Dawno temu w Domu ep. 14 AUTOSAN S.A. kiedy upadła fabryka w Sanoku PD#1

O tej Tatralandii umysł zamókł mi i jednocześnie przegrzał się od dobroci sauny… Stwierdziłam, że wakacje wakacjami ale czas na wprowadzenie Was do mojej podyplomowej pracy od tej najmilszej strony – obrazkowej –  ;]

Pokażę Wam dziś część zdjęć Autosanu, Stomilu i dziś fragmentu Mlekovity (dawna OSM Sanok).

Gwoli wstępu.

Dlaczego chciałam pisać o reindustrializacji? (Prze-przemysłowieniu)?. W Sanoku mieszkałam 8 lat. Najdłużej ze wszystkich miejsc w których mieszkałam. Miasto poznałam u schyłku epoki w której dwa zakłady przemysłu ciężkiego karmiły większość sanockich rodzin. Kiedy na koniec 1997 roku wprowadzałam się do Sanoka mówiło się, że miasto podupadło i z 45 tys. mieszkańców zmniejszyło liczebność swojej populacji do 42 tysięcy. Dzisiaj w roku 2014 czyli po 17 latach od tego czasu nieoficjalnie mówi się, że liczba mieszkańców Sanoka to już 35 tysięcy choć oficjalnie podaje się inną liczbę. Z pewnością np ja powiększam nierealną statystyczną gdyż pomimo, ze w Sanoku nie mieszkam od 2005 roku zameldowana tam jestem nadal.

Początkowo w swojej pracy chciałam odkryć czym KONKRETNIE miałaby być reindustrializacja Sanoka. Celem pracy miało być wskazanie konkretnych rozwiązań dla problemów z jakimi boryka się miasto Sanok. Wyznaczenie konkretnych sposobów odnowienia gospodarki wielkoskalowej w mieście w którym większość mieszkańców to dzieci pokolenia miasta przemysłowego.

Poszukiwałam nowego, czytałam o sprawdzonym, wymyślałam swoje teorie i czytałam teorie innych… Bardzo się w tej pracy zagmatwałam. Oczywistości przestały być oczywiste, moje cele dla miasta rozmyły się pośród krytyki własnej. Na koniec doszłam do bardzo smutnych wniosków a ratunek dla miasta Sanoka – światełko w tunelu które widzę, bo jestem osobą czynu – oddaliło się i zmętniało .. 

Oczywiście nie jest tak źle – rozczarowałam się tym, że rozwiązanie bolączek miasta jest tak wielopłaszczyznowe, że sama architektura i planowanie przestrzenne nic nie uleczy, ale istnieje szansa, że wspólnymi siłami ….. c.d.n.

Plan zdjeć-autosanu-i-zakladow-pd-1

Plan zdjęć – nie ma w artykule wszystkich, ale te które są podpisałam numerami wg legendy wyżej.

 

sanok-autosan-stomil-wielkoskalowe-zaklady-przemyslowe-w-miastach-polskich-11

10.

sanok-autosan-stomil-wielkoskalowe-zaklady-przemyslowe-w-miastach-polskich-12

11.

sanok-autosan-stomil-wielkoskalowe-zaklady-przemyslowe-w-miastach-polskich-1

9.

sanok-autosan-stomil-wielkoskalowe-zaklady-przemyslowe-w-miastach-polskich-2

sanok-autosan-stomil-wielkoskalowe-zaklady-przemyslowe-w-miastach-polskich-3

4.

sanok-autosan-stomil-wielkoskalowe-zaklady-przemyslowe-w-miastach-polskich-4

5.

sanok-autosan-stomil-wielkoskalowe-zaklady-przemyslowe-w-miastach-polskich-5

7.

sanok-autosan-stomil-wielkoskalowe-zaklady-przemyslowe-w-miastach-polskich-6

15.

sanok-autosan-stomil-wielkoskalowe-zaklady-przemyslowe-w-miastach-polskich-7

17.

sanok-autosan-stomil-wielkoskalowe-zaklady-przemyslowe-w-miastach-polskich-9

3.

sanok-autosan-stomil-wielkoskalowe-zaklady-przemyslowe-w-miastach-polskich-10

8.

Jeśli jesteście zainteresowani dalszą historią mojej pracy pt. “REINDUSTRIALIZACJA FORM PRZEMYSŁU WIELKOSKALOWEGO NA PRZYKŁADZIE MIASTA SANOKA I OKOLIC W DOBIE POKOLENIA INFORMACYJNEGO” każde kolejne posty oznaczać będę PD#numer (PD#1).

sanok-autosan-stomil-wielkoskalowe-zaklady-przemyslowe-w-miastach-polskich-8

16.

Kliknij aby dowiedzieć się więcej na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

.: PaniDyrektor.pl