Architektura dobrego pomysłuDomy Nowoczesne

Nowoczesna elewacja lub pomysły na renowację starej elewacji:

Szukasz pomysłów na elewację. Jeśli należysz do tych, którym nie wystarcza tynk „robak” ten artykuł jest dla Ciebie!

Głównie na elewacji królują drewno, kamień naturalny, kompozyty drewna, panele z blach i tworzyw sztucznych. Nie brzmi zachęcająco?

Zobacz, co możesz zyskać ubierając swój dom w materiały wykończeniowe inne niż styropian i tynk.

W ostatnim komentarzu pisałam o tym, że Polski „dom kostka” 10x10x10 to bardzo często niezła architektura. Jesteś posiadaczem domu kostki? GRATULACJE :] Kilka zaledwie zabiegów estetycznych związanych z przeprojektowaniem elewacji i Twój dom odmieni się całkowicie tak, że ani Ty ani Twoi sąsiedzi nie poznają go!

Nowoczesne projektowanie to również nowoczesna elewacja!

Kamień na elewacji – jeden z lepszych pomysłów. Uważaj tylko na kupowane w supermarketach płyty z imitacją kamienia. Niestety na rynku jest zaledwie kilka procent płyt elewacyjnych imitujących kamień które imitują go dobrze!
Elewacja z płyt z kamienia naturalnego. Grafitowy kolor jest bardzo modny, naturalny kamień nigdy nie wyjdzie z mody a dodatkowe płyty na elewacji to dodatkowa izolacja ścian domu!
Płyty elewacyjne w kolorze czarnym w połączeniu z jasnymi panelami z drewna lub kompozytu i bielą ściany. Zauważ, jak kamienne głazy przez swoją surowość podkreślają materiały elewacji nowoczesnego domu!
Dwa kolory paneli z tworzywa sztucznego. Nie myl paneli z Sidingiem (tego materiału nie proponuję Ci:P)
pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_0
Mały schemat warstw elewacji kiedy umieszczamy na niej np. panel.
Elewacja i pokrycie dachu ze strzechy. Elewacja maksymalnie naturalna jednocześnie ciepła i niewątpliwie wyjątkowa. Ten dom i ta elewacja zasłużyły sobie na oddzielny artykuł. Jeśli szukasz szczegółów – Zapraszam niedługo! Przy okazji sprawdź serię o stodołach zamienionych w domy! Nowoczesny dom z dachem dwuspadowym – to możliwe!
Blacha „na rąbek stojący” to piękny materiał również na wykończenie elewacji. Dodatkowo taka elewacja jest bardzo praktyczna – deszcz myje ją sam ;]
Połączenie paneli kompozytowych poziomych z deskowaniem pionowym. Dobry, elegancki i nowoczesny pomysł na elewację dla domu jednorodzinnego
CEGŁA! Wspaniały materiał zupełnie pomijany na wschodniej ścianie polski, czasem stosowany w centralnej, częściej lecz nie często na zachodzie. Zwróć uwagę jak grafitowa cegła klinkierowa, beton architektoniczny i drewno podniosło „wartość” domu. Luksusowa elewacja? Pomyśl o materiałach – nie jest ważne jaki masz dom. Uważaj tylko na klinkier – „domek typowy” obłożony w całości czerwonym klinkierem jest wręcz nieznośny. Poradź się architekta!
W Polsce prawie wcale nie stosuje się na elewacji pokryć dachowych – szkoda. Np. wykończenie ścian lukarny powinno być kontynuacją pokrycia dachowego. Eliminuje to zacieki, wilgoć, mech etc. Tutaj – dachówka na elewacji jako wykończenie jednej ze ścian obiektu. Niezłe?
Cegła na elewacji – tym razem jasny szary kolor cegły. Klasyka w czystej postaci. Bo nowoczesny dom to również nowoczesna elewacja.
Wspaniały czysty i elegancki beton prosto z szalunku. Jeśli chciałbyś mieć taką elewację, deski na szalowanie powinny być najlepiej nowe, mniej więcej równej szerokości a konstrukcja szalunku musi być wykonana maksymalnie starannie! Pamiętaj, że KAŻDĄ pomyłkę będzie widać i tego nie da się już praktycznie naprawić.
Odważna elewacja z drewnianych brusów łączy okap z parterem, pełni funkcję tzw. brisoleji (duże przeważnie poziome, grube żaluzje stosowane w obiektach biurowych do ograniczenia światła słonecznego w obiektach ze szklaną ścianą kurtynową). Pomysł przeniesiony z dużej do małej skali z sukcesem.
GABIONY! Nie tylko jako umocnienie brzegów rzeki, nie tylko jako wzmocnienie nasypów ziemnych, nie tylko jako ogrodzenie. Mogą być również na elewacji, na dodatek – mogą być kolorowe!
Bardzo dawno temu takie elewacje pojawiały się na wsi „sezonowo” kiedy to pod długim okapem domostwa układano drewno do suszenia i palenia w piecu zimą oraz po to by dodatkowo docieplić domostwo. Teraz – możesz zastosować takie samo rozwiązanie, tyle że jako ściana na stałe! Czy zdecydujesz, że będziesz miał je sezonowo czy stale – Twoja decyzja.

WIĘCEJ INSPIRACJI ELEWACYJNYCH W GALERII ;] – OGLĄDAJ!

Pani Dyrektor Architekt z ciepłej lecz dość pochmurnej dziś Warszawy dla Was na spokojny sobotni wieczór pełen inspiracji ;]

Spacer 3D po zaprojektowanym przez nas domu indywidualnym czeka na ciebie! Zapraszamy!

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

12 Comments

  1. Ja mam fasadę zrobioną styro + system Foveo-Tech z tynkiem cienkowarstwowym. Polecam takie rozwiązanie z uwagi na szybkość aplikacji tynku, ładny efekt końcowy. Ściany są równe, jest ładna i jednolita struktura tynku. Nie ma problemu z plamami, zmianą koloru, żółknięciem bieli, nie widać również nalotów choć budynek jest przy drodze

  2. Dzień dobry,

    Znalazłem Pani artykuł pt. „Nowoczesny modny dom z dachem dwuspadowym? To możliwe! Ep. 1” i bardzo spodobał mi się dom z bali

    „Zwróć uwagę jak nowoczesną jest bryła tego domu. Jednocześnie zawiera mnóstwo elementów domu standardowego. Na plus „do nowoczesności” działają tu okna połaciowe i elewacja z drewna lub kompozytu.”

    Chciałem zapytać gdzie mogę znaleźć projekt tego domu?

    Czy może mi Pani pomóc?

    Pozdrawiam,
    Marek Majewski

  3. interesuje mnie projekt elewacji w 3d cos jak te plytki klinkierowe ciekaw jestem jakich innych materialowmozna uzyc do zyskania efektu 3d

    1. Panie Jacku, zapytania związane z usługami naszego biura proszę kierować na mail biuro[at]urbanproject.pl wraz z dokładnym opisem zadania, materiałami tj zdjęcia, mapy, plany. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

  4. Dzięki Pani Dyrektor! Artykuł ten była tym czego szukałam. Poszukiwań nie koniec lecz znalazłam w nim sporo inspiracji :))

  5. Mieszkałem (pierwszą) połowę życia w domu kostce. Znam ich konstrukcję i problemy. Są zbudowane często z byle czego i byle jak. Mój ulubiony przykład (na szczęście nie z mojego domu) to zbrojenie łańcuchem stalowym zamiast prętami. Te łańcuch nie był wcale napięty, ot tak po prostu wrzucony w szalunek :) Popełniono błędy np. w ścianie dwu warstwowej pustaki są od zewnątrz a cegła od środka, stropy izolowano np popiołem…
    Układy tych domów w głębokim poważaniu miały strony świata, a orientowały się zawsze na drogę, nawet gdy była od północy. Przeróbki kostki to sport dla kogoś z żyłką ryzykanta, chyba że przerabia dom, który zna na wylot (np. własny).
    Co do tego, że stwarzają możliwości stylistyczne – pełna zgoda, szkoda tylko że udanych przykładów ze świecą szukać (nawet u Pani Dyrektor). Najczęściej modernizacja elewacji to naklejenie na tynk drapany warstwy styropianu, położenie na to tynku mineralnego w jakimś pastelowym kolorze i już.
    Pozdrawiam i proszę w przyszłości o budujące przykłady metamorfoz :)

  6. Brzydkie te budynki niczym M. Albright.
    Rozumiem dlaczego autorzy nie chca pokazac budynku w calej okazalosci, z kazdej strony, a takze wnetrza.
    Po prostu nie maja nic do pokazania.
    Stodola wyglada lepiej niz wiele z tych „projektow”
    amen

    1. Są gusta… i są guściki :) Nie o ocenę chodzi. Jeśli jeden woli dworek 80m2 z kolumienkami i mini tympanonikiem prosze bardzo. Nikt mu nie zabroni… niestety! to tak jak w muzyce… jedni lubią Nirvanę a inni tylko Justina Biebera… natomiast fakt że do drugich powinno się „strzelac” to już zupełnie inna sprawa :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button