Piwniczka, ziemianka – jak zbudować? Pomysł na piwniczkę – wariacje Ep.3

Jak obiecałam, wracamy do tematu ziemianki i sposobów na jej budowę. W kolejnym, trzecim odcinku zobaczysz ziemiankę z worków wypełnionych ziemią oraz ziemiankę o konstrukcji z opon.

ZACZYNAMY!

1. ZIEMIANKA/PIWNICZKA z worków wypełnionych ziemią, lokalizacja California, Autor: Carl O’Melay (dot. reportażu z budowy ziemianki krok po kroku).

***

How To Build A Dug-Out  EP. 3 – Bags with soil and tires

In this article I will show you how to built a good dug-out. You can use bags with soil and tires to built a  dug-out in your garden. It can be used as a storage for many things. Look at these ideas and try yourself!

ziemianka_pomysl_na_ziemianke_jak_budowac_70

Budowa Piwniczki/Ziemianki o konstrukcji z worków wypełnionych ziemią zdaje się być wyjątkowo łatwa i tania. Zobacz krótki reportaż amerykańskiej rodziny, która zbudowała taką właśnie ziemiankę. Na oko konstrukcja zdaje się być dość prowizoryczna. Jaka jest jej wytrzymałość w rzeczywistości? Nie wiem, ale w tym wypadku liczy się pomysłowość. W galerii poniżej zdjęcia z procesu powstawania ziemianki.

Zobacz inne ziemianki z worków które dla Ciebie znalazłam w bezkresie internetu ;]

 

2. Ziemianka/Piwniczka o konstrukcji ścian z opon

ziemianka_pomysl_na_jak_budowac_rodzaje_piwniczka_na_warzywa_04

Oto schemat wykonania prostej ziemianki z opon.

ziemianka_pomysl_na_jak_budowac_rodzaje_piwniczka_na_warzywa_002

W Polsce działa blog poświęcony ziemiance skonstruowanej z opon – oto i link do niego:
http://ziemianka-z-opon.blogspot.com/

ziemianka_pomysl_na_ziemianke_jak_budowac_72

Podoba się Wam taki sposób budowania? Nie wiem wiele na jego temat, ale jakoś opony wydają mi się mało ekologiczne… Może ktoś mnie oświeci?

ziemianka_pomysl_na_jak_budowac_rodzaje_piwniczka_na_warzywa_003

Sklepienie zasypanej już ziemianki z opon. Ważnym elementem tych konstrukcji są szklane butelki. (Prawdę mówiąc, nie wiem dlaczego – szczególnie, gdy są w środku ścian…) Zdjęcia: Danielle Wolff-Chambers and Shelley Clements

Co Ty na to? Zbierasz inspiracje na lato 2014 i zaczniesz budowę ziemianki w swoim ogródku?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o ziemiankach, przeczytaj:
Ep. 1 w którym opowiadam o zaprojektowanej przeze mnie ziemiance
E2. 2 w którym pokazuję ziemianki w trzech różnych technologiach – żelbetowej, prefabrykowanej i z kamienia naturalnego

Pani Dyrektor Architekt pozdrawia z drogi do stolicy i życzy udanych ziemiankowych projektów!

UAKTUALNIENIE

Ponieważ po napisaniu artykułów nie stosowałam się do kolejności publikowania, podaję linki do innych ziemianek: Ep. 4 czyli szkice, projekty pomysły na ziemianki i konstrukcję i zaraz potem Ep.7 czyli Ziemianka mieszkalna czyli Domek Hobbita – projekt rodzinny z Anglii.

Na koniec dodatkowa ciekawostka;] wraz z Krzysztofem Lisem z bloga Domowy-Survival.pl  przygotowaliśmy dla Was 4 różne koncepcje/warianty projektu Ziemianko-Schronu. Wszystko dokładnie opisałam w poście  Ziemianka lub Schron? zbuduj z nami własną ziemiankę, w której możesz przetrwać wszystko;]. Jeżeli szukasz dodatkowych inspiracji na temat budowy ziemianki, tego, co będzie Ci potrzebne do Pozwolenia na budowę, gdzie możesz usytuować swoją ziemiankę – ZAPRASZAM DO POSTA ;]

Ja natomiast zamieszczam wizualizację przygotowaną przez moje biuro jednego z wariantów ziemianki/schronu. Enjoy!

Ziemianka-zbuduj-schron-projekt-kup-wspomoz-instrukcja-budowanie-9

I jak Wam się podoba?;] bo mi bardzo! To wersja z wejściem od góry, gdy masz płaską działkę. Inne warianty znajdziesz tutaj.

Kliknij i przenieś się w świat 3D naszych projektów domów indywidualnych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (6 votes cast)
Piwniczka, ziemianka - jak zbudować? Pomysł na piwniczkę - wariacje Ep.3, 10.0 out of 10 based on 6 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

6 komentarzy

 1. Interesujące propozycje. Mam zamiar na swojej działce postawić ziemiankę, ale obawiam się, że bez profesjonalnej pomocy nie podołam albo zrobię coś co ziemianką będzie tylko z nazwy;)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Jak temperatura utrzymuje się w takiej ziemiance z worków? Pytam gdyby ktoś chciał tam ogórki trzymać. Pewnie trzeba będzie elektryczne grzanie i termostat zamontować do utrzymywanie temperatury powyżej zera.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Największy "ekologiczny" problem z oponami po ich zużyciu to właśnie ich dalsze wykorzystanie, użycie ich do budowy ziemianki, to bardzo sensowny pomysł ponieważ, stają się potrzebne, nie zalegają na śmietniskach, nie zostają spalone w instalacjach do tego nie przygotowanych.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 4. Ja się przygotowuję do zbudowania ziemianki w przyszłym roku, na podstawie tej książeczki — z betonowych bloczków/pustaków, ze stropem z desek.

  http://amzn.to/1btHPZr

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 3 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl