Obiecywałam Wam pisanie o ziemiankach już kilka razy, nie mogłam się wziąć za to przez całe wakacje aż teraz – oczywiście winna temu pogoda – napisałam aż 7 odcinków które systematycznie co tydzień będą ukazywać się na Pani Dyrektor ;]
W przerwie między poważnymi tematami o tym jak budować ziemianki, jakie materiały wybrać, jaką technologią wznosić chciałam pokazać Wam coś co odkryłam ostatnio w internecie i bardzo m się spodobało, szczególnie dlatego, że to bliskie i tematowi budowy malutkiego taniego domu jak i tematowi budowy ziemnej piwniczki na przetwory.
Władcę Pierścieni czytało wielu, film oglądało jeszcze więcej a postać hobbita i rodzaj domu w jakim mieszkał znana jest już chyba każdemu ;]
Tobie domek Hobbita może posłużyć jako inspiracja do zbudowania letniego domku/spiżarni na przetwory czy warzywa.
Rodzina Simona Dale’a z Walii która budowała domową ziemiankę wprowadziła się do niej po czterech miesiącach od rozpoczęcia budowy!
Oto domek Hobbita – chatka zaprojektowana i zbudowana tak jakby zrobił to hobbit, dodatkowo koszt wykonania ziemianki autor i twórca podaje jako …. 4700,00$ ;]

Szkic koncepcyjny przekroju ziemianki.

Rzut Hobbitowej ziemianki z małym rysunkiem zagospodarowania dookoła. Dach ukształtowany został w ten sposób by woda która spływa z niego odprowadzana była do stawu usytuowanego w pobliżu ziemianki.

Zarys murów projektowanej ziemianki i rodzaj materiału – na stercie po prawej – piaskowiec ;]

Jak widzisz konstrukcja dachu ziemianki złożona jest z pniaczków i gałęzi drzew. Autorem i Inwestorem jest Simon Dale z Walii. Wykonanie ziemianki zajęło mu od 1000-1500 godzin pracy jego i jego znajomych.

Słupami na których opiera się konstrukcja dachu są zagłębione w ziemi pniaczki połączone z rozchodzącymi się koncentrycznie „krokwiami” również z pni drzew.
Całość tworzy rodzaj pajęczej sieci.

Pnie użyte do konstruowania ścian są bardzo solidne – mają duży przekrój i solidnie zamocowane są w ziemi. Dom w całości zrobiony jest z naturalnych materiałów, wykonany dawnymi technikami budowy i jego koszt to mniej niż 5 tys. $

Konstrukcja belek stropowych i słupów podpierających dach. Okno – świetlik w szczycie dachu gwarantuje doświetlenie powierzchni salonu i kuchni.

Ściany wykonane zostały z piaskowca i uszczelnione gliną. Konstrukcja dachu została wysunięta i utworzyła rodzaj werandy.

Jedna z elewacji ziemianki wystająca nad powierzchnię ziemi – doświetlenie zapewniają przeszklenia. Stolarka okienna i drzwiowa oczywiście drewniana.

Strefa wejściowa ziemianki – domku Hobbita – zwróć uwagę na zadaszenie wejścia oraz uszczelnienie okapu dachu i podbitki konarami drewnianymi.

Dom ziemianka ogrzewany jest za pomocą kominka/morcinka za drewno.

Widok z antresoli sypialnianej na salon ziemianki.

Schody prowadzące do strefy nocnej ziemianki oraz widok na salon.

Kuchnia i jadalnia ziemianki.

Przeszklenia ziemianki widziane od strony wnętrza.

Nie da się ukryć, że domek Hobbita / ziemianka którą Ci pokazuję jest wyjątkowym projektem – z pewnością projektem życia tego mężczyzny. Zbudować coś od podstaw z zupełnie naturalnych materiałów napawa dumą, prawda??
Dla zaciekawionych strona www właściciela Domku Hobbita.
Jeśli ciekawią Cię moje inne przykłady ziemianek zaglądnij na
Ep. 1 – o moim projekcie z kiedyś
Ep. 2 – czyli trzy technologie wznoszenia ziemianek krok po kroku
Uprzedzając pytania – Nie pomyliłam się dziś jest odcinek 7 i między 3-6 nie ma jeszcze opublikowanych postów – pokazuję Wam dziś domek Hobbita – mieszkalną ziemiankę gdyż nie mogłam się doczekać :P
P.S.Moje biuro może i nie wykonało, ani nie zrealizowało projektu domku Hobbita [jeszcze!;]] to jednakże jednym z ostatnich naszych projektów jest wykonanie projektu Ziemianki/Schronu. Temat trochę pokrewny i równie inspirujący! Poniżej zamieszczam kilka wizualizacji takiego schronu/ziemianki wykonanych przez moje biuro. Po resztę zapraszam natomiast do posta Ziemianka czy Schron? Zbuduj z nami własną ziemiankę, w której możesz przetrwać wszystko;]PD Architekt pozdrawia serdecznie i życzy luźnego poniedziałku ;] .. za tydzień zmieniamy czas ;[;[
Bardzo nieładnie kraść czyjś artykuł
Oskarżenie o kradzież jest pomówieniem. Oryginał artykułu jest na prawach Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share czyli Licencji, która upoważnia do dowolnego rozpowszechniania oraz adaptowania tekstu.
A co z pozwoleniem na budowę takiego domku ?
Trzeba uzyskać ;] Albo spróbować zgłoszenie. Pod Krakowem powstał podobny domek, jeśli odnajdzie Pan/Pani osobę która go zrealizowała z pewnością odpowie ona na zagadnienia formalno-prawne.
Powodzenia!
Świetna realizacja, obawiam się co do trwałości budowli, bo drewno zasypane ziemią w naszej deszczowej krainie nie pobędzie długo i może wymagać gruntownego remontu. Znacznie wytrzymalsza byłaby kopuła z kamienia/ bloczka betonowego, ale koniecznie z drewnianą podbitką wewnątrz.
fajne
Mnie się marzy dom zagłębiony w ziemi, owtarty przeszkolną ścianą na jakiś ładny, a przede wszytskim bezludny, krajobraz.
Coś, jak Aatrialny Roberta Koniecznego
rozmarzyłam się :)
Lato idzie ;] Nic tylko planować i do dzieła ;]