Amerykańskie

Amerykański dom – hit czy kit? Domy z San Francisco – Ep.2

USAWracając do naszych domów amerykańskich, dzisiaj pora na drugą część krótkiej serii. Jeżeli ktoś dopiero teraz trafił na stronę Pani Dyrektor lub przeoczył posta  z pierwszą częścią to tutaj ją znajdzie (klik klik w odnośnik).

Dla przypomnienia: wszystkie przedstawiane przeze mnie obiekty pochodzą z San Francisco. W pierwszej części posta napisałam o dwóch ważnych aspektach miejskich domów amerykańskich: DETALU oraz OKNACH.

Dzisiaj zaczniemy natomiast od elementu, który w polskim budownictwie niegdyś się pojawiał, obecnie pojawia się niezmiernie rzadko a w budownictwie amerykańskim pojawia się baaaaardzo często. Bardziej wnikliwi czytając wcześniejszego posta na pewno to zauważyli. Mowa tutaj oczywiście o…

Wykusz Co to właściwie jest? Osoby związane z architekturą czy budownictwem nie będą miały problemu ze wskazaniem tego elementu w bryle budynku, ale mam nadzieję, że bloga Pani Dyrektor przeglądają również osoby, które na co dzień z architekturą związane nie są ;] I właśnie dla tych osób prosto ze Słownika Terminologicznego Sztuk Pięknych podam definicję i charakterystykę tego elementu.

Nadwieszony na zewnętrznej ścianie budowli wielokątny lub czworokątny występ w formie dobudówki przeprutej szerokimi oknami, nakrytej osobnym dachem, poszerzający wnętrze, do którego przylegał.

Gdy już wiemy jak wykusz wygląda zabieramy się za oglądanie inspiracji, tych prosto z San Francisco, gdzie wykuszy jest mnóstwo! ;]

Kolorowy, rozrzeźbiony, amerykański DOM ;]

Domy_w_stylu_amerykańskim_37
I wykusz, i wnęka, i kolumny, i pilastry, belkowanie, tympanony- różnorodność jakiej mało ;]
domy_w_stlu_amerykanskim_00
Bardzo stylowy wykusz dwukondygnacyjny.
domy_w_stlu_amerykanskim_82
Baaardzo rozrzeźbiona pierzeja :]

ZWRÓĆMY PRZY TYM UWAGĘ, ŻE WYKUSZE TO NIE JEDYNE ELEMENTY, KTÓRE POJAWIAJĄ SIĘ W BRYLE AMERYKAŃSKIEGO DOMU. ZNAJDZIEMY TUTAJ RÓWNIEŻ DODATKI W STYLU BASZT CZY WIEŻYCZEK, U NAS TAK BARDZO ZNIENAWIDZONYCH, BO KOJARZĄCYCH SIĘ Z TANDETĄ I KICZEM. WŁAŚNIE W AMERYCE ZNALAZŁY SWOJĄ DRUGĄ MŁODOŚĆ ;]

Kopiuj/Wklej -to jedna z tych cech, których na pewno użylibyśmy chcąc opisać budownictwo w stylu XIX i XX wieku San Francisco. Podobnie jak u nas kostki czasów PRL, tak w Ameryce w ciągu ulicy widzimy jeden sprawdzony budynek skopiowany wielokrotnie. Żeby jednak nie było za nudno (no i nie do końca identycznie:P), – tak! Otóż to!- Zmieniano budynkom kolor elewacji ;] można i w ten sposób ;]

Domy_w_stylu_amerykańskim_36
Prawda, że tak jest?;]
Domy_w_stylu_amerykańskim_51
Tutaj kolejny przykład powtarzalności budownictwa.
domy_w_stlu_amerykanskim_75
Stylowa zabudowa San Francisco przełomu XIX i XX wieku na tle nowoczesnej architektury centrum miasta.
Domy_w_stylu_amerykańskim_26
Bo jak coś jest sprawdzone, to dlaczego z tego nie korzystać? ;] (to tak już trochę ironicznie;])

Wszyscy Ci, którzy dotrwali aż do tego miejsca zwrócili uwagę na rozbudowaną gamę kolorów, którą stosują Amerykanie w swoich domach. Nie jest to jak u nas, jedynie beżowy, kremowy, biały i ewentualnie przy odrobinie szaleństwa SZAROŚĆ i CZERŃ, ale w jednej pierzei mamy domy w kolorach tęczy!;] Dla nich to pewnie normalne, dla nas – no cóż ;]

Jeśli macie ochotę zerknąć na Dom Amerykański prosto z naszej pracowni – zaglądnijcie do zakładki Współpraca Projektowa albo porto na wpis o naszych Amerykańskich Domach.

Po jeszcze więcej domów z San Francisco zapraszam na HouseZoom – czyli profil Instagramowy z którego zaczerpnęłam owe zdjęcia!

PD Pozdrawia Was z pracowni w Rzeszowie i życzy udanej niedzieli ;]

Kliknij po wiedze z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button