Jak Zdobyć Tani Kamień Naturalny Na Posadzkę? Marmur, łupek, piaskowiec – To Proste ;]
Adresuję to oczywiście do tych, którzy pragną korzystać z dobrodziejstw naturalnego kamienia a nie stać ich na ten luksus i myślą, że posiadanie marmurowej/granitowej posadzki jest poza zasięgiem ich finansów. Poszukiwanie płyt wielkości tej ze zdjęcia jest stosunkowo trudne, ale nie niemożliwe. Płytki na podłogę to raczej łatwa sprawa! Nie piszę tu o żadnych chińskich granitach czy innych kamieniach sprowadzanych lub pozyskiwanych w wątpliwych warunkach. Piszę o marmurze jak najbardziej polskim.Sposób, jak zawsze w takich przypadkach jest banalnie prosty – wymaga tylko czasu, uwagi i cierpliwości. Jak bardzo się to opłaca? 1/3 ceny, gdy sprzyjają nam okoliczności. Otóż:
Tani kamień naturalny – jak go zdobyć? To proste ;]
1. Przeszukujemy internet pod kątem hasła „Odpady z marmuru” lub innego kamienia jaki szukamy. Wyskoczy nam mnóstwo stron ze składami kamienia, które wyprzedają końcówki „kolekcji”. Tu mamy już niższą cenę.
Wiadomo, że 1000m2 nie będzie, ale raczej ten, kto projektuje 1000m2 liczy się albo z kosztem zwykłym kamienia i innych materiałów naturalnych, albo z wykładziną ;]
Składy jednak doliczają cenę za dowóz odpadu, jest tańsze źródło ;]
2. Jeśli nie wiemy jaki rodzaj kamienia chcemy a w szczególności, jaki ma być jego konkretny kolor, poszukujemy na stronach typu: Patrz link tu
3. Mając już obrany kolor a przede wszystkim NAZWĘ konkretnego kamienia (nie mówię o nazwie określającej rodzaj, a nazwie wydobywczej np. „Biała Marianna” czy „Rainforest Brown” możemy zacząć przeszukiwać internet w poszukiwaniu KAMIENIOŁOMU z którego to wydobywa się ów kamień.
4. Udajemy się do kamieniołomu (najlepiej zadzwonić wcześniej oczywiście) z wypożyczoną przyczepką i kupujemy odpad „prosto od producenta”. Kamieniołomy mają swoje składy na których zmagazynują odpad. Czasem przez nieuwagę pracowników, czasem przez kolor nie pasujący do typu wydobywanego kamienia odrzucane są całkiem pokaźne ilości surowca – oto nasz cel ;] Czasem trzeba będzie złożyć kilka wizyt na miejscu wyrobiska. Nie zawsze odpad jest ładny, nie zawsze jest go określona ilość. Warto jednak odwiedzać. Przykładowa strona kamieniołomu wraz z niezbędnym info tu:
5. Niektóre kamieniołomy docinają na wymiar na miejscu. Jeśli nie – należy zawieźć kamień do pocięcia, a tego można dokonać w pobliżu budowy, gdyż na rynku jest spora liczba przedsiębiorstw posiadających maszyny tnące kamień.
6. Jeśli szukacie kamienia typu łupek lub piaskowiec i chcecie układać go w sposób naturalny – taniej jest kupić całą wielką bryłę kamienia i wynająć pracownika do łupania – opłaca się bardziej a efekt – sprawdzony przez kol. architektkę – gwarantowany, niepowtarzalny i bezkonkurencyjny!
Tani kamień naturalny – czy się opłaca?
Oczywiście im dalej kamieniołom, tym droższy cały eksperyment.
Z mojego doświadczenia jednak wynika, iż opłaca się to nawet do 500km, a to już prawie teren całego kraju, jeśli mieszka się w miarę po środku.
Cenę można obniżyć szukając na Słowacji na Ukrainie i w Rumunii – jednak – tego osobiście nie sprawdziłam. Do odważnych świat należy podobno, więc niech poszukuje kto ma dużo cierpliwości i marzy o wspaniałym naturalnym kamieniu w domu ;]
Jeszcze kilka dobrych pomysłów na zastosowanie z Rainforest Brown w kuchni (piękna ściana tylna, blat mogli sobie już darować;) Kliknij
Pani Dyrektor Architekt
Ja mam ścianę w salonie oraz ścieżkę w ogrodzie z piaskowca. Jak dla mnie świetnie się prezentuje i w domu i w ogrodzie. Nadaje nowoczesności i pasuje praktycznie do wszystkiego. Ze względu na to, że kupowałam kamień bezpośrednio od firmy, która zajmuje się wydobyciem kamienia, cena była w porównaniu od innych firm bardzo atrakcyjna.
Kamień to wszechstronny i ponadczasowy materiał. Daje dużo możliwości aranżacyjnych.
Cena kamienia zależy głównie od ceny obróbki. Dobrze wyszukana „surówka” bywa sporo tańsza od popularnych płytek ceramicznych.
Pozdrawiam
Witam,
muszę potwierdzić. Ciepło z kamienia jest wyjątkowe, niepowtarzalne i zdrowe.
Zapraszam do współpracy i obejrzenia naszych realizacji [admin edit]
Ciekawy artykuł Pani Dyrektor, kilka lat temu wędrując po Dolnym Śląsku wiele razy widziałem „wysypiska” granitu i marmuru, z ogromną ilością płyt i płytek gotowych do użycia.
A spotkała się może Pani z kamiennymi grzejnikami ?
Pewnie na Targach kamienia w Varonie 2015 zobaczę. Pomysł fajny – ciepło kamienia jest wspaniałe – zupełnie niepowtarzalne – „miękkie i naturalne” ;]
Miękkie ciepło … interesujące określenie na coś „zrobionego” z kamienia. Ale ma Pani rację ciepło takiego grzejnika jest odczuwalne podobnie jak ciepło promieni słonecznych. Jeśli można wykorzystam to – za Pani zgodą oczywiście.
A co do samych grzejników to są produkowane w Polsce i to od 25 lat z marmuru, granitu (niekiedy też z łupków i innych rodzajów kamienia).
Gdyby temat Panią zainteresował służę pomocą.
Miłego pobytu w Veronie.
Proszę wysłać info na maila, bardzo chętnie wszystko co dotyczy kamienia oglądnę. Kamień jest w moim top 3 materiałów.
Mam ogrzewanie podłogowe w domu rodzinnym pod marmurem – to ciepło jest cudowne – zupełnie inne niż z grzejnika (ciepło z grzejnika jest ostre i na dodatek często „przepalone” w zapachu – i tak, wiem to czystość grzejnika, ale kto czyści te mikro-kanaliki co tydzień? A podłogę zmywa się często). Ciepło pod płytkami ceramicznymi też jest inne. Pewnie chodzi o bezwładność kamienia. Tak czy siak – proszę, jak najbardziej może Pan używać tego sformułowania ;];]
(Materiały może Pan przesłać na maila – chętnie zobaczę wszystko co z kamienia)
Zgodnie z sugestią wysłałem maila (a nawet dwa) ale nie mam pewności czy dotarł do Pani. Będę wdzięczny za odzew – niezależnie jaki będzie.
sprzedam tani piaskowiec z Ukrainy
Spoko :D – podaj linki do strony i kontakt ;]
Bardzo przydatne informacje, szkoda tylko że Gdańsk tak daleko od kamieniołomów (a w zasadzie to wszędzie daleko!)… ;)
To samo mogę powiedzieć o Sanoku :P Panienki dom zakopiański … POEZJA!!! ;] Cieszę się, że temat arche się rozwija – bdb ;]