Luksusowy dom współczesna rezydencja ekskluzywne projekty willi ep.1
Przygotowałam dla Was dzisiaj porcję hi-live’u czyli coś o domach w wersji DeLuxe ;]
Czym jest dom zwany rezydencją? Co różni go od innych domów? Co trzeba zrobić by mieć taką rezydencję (oprócz posiadania sporego budżetu)?
Planując zbudowanie rezydencji potrzebujesz:
DUŻEJ DZIAŁKI
Co to jest duża działka? To MINIMUM 0,5ha.
Dlaczego?
Bo projektowanie z rozmachem potrzebuje miejsca i kontekstu, a jeśli brakuje kontekstu to dobry jest również brak kontekstu. Działka może być mniejsza niż o,5 ha – jeśli np. z obu stron posiada pozostałości po starym parku – wysokie drzewa, krzewy, jeśli ma towarzystwo innych rezydencji, jeśli ukształtowanie terenu pozwala na oddzielenie OGRODU albo starego PARKU – to pierwsze możesz zaprojektować, to drugie – lepiej byś kupił razem z działką – 100letnie drzewa rosną… 100 lat ;]
ARCHITEKTA i PROJEKTU!
Duży projekt typowy to już naprawdę nie jest rezydencja… Powiem Ci jeszcze, że potrzebujesz do tego architekta nietuzinkowego i otwartego, sam również musisz być otwarty – na nowości, na modę, na to czego nie widać na polskich podwórkach. Musisz również zaufać swojemu architektowi – on zna się na współczesnej architekturze, na tym co trendy, na tym co do czego albo czego lepiej nie mieć w swojej nowej willi.
KONSERWATORA ZABYTKÓW
Jeśli przebudowujesz obiekt zabytkowy, a nie projektujesz swojego. Przez architekta konserwator uważany jest często za zbędny balast, ale wiedz, że taka osoba nie tylko chciałaby egzekwować od Ciebie odtworzenia stanu poprzedniego budynku. Jeśli Twój architekt będzie umiał dogadać się z konserwatorem oboje dojdą z pewnością do bardzo dobrych wniosków a wszystko to na przyszłościową korzyść Ciebie Inwestorze i Twojego obiektu.
Przygotowałam dla Ciebie kilka przykładów zaprojektowanych indywidualnie i wzniesionych rezydencji / willi.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Jako pierwszą przykładową realizację wybrałam dla Ciebie Willę autorstwa Neil Architecture zaprojektowaną dla podmiejskiej dzielnicy Blackburn w Melbourne w Australii.
Dom ten nosi nazwę Avenue House i jest przykładem Willi na stosunkowo niewielką działkę z bliskim sąsiedztwem.
Następnym projektem jest który chciałam Ci przedstawić jest Modeco House prosto z Los Altos w Los Angeles zaprojektowany przez Curta Cline.
Kolejny dom który chciałam ci zaprezentować to Kalifornijska rezydencja z San Francisko zaprojektowana przed Dirk Denison Architects. Podoba mi się lekkość i bezpretensjonalność jej formy.
Współczesna rezydencja i luksusowe projektowanie!
Abyś nie zarzucał mi tendencyjności kleja willa ma dach ze spadkiem ;] Piękna współczesna rezydencja zaprojektowana przez Rockridge Fine Homes położona w Abbotsford, BC w Kanadzie.
Teraz nie możesz również zarzucić mi, że pokazuję projektu nie przystosowane do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju :P
Na koniec przykład całkowicie odmiennej architektury rezydencji. Jeśli nie jesteś zachwycony współczesnymi projektami nowoczesnych willi ten projekt jest dla Ciebie. Oczywiście jest on stosownie do tematyki willowej odpowiednio drogi więc to, że zastosowano w nim tradycyjne materiały i tradycyjną formę nie oznacza, że jest jakkolwiek tańszy (wspominam o tym gdyż takie jest powszechne przekonanie) ;]
Oto rezydencja rektora Uniwersytetu Północnej Karoliny Marvin Malecha. Zaprojektowana przez Design Lines willa kosztowała 3.5 mln.$ i ma powierzchnię 780m2. Nie sposób nie zauważyć, że przedsięwzięcie to zrobione jest z wielkim rozmachem. Jego stylistyka jest wyjątkowo elegancka, a materiały, choć tradycyjne jednak budują współczesną formę.
W połowie pisania artykułu o tym jak wygląda współczesna rezydencja stwierdziłam, że oprócz pisania o małym tanim domu przyda Ci się garść inspiracji o domach w wersji Deluxe, tak że jest to początek serii;]
Pani Dyrektor Architekt pozdrawia ze słonecznej jesiennej Warszawy ;]
P.S. Prawdopodobnie niedługo pokażę Wam inspiracje centrów konferencyjnych w dawnym stylu, gdyż sama poszukuję takowych do mojego najnowszego projektu.