ArchitekturaArchitektura mieszkaniowaPoradnik InwestoraU Architekta Przemyślenia

Garaż w bryle czy osobno? Projektowanie domów. Plusy i minusy. Ep. 4z15

Inwestorzy którzy zastanawiają się nad budową swojego domu rozważają która z opcji będzie lepsza, garaż w bryle czy osobno? Wybór nie jest taki prosty, bo obydwa warianty mają zarówno swoje wady jak i zalety. Seria którą stworzyłam ma pomóc Wam podjąć odpowiednie dla swoich potrzeb decyzję dotyczące projektów Waszych domów. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu będziecie wiedzieli gdzie chcecie zlokalizować swój garaż :) Zapraszam Was do dalszej części wpisu!


Garaż w bryle domu – wady i zalety


Garaż w bryle może zostać rozwiązany przez częściowe wsunięcie w bryłę domu.
Nowoczesna prostota – projekt indywidualny – DOM MARZEŃ A0340
Garaż w bryle może zostać rozwiązany przez częściowe wsunięcie w bryłę domu.

Garaż w bryle – Zalety

  • oszczędność miejsca na działce – argument ten zapewne przemówi do właścicieli małych działek. Ponadto zaoszczędzona powierzchnia będzie mogła być przeznaczona na nieco większy ogród czy większy, wygodniejszy taras.
Garaż w bryle domu daje większe możliwości aranżacji przestrzeni na zewnątrz np. powiększenie tarasu :)
  • wygoda – decydując się ma garaż połączony z domem, nie musimy wychodzić na zewnątrz, aby przemieszczać się między pomieszczeniami mieszkalnymi a samochodem.
Wewnętrzne połączenie garażu z domem dla wielu jest ogromnym plusem tego rozwiązania!
  • dodatkowa przestrzeń – jeśli nasi inwestorzy decydują się na połączenie garażu w bryle z domem to w części garażowej pojawiają się dodatkowe pomieszczenia gospodarcze czy miejsce do przechowywania chociażby sprzętu turystycznego.
Garaż w bryle – zobaczcie jak to wygląda na rzucie!
  • oszczędność czasu i pieniędzy – podejmując decyzję o połączeniu garażu z domem nie potrzebujemy kolejnych pozwoleń związanych z budową drugiego budynku.
  • dodatkowa przestrzeń nad garażem – może ona być zaaranżowana jako taras albo jeśli istnieje taka potrzeba kolejne pomieszczenia w domu.
Garaż w bryle nie musi oznaczać jego całkowitego 'wchłonięcia' w dom, w tym projekcie nad częścią w której znalazł się garaż nie pojawia się część mieszkalna.
Niezwykły dom nowoczesny – projekt indywidualny – DOM MARZEŃ A0350
Garaż w bryle nie musi oznaczać jego całkowitego 'wchłonięcia’ w dom, w tym projekcie nad częścią w której znalazł się garaż nie pojawia się część mieszkalna.

Garaż w bryle – Wady

  • spaliny – łącząc garaż z domem istnieje ryzyko przedostania się spalin do pomieszczeń mieszkalnych. Aby zapobiec tego typu sytuacjom należy zapewnić odpowiednią wentylację.
  • zagrożenia – najwięcej włamań odbywa się przez garaż, dlatego warto zainwestować w antywłamaniowe drzwi
  • brak możliwości rozbudowy – decydując się na garaż w bryle domu rozbudowa jednej części jest praktycznie nie możliwa ze względu na przyległe pomieszczenia. Dlatego już na etapie projektu należy przemyśleć jakiej wielkości garaż będzie Wam potrzebny.
Tutaj garaż jest jednym z segmentów przenikających się w rozczłonkowanej bryle budynku.
Nowoczesny dom, a w nim obszerna strefa relaksu – DOM MARZEŃ A0339
Tutaj garaż jest jednym z segmentów przenikających się w rozczłonkowanej bryle budynku.

Garaż wolnostojący – plusy i minusy


Garaż wolnostojący nie musi oznaczać całkowitego oddzielenia od domu. W tym przypadku został połączony z częścią mieszkalną zadaszeniem pod którym znajduje się taras.
Nowoczesny dom parterowy ze SPA – Dom Marzeń A0343
Garaż wolnostojący nie musi oznaczać całkowitego oddzielenia od domu. W tym przypadku został połączony z częścią mieszkalną zadaszeniem pod którym znajduje się taras.

Garaż wolnostojący – Plusy

  • możliwość budowy niezależnie od domu – koszty budowy garażu wolnostojącego można ponieść nieco później niż koszty budowy domu. Decydując się na osobny garaż można zdecydować się na nieco tańsze materiały do jego wykończenia nawiązujące do stylistyki domu.
  • dodatkowe pomieszczenia w budynku – jeśli zdecydujecie się na formę osobnego budynku wolnostojącego mogą się tam znaleźć różne pomieszczenia gospodarcze, miejsce do przechowywania rowerów czy narzędzi.
  • możliwość rozbudowy o altanę czy wiatę.
  • cisza w domu – w przypadku garażu w formie wolnostojącego budynku unikniemy hałasów dobiegających z przyległego pomieszczenie garażu.
Supernowoczesny dom z wspaniałym widokiem – DOM MARZEŃ A0335
Osobny garaż wolnostojący nawiązujący formą do formy domy.

Garaż wolnostojący – Minusy

  • dodatkowe formalności i koszty – budowa kolejnego budynku będzie wiązała się z dodatkowymi pozwoleniami.
  • odległość od domu – aspekt ten będzie szczególnie odczuwalny kiedy pogoda na zewnątrz nie będzie sprzyjająca.
  • przepisy – decydując się na budowę osobnego garażu budynek ten będzie musiała zachować odpowiednie odległości od granicy działki oraz od domu. Po dostosowaniu się do przepisów całość zajmie dość sporą powierzchnię, dlatego na budowę wolnostojącego garażu nie będą mogli sobie pozwolić posiadacze małych działek
Garaż wolnostojący może pełnić nie tylko funkcję zadaszonego parkingu dla samochodów, ale często również pojawiają się tam różne pomieszczenia gospodarcze czy mały warsztat to majsterkowania :P
Urzekający projekt amerykańskiego domu – DOM MARZEŃ A0331
Garaż wolnostojący może pełnić nie tylko funkcję zadaszonego parkingu dla samochodów, ale często również pojawiają się tam różne pomieszczenia gospodarcze czy mały warsztat to majsterkowania :P

Garaż w bryle czy osobno?


Jak sami widzicie obydwa rozwiązania mają wiele plusów jak i minusów. Nasi inwestorzy częściej decydują się na opcję połączenia garażu z domem. Jednak pamiętajcie, aby wybrać rozwiązanie idealne dla Was, mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam podjąć dobrą decyzję ;)

Garaż w bryle domu czy osobno?
Garaż w bryle czy osobno? – która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom?

Pani Dyrektor pozdrawia Was ciepło w ten słoneczny poranek. Zainspirujcie się! A po więcej ciekawostek z pracy architekta zapraszam Was na mojego Instagrama i Facebooka :). Już niebawem kolejny wpis z serii Projektowanie domów. Plusy i minusy. śledźcie koniecznie bloga!


Zobacz także:


A może zainteresuje cię filmik o zmianie decyzji podczas budowy? Zapraszamy na filmik na YouTube.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button