.

Wille usytuowane na wzgórzach, często mają piękne widoki z każdej swojej strony. To wyzwanie dla projektanta, aby wycisnąć maksimum z otaczającego krajobrazu, a jednocześnie zachować prywatność domowników. W przypadku tego projektu egzamin zdano na piątkę! ;)

Hiszpański dom
Ta willa stanowi ramę dla bajecznych widoków, jeszcze bardziej je eksponując.

Hiszpański dom
Ciepłe kolory naturalnego kamienia świetnie współgrają z białymi elementami architektury. Dla kontrastu zastosowano czarne wykończenie okien i drzwi.

Marzeniem inwestorów było stworzenie swojego prywatnego gniazdka, osobistej twierdzy ukrytej przed wzrokiem postronnych. Dlatego zdecydowano się wybudować obiekt na samym szczycie wzgórza i maksymalnie wystrzelić go w górę. Budynek oddala się od ulicy i wystaje poza zbocze, kierując wzrok domowników na morze i zieloną dolinę.

Hiszpański dom
Jeśli budynek jest odpowiednio usytuowany i zaprojektowany, nawet największe przeszklenia nie będą przeszkodą dla zachowania prywatności.

Hiszpański dom
Taras z wejściem z głównej sypialni. Widok jest… nie ma co mówić, wiele bym za niego oddała! :D

Wysunięcie części budynku nad zbocze, oprócz zapewnienia intymności, ma także chronić strefę dzienną usytuowaną na niższych kondygnacjach, przed silnym śródziemnomorskim słońcem.

Hiszpański dom
Duże przeszklenia i powysuwana bryła budynku zacierają granicę między wnętrzem a zewnętrzem.

Chociaż w budynku możemy zauważyć wiele odniesień do tradycyjnej lokalnej architektury, to znajdziemy też tu szereg całkiem nowych rozwiązań. Po pierwsze, willa ta jest domem pasywnym, to znaczy, że zużywa bardzo mało energii. Co więcej, szczególną uwagę zwrócono na oszczędność wody, projektując odpowiednie systemy pozwalające na odzyskiwanie deszczówki i tzw. szarej wody. Ciekawym i na pewno efektowynym rozwiązaniem, jest również doświetlenie piwnicy, przez półtransparentne ściany basenu.

Hiszpański dom
Minimalistyczne wnętrza świetnie uzupełniają architekturę budynku.

Już niedługo kolejna dawka inspiracji, nie tylko tych willowych i rezydencjonalnych. Koniecznie śledźcie więc bloga Pani Dyrektor na bieżąco!

Zobacz także:

Zdjęcia: José Hevia

Zobacz nasz kanał na YouTube!

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button