Ziemianka – jak zbudować, pomysł na ziemiankę – piwniczkę Ep.2

Ziemianka to temat nr 1 od roku.

Poszukujecie inspiracji na materiał ziemianki, sposób jej wykonania, lokalizację, rozwiazania technologiczne. Zastanawiacie się jaką ma mieć powierzchnię, jak szybko się ją wznosi, jak wygląda jej eksploatacja i jakie są koszty budowy takiej ziemianki.

Ja również długo szukałam inspiracji na artykuł o piwniczkach na warzywa, aż w końcu natrafiłam na ciekawe realizacjie ziemianek na świecie i je właśnie chciałabym Ci dzisiaj pokazać.

1. ZIEMIANKA z Ozark Mountains w Arkanzas. Autorzy – rodzina pani Rachael

ziemianka_pomysl_na_ziemianke_jak_budowac_ziemianki_piwniczki_wolnostojące_0

Ziemiankę tą od podstaw budowała cała rodzina za pomocą prostych narzędzi i podstawowego budulca dostępnego w miejscu jej usytuowania. W galerii poniżej znajdziesz kilka zdjęć z jej budowy. Jak na użycie zwykłych ręcznych narzędzi i tego co jest miejscowym budulncem efekt jest fantastczny. Przywodzi na myśl ziemianki wykonywane na naszym terenie w ubiegłym wieku. Jest się czym inspirować!

2. ZIEMIANKA z pustaków kształtek zbrojonych i sklepieniem kolebkowym. Lokalizacja Lancaster, Pennsylvania, USA.
Autor p. Robert

ziemianka_pomysl_na_ziemianke_jak_budowac_10

Konstrukcja i wykonanie tej ziemianki zostały bardzo dobrze przemyślane, zaplanowane i obliczone. Elemety prefabrykowane łatwo zdobyć w markecie budowlanym, konstrukcja stropu jest prosta w wykonaniu a o beton nietrudno. Wiecej zdjęć z budowy ziemianki oczywiście w galerii poniżej.

ziemianka_pomysl_na_ziemianke_jak_budowac_16

Inspiracją do powstania ziemianki powyżej stała się ta oto realizacja. Jak widać kolebka jest nieco bardziej wypukła co daje nam większą wysokość sufitu przy tej samej wysokości ścian ziemianki.

3. ZIEMIANKA o konstrukcji żelbetowej, wykonanie ziemianki krok po kroku – reportaż, lokalizacja: USA, autorzy: Jay & Liz McClellan.

ziemianka_pomysl_na_ziemianke_jak_budowac_33

Ziemianka którą pokazuję Ci w całości wylana jest z betonu i zazbrojona. Wg mnie to najłatwiejszy sposób a wykonanie ziemianki, możliwie szybki i w razie czego może być również Twoim schronem ;P Zobacz reportaż – zdjęcia z budowy ziemianki krok po kroku wykonanych przez właścicieli – Inwestorów. Bardzo duże uszczegółowienie zdjęć pomaga w odgadnięciu jakie prace projektowe wykonywane były w jakiej kolejności. Pooglądaj galerię aby dowiedzieć się o tej ziemiance wszystkiego ;]

Kiedyś napisałam już jeden artykuł o ziemiance przy okazji projektu który składałam Inwestorowi i o tym poczytacie w pierwszym odcinku o budowie i projektach ziemianek. 

W październiku zapowiadam jeszcze kolejne 2 odcinki o ziemiankach w których przeczytacie o nietypowych rozwiazaniach współczensych oraz tych historycznych – tradycyjnych ziemiankach z ubiegłego wieku.

Projekt ziemianki W ostatnim czasie moje biuro we współpracy z panem Krzysztofem Lisem wykonało projekt ziemianki, który opisałam w poście Ziemianka lub Schron? zbuduj z nami własną ziemiankę, w której możesz przetrwać wszystko;] Zainteresowany? Zapraszam do lektury! Znajdziesz tam odpowiedzi na takie pytania jak m.in.:

 • Gdzie usytuować ziemiankę?
 • Co będzie mi potrzebne do budowy takiej ziemianki?
 • Czy potrzebuję PnB?
 • Gdzie zlokalizować wejście do ziemianki?
 • Jaką jeszcze dodatkową funkcję może pełnić moja ziemianka?
 • i wiele, wiele innych! 

Zamieszczam kilka wizualizacji naszego projektu Ziemianki/Schronu. Po więcej zapraszam tutaj.

Ziemianka-zbuduj-schron-projekt-kup-wspomoz-instrukcja-budowanie-11-642x800

Ziemianka jako schron w trakcie wojny…

Ziemianka-zbuduj-schron-projekt-kup-wspomoz-instrukcja-budowanie-10-642x800

Ziemianka jako spiżarnia, piwniczka na przetwory.

Pani Dyrektor Architekt pozdrawia ze wspaniałych pełnych słońca i kolorów Bieszczad ;]

P.S. Linki do źródeł:
Ziemianka nr 1.
Ziemianka nr 2.
Ziemianka nr 3.

Zapraszamy też na naszego YouTube! Tam zobaczysz projekty domów indywidualnych w 3D!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 7.5/10 (26 votes cast)
Ziemianka - jak zbudować, pomysł na ziemiankę - piwniczkę Ep.2, 7.5 out of 10 based on 26 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

4 komentarze

 1. Hello! I am honored that you have recognized my work! Robert of Robert’s Projects.
  Dzień Dobry! Jestem zaszczycony że uznali moją pracę! Robert przez Roberts Projektach.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Pana blogg jest bardzo inspirujący! Wszystkie rzeczy które wykonuje Pan są bardzo pomysłowe – fajnie, że w dzisiejszych czasach ludzie myślą samodzielnie i konstruują – to warte promocji i pokazywania innym ;] Dziękuje za dawkę pozytywnej energii ;]
   Your blog is very inspiring! Things you create are ingenious – it is great that nowadays people still think independently and creatively – it should be supported and made known to others. Thank you for a large portion of positive energy.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. W tym pierwszym projekcie brakuje fotek z wykonania stropu, bardzo mnie ciekawi, jak to rozwiązano…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl