Dawno temu w Domu ep.15 Prawdziwa Łemkowska Chata „Chyża” z Nowej Wsi
Takiej długiej przerwy w pisaniu – 9 dni – nie miałam od .. czerwca ubiegłego roku. To wszystko przez finalizowanie moich przeprowadzek i zalewającą mnie masę pracy w moim biurze architektonicznym.
Po przerwie jednak mam dla Was coś wyjątkowego ;] Oto Chyża chata łemkowska z Nowej wsi k. Dukli w woj. podkarpackim. Właścicielkę tej pięknej chaty poznałam dzięki Pani Dyrektor – mojej internetowej pracowni inspiracji. Dziś Pani M. jest również moją inwestorką. Inwestorów którzy nie chcą zdeptać tego co zastali brakuje każdemu architektowi, więc wszystkim kolegom po fachu takich Inwestorów życzę.
Pani M. zadzwoniła do mnie jakiś czas temu z Warszawy i opowiedziała rozentuzjazmowana o sowim zakupie, o swoich planach i zapytała co dalej. Rozmawiałyśmy chyba z 1,5h. Ja – zaskoczona, że ktoś taki znalazł się właśnie mnie, Pani M. – ucieszona płaszczyzną porozumienia i wspólną wizją”jednego kierunku”.
Na moją prośbę chatę łemkowską zgodzili się pooglądać i perspektywicznie ocenić dwaj najlepsi eksperci w branży: Dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku p. Jerzy Ginalski i ekspert ds. budownictwa w parku etnograficznym p. Arkadiusz Kryda. Chata została gruntownie zwiedzona, ostukana, odkurzona, sprawdzona… Spędziłyśmy z Panią M. calutki dzień i podobno (wg. relacji Pani M.) nie było nudno ;]
Jesteśmy na etapie zbierania dokumentów formalnych, nic więc w kwestii projektu przebudowy Wam nie ujawnię ;] Jeszcze.
Inwestorka, Pani M. powiedziała mi, że remont swojej chaty chciałaby uwiecznić na blogu – krok po kroku opisać będzie swoje przygody z romantyczną chatą drewnianą. Oczywiście nie daruję sobie podebrania szczypty informacji i będziecie również od czasu do czasu informowani co słychać u tej niezwykłej Inwestycji ;]
Oto i Chyża Chata. Zainspirujcie się!
Jeśli jesteś zainteresowany architekturą dawną Polski – idź do rozdziału Dawno Temu w Domu.
Jeśli chcesz poczytać więcej o chatach Łemków, Bojków, Dolinian, Pogórzan – idź do artykułu 7 sposobów na mały i tani dom: o domach drewnianych ze Skansenu w Sanoku.
Jeśli jesteś inwestorem który chciałby zachować swój obiekt takim jakim jest – moje uszanowanie – jesteś w gronie 1% ludzi odnoszących się z szacunkiem do naszej historii ;]
PD Pozdrawia, obiecuje poprawę w częstości pisania i uprasza o świadome inwestowanie!
Pani Dyrektor, jak idzie remont chaty łemkowskiej?
Dzień dobry ;] Nie prowadzę już tego projektu z uwagi na okoliczności i uwarunkowania niezależne ode mnie, o których ze względu na charakter poufny mojej pracy nie mogę mówić (architekt to zawód zaufania publicznego i nie mogę na łamach PD oficjalnie wypowiadać się nt moich inwestycji, szczególnie tych, których już nie prowadzę i inwestorów z którymi nie mam już kontaktu służbowego).
Jeśli ma Pan zapytania związane ze swoją inwestycją o podobnych charakterze, chętnie odpowiem.
Wiem również, iż dzwonił Pan do biura ale do wtorku jestem poza nim więc proszę o kontakt ok środy, lub oddzwonię do p. we wtorek w wolnej chwili.
Pozdrawiam,
Agn. Puchyr
P.S. Naszą koncepcję projektową przebudowy mam w planie umieścić w okolicach tego postu tak czy siak kiedyś.
Dzien dobry
Mialbym takie pytanie.
Gdzie moglbym znalezc plany do budowy
Chyzy lemkowskiej od podstaw,
oczywiscie w starym stylu ?
Pozdrawiam
Antoni
Już rozmawialiśmy na whatsap ale odpiszę dla innych – szkice sytuacyjne można znaleźć w skansenach czy bibliotekach, ale nie polecam takiego typu budowlnictwa, bo przy adaptacji do współczesnych potrzeb prawdopodobnie dom będzie zupełnie inny i całkiem straci na uroku
Mega, mega, mega, wreszcie coś takiego dzieje się i w Polsce!! nie mogę doczekać się relacji z przebudowy i efektów!