Poradnik Inwestora

Badania geologiczne przed rozpoczęciem budowy – co możesz stracić, jeśli ich nie zrobisz?

Badania Geologiczne. Temat, którego Inwestorzy nie realizują, bo chcą zaoszczędzić 800-1200zł.

Czy to jest oszczędność?

Nie, nie i jeszcze raz NIE!
Oszczędności w procesie projektowym zaczynają się od właściwych decyzji:

Jeśli nie zrobisz badań geologicznych na swojej działce, Twoja budowa:

– może nigdy się nie odbyć
– może zakończyć się potrojeniem kosztów całości przedsięwzięcia
– może skutkować zwielokrotnieniem kosztów samych fundamentów
– może skutkować koniecznością przeprojektowania budynku z uwagi na brak możliwości wykonania podpiwniczenia (patrz-cena)
– w zasadzie w najlepszym wypadku – może skutkować powolną katastrofą budowlaną, czyli pękającymi ścianami, odpadającym tynkiem, przełamaniami w konstrukcji, bardzo szybkim zniszczeniem nowego domu.

Przy koszcie budowy domu pod klucz – na oko – od 200 000.000 w górę, badania geologiczne za 800.00  to nie jest wielki wydatek, a powinieneś wiedzieć, co jest „pod Twoim domem”.

Pamiętaj!

To, że kupiłeś działkę wśród wybudowanych już nowych domów, wszystko „naokoło stoi, nie pęka, nie pracuje, jest ok” nie znaczy, że na Twojej działce będzie tak samo!
Nie znasz tysiącletniej historii tego miejsca, nie wiesz, co tak na prawdę kryje się pod powierzchnią ziemi, którą kupiłeś, albo chcesz zakupić!

Poniższe zdjęcia przedstawiają podstawowe badanie geologiczne przeprowadzone dla bezproblemowego terenu z wynikiem bardzo korzystnym dla projektowanej inwestycji.

Mały przykład z życia wzięty:

Mój Inwestor kupił małą działkę zewsząd otoczoną zrealizowanymi bezproblemowo nowymi inwestycjami.
Badania zrobiliśmy profilaktycznie, gdyż ja, czyli moje biuro nie podejmuje się realizacji projektu bez takowych badań.
Geologowie z którymi współpracuje przyjechali w teren ze standardowym lekkim sprzętem przeznaczonym na działki „bezproblemowe” (problemów nie było widać).
Po wwierceniu się na głębokość 7 metrów w 3 odwiertach nie natrafili na grunt rodzimy – stabilny.
Z rurek, które ukazują przekrój lało się błoto.

Co teraz?

Przyjadą z ciężkim sprzętem, będziemy po raz drugi „szukać”.

Dlaczego potrzebujemy znaleźć grunt rodzimy? Gdyż tylko na nim możemy oprzeć fundamenty domu!

Już dawno nie było u Pani Dyrektor tematu związanego bezpośrednio z architekturą.

 

Badania geologiczne to temat o wiele razy bardziej ważny niż zakupienie projektu obrazka z gazety i to właśnie i tym powinniście myśleć przed rozpoczęciem inwestowania!

Właściwie… Widziałam już dużo badań i osobiście zrobiłabym badania geologiczne PRZED zakupieniem jakiejkolwiek działki pod budowę.

 

Pani Dyrektor Architekt

Kliknij po więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

4 Comments

  1. Witam
    Pani Dyrektor;)
    przymierzam się do zakupu działki i zrobiłem wykop na niej łopatą na metr i już jest woda a wiec jestem pewien że chce przeprowadzić badanie geologiczne, tylko jeżeli mam działkę 25 arów, projekt domu nie wybrany to ekipie która ma to robić mam mniej więcej wyznaczyć miejsce w któym chcę mieć dom czy oni zbadają działkę w kilku miejscach?

    1. Witam Pana ;]
      Bardzo cieszę się, że decyduje się Pan na badania geologiczne – nie będzie Pan tego żałował!
      Jeśli wie Pan już np. jaką mniej więcej powierzchnię zabudowy Pan planuje to najprościej jest narysować sobie prostokąt o właściwych wymiarach na mapce w skali tam gdzie ewentualnie planuje Pan budować. Taki rysunek proszę wysłać do geologów których Pan wybrał i oni zrobią odwierty w narożach – np. trzy otwory (po trójkącie) i to będzie wiarygodne badanie.
      Najprawdopodobniej płaci Pan za odwiert więc im więcej tym drożej, ale mniej niż trzech nie robiłabym szczególnie w takie sytuacji!

      Jeśli ma Pan kłopot z narysowaniem tego na mapie w skali proszę zalogować się na Bubblę (zakładka porady architekta) wczytać jgp z mapą, podać nr działki i orientacyjne wymiary i wrysuję Panu ten prostokąt tam ;]
      Pozdrawiam i życzę, by woda okazała się tylko w tym miejscu w którym Pan kopał – nigdzie wiecej!
      P.D.

  2. Ja słyszałam o gościu który nie zrobił badań i róg domu stanął na torfie – podnosili dom hydraulicznie do góry aby wbić pale… koszt niezły, ale jak dom się rozpada to pieniądze nie grają roli;)

    1. Powinny nie grać roli przy podejmowaniu decyzji o badaniach geologicznych. To .. dużo mniejsza „rola” do zagrania ;]

Back to top button