Domy Nowoczesne

Nowoczesny modny dom z dachem dwuspadowym? To możliwe! Ep. 1

Dziś wyszukałam dla Ciebie 30 przykładów domów z dachem dwuspadowym, których design utrzymany jest jest we współczesnej konwencji architektonicznego projektowania. Nowoczesne domy które zobaczysz mają dach dwuspadowy a jednak wychodzą na przeciw oczekiwaniom inwestora, który chce mieć projekt domu bardzo współczesny i modny.

Pytasz o nowoczesny modny dom, pokazujesz swoje inspiracje, szukasz przykładów, jesteś otwarty na nowe pomysły i technologie.

Potem przychodzisz do mnie z Decyzją o Warunkach Zabudowy w której napisane masz w punkcie „ustalenia dot. architektury domu” dach: „dwuspadowy lub wielospadowy” i rozkładasz bezradnie ręce.

Mówię Ci wtedy, że decyzję o warunkach zabudowy można zmienić i działamy… są jednak takie przypadki, gdy nic zgodnego z prawem nie da się zrobić. Musisz wtedy pogodzić się z faktem, że Twój wymarzony projekt nowoczesnego domu będzie musiał mieć dwuspadowy dach.

Kiedy niczego w kwestii formalno-prawnej już nie da się zrobić pozostaje Ci ufać, że architekt zaprojektuje Ci współczesny, ciekawy, modny dom uwzględniając zapis o dwuspadowym dachu ;]

Nie jest to kłopot! 

dom z dachem dwuspadowym
Jeśli Twoje warunki zabudowy napisane są dokładnie nie pozostawiają wątpliwości jak ukształtowane mają być połacie dachu domu. Precyzyjne warunki zabudowy to jednak rzadkość i jak widzisz na obrazku – oto dom z dachem dwuspadowym ;] Nowoczesna architektura jest sprytna – prawda?
dom z dachem dwuspadowym
To mógłby być bliźniak połączony wspólnym garażem i tarasem. Bryły części mieszkalnych są jednak oddzielne – sprytne. Zaprojektowana przeszklona elewacja zastosowana na południowej stronie budynku zaprocentuje dodatkowym ciepłem w dni wiosenne i jesienne ;]
dom z dachem dwuspadowym
Zwróć uwagę jak nowoczesną jest bryła tego domu. Jednocześnie zawiera mnóstwo elementów domu standardowego. Na plus „do nowoczesności” działają tu okna połaciowe i elewacja z drewna lub kompozytu.
dom z dachem dwuspadowym
Nowoczesna architektura jest zarezerwowana dla otwartych i odważnych. Projekt tego domu jest wyjątkowo prosty i skromny, jednocześnie jego bryła jest prawie typową dla naszego regionu! Zauważ jak zamaskowane są rynny ;]
dom z dachem dwuspadowym
Dom z dachem dwuspadowym. Ten projekt pasowałby do każdego górskiego regionu Polski.
dom z dachem dwuspadowym
Nie projektujemy dziś prawie wcale dwuspadowego dachu łamanego w kalenicy. Może dlatego, że kojarzy się nam z komunizmem? Powinien przestać ;];]!
dom z dachem dwuspadowym
Nowoczesny dom z dwuspadowym dachem to nie jest oksymoron ;] !
dom z dachem dwuspadowym
Ten dom również posiada dwuspadowy dach – Zobacz jak sprytnie został wkomponowany w teren. Dzięki przedłużeniu muru ściany szczytowej wzdłuż krawędzi dachu ukośnie przestrzeń z tarasu odbierana jest jak idealnie wykadrowana. Takim sposobem nie musisz przejmować się, ze nieudana inwestycja sąsiada zepsuje Ci widok z domu na piękny ogród!
dom z dachem dwuspadowym
Jeden z moich ulubionych dzisiaj projektów nowoczesnego domu z dwuspadowym dachem. Dobre proporcje, ciekawe materiały i … maskowane rynny!
dom z dachem dwuspadowym
Ściana szczytowa domu z dwuspadowym dachem z przecięciem w kalenicy. To jak dwa pulpitowe dachy obok siebie.
dom z dachem dwuspadowym
Projekt nowoczesnego budynku z dwuspadowym dachem na ostrym stoku (z murem oporowym) częściowo zagłębionego w stoku.
dom z dachem dwuspadowym
Mały drewniany domek o dwuspadowym dachu wygląda całkiem nowocześnie? to zasługa maskowanych rynien i braku okapu w tradycyjnym wydaniu ;]
dom z dachem dwuspadowym
Bardzo nowoczesny projekt domu z dachem dwuspadowym – dzięki cofnięciu ściany szczytowej uzyskujemy przestrzeń tarasową pod dachem!
dom z dachem dwuspadowym
Współczesny dom z dachem dwuspadowym bezpośrednio nad lustrem wody posadowiony częściowo na palach.
dom z dachem dwuspadowym
Nowoczesna przewiązka obiektu który został przebudowany i zaadaptowany jako mieszkalny. Pokazanie oryginalnej konstrukcji dach jest bardzo eleganckim zabiegiem.
dom z dachem dwuspadowym
Bardzo nowoczesny projekt domu może również mieć dach skośny. Taki dom z jednej elewacji wyglądał będzie jakby jego dach był płaski.
dom z dachem dwuspadowym
Niewielki nowoczesny dom z dachem powyżej obrysu głównych murów daje przestrzeń tarasową na ostatniej kondygnacji. Nie jest to lubiane przeze mnie rozwiązanie z uwagi na fakt nagminnego stosowania go w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, ale – jest to zawsze jakieś wyjście.
dom z dachem dwuspadowym
Skromny i nowoczesny – taki powinien być projekt współczesnego domu! Dach dwuspadowy nie jest przeszkodą w posiadaniu fajnego modnego domu ;]
dom z dachem dwuspadowym
To jeden z moich ulubionych projektów modnych i nowoczesnych rezydencji. Lekki, czysty i z pomysłem.
dom z dachem dwuspadowym
Ujęcie z tarasu powyższego domu.
dom z dachem dwuspadowym
Czy to dach dwuspadowy?? Kierunek nachylenia głównej połaci dachowej jest całkiem spory, więc jeśli posiadasz kiepską WZtkę a chcesz mieć nowoczesny dom pamiętaj – na wszystko jest sposób trzeba go tylko znaleźć!
dom z dachem dwuspadowym
Niewielki i skromny ale nowoczesny dom z dachem dwuspadowym.
dom z dachem dwuspadowym
To przykład dachu jednospadowego. Pamiętaj, zawsze możesz wnieść o zmianę decyzji o warunkach zabudowy. Gra jest warta świeczki – to w końcu Twój własny dom!
dom z dachem dwuspadowym
Przykład nowoczesnego domu z dachem jednospadowym. Przynajmniej spełnia warunek odpowiedniego kąta. Jeśli chcesz zaprojektować taki dom poproś architekta o pomoc przy zmianie warunków zabudowy które zostały już wydane.
dom z dachem dwuspadowym
Dom w kształcie litery L to u nas również rzadkość – zobacz jak można zaprojektować jedną ze ścian szczytowych!
dom z dachem dwuspadowym
Bardzo nowocześnie i bardzo modnie – projekt domu pomimo dachu dwuspadowego zachowuje swoją współczesną formę!
dom z dachem dwuspadowym
Nowoczesny dom o którym napiszę kiedyś osobny artykuł – bardzo dobra współczesna architektura której nie przeszkadza dwuspadowy dach!
dom z dachem dwuspadowym
Na koniec drewniany dom z dachem dwuspadowym, tradycyjnymi okapami i przeszkloną ścianą szczytową. Zobacz, jak dobrze zagospodarowane jest wnętrze! Czegóż więcej potrzeba do szczęścia?
Pani Dyrektor Architekt pozdrawia i zapowiada więcej pięknych starych domów z Bieszczad w najbliższym czasie na blogu ;]

Jeśli jesteś ciekaw jak wyglądają inne nowoczesne domy odwiedź Ep.1 serii ARCHITEKTURA KTÓREJ U NAS TAK BARDZO BRAK – 30 DOMÓW

dom z dachem dwuspadowym

Jeśli jesteś ciekaw jak buduje się domy z materiałów innych niż „zwyczajne” poczytaj Ep.1 – 7SPOSOBÓW NA MAŁY TANI DOM EP.6 – DOM Z WODOROSTÓW

dom z dachem dwuspadowym

Jeśli poszukujesz pomysłów na nowoczesną elewację domu poczytaj odcinek o współczesnych materiałach na elewację.

dom z dachem dwuspadowym

Jeżeli natomiast ten post to dla Ciebie za mało – zapraszam do kolejnych epizodów czyli:

Kliknij aby dowiedzieć się więcej na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

41 Comments

  1. Witam. Czy mogę poznać nazwę projektu domu z powyższego artykułu „Nowoczesny modny dom z dachem dwuspadowym? To możliwe! EP. 1 z 8 września 2013. Dom z dwuspadowym dachem z przecięciem w kalenicy, zdjęcie jest od frontu , jedna cześć posiada białą elewacje a druga czarną, dach czarny. Serdeczne proszę o odpowiedz .

    1. Sorry Pani E. za edycję ale na stronie Pani Dyrektor nigdy nie będziemy reklamować tego typu rozwiązań – mówię o stronie którą Pani reprezentuje nie o dachu dwuspadowym. Myślę, że nawet za 1 000 000,00 $ nie przekona mnie Pani bym reklamowała ten temat ;]

    2. I bardzo dobrze! Trzeba moderować trolli wpychających ludziom to dziadostwo projektowe! i jeszcze promować taki ułomny zamiennik indywidualnego domu… Jak ktoś chce mieszkać w „stempelku” takim samym tu i dwie działki dalej to może powinien wybrać blok, tam wszystkie mieszkania są identyczne i nie uwzględniają indywidualnego charakteru jego mieszkańców, pasji, oczekiwań.. niczego co nadaje mu swoistości… żeby to jakoś wyglądało.. jakkolwiek wyglądało, tylko inwestor się budzi po zakupie, ciekawe ilu z nich powtórzyło by swój wybór projektu drugi raz…

  2. czy mogę prosić o nazwy, linki do projektów:1-Nie projektujemy dziś prawie wcale dwuspadowego dachu łamanego w kalenicy.. Może dlatego, że kojarzy się nam z komunizmem?? Powinien przestać ;];]!

    2-Skromny i nowoczesny – taki powinien być projekt współczesnego domu! Dach dwuspadowy nie jest przeszkodą w posiadaniu fajnego modnego domu ;],

    3-Bardzo nowocześnie i bardzo modnie – projekt domu pomimo dachu dwuspadowego zachowuje swoją współczesną formę!

    Właśnie zaczęliśmy przygodę z budową domu, chcieliśmy oczywiście płaski dach no i odpowiedź -nie wolno, teraz szukamy jakiegoś pomysłu, mieszkam w domu ze skośnym dachem i schodami i już nie chcę :(

  3. WZ to najczęstszy powód rezygnacji osób potencjalnie zainteresowanych niekonwencjonalną budową, dla której ustalenia wg WZ stanowią zasadniczy problem. Konieczność negocjowania projektu z osobą decyzyjną, to mało zachęcająca podpowiedź, najczęściej zniechęcająca potencjalnych inwestorów do kontynuowania tematu. Niestety.

    1. Uważam, że plan (MPZP) jest jeszcze gorszy od WZ bo w ogóle nie daje możliwości nawet negocjowania swojej wizji budynku, a już tym bardziej zrobienia czegoś ponad „dobre sąsiedztwo” czyli sztampowy domek z dwuspadowym dachem 35-45st pokrytego blacho-dachówką w kolorze naturalnym ceramiki palonej. tak Tak… te z katalogu domków typowych.. dlatego cała Polska wygląda paskudnie.

  4. Marzyłam o pieknym nowoczesnym projekcie i … w końcu jestem na etapie kupna działki i projektowania domu i jak na razie klops. Marzenie o domu o prostej bryle ostatnio popularnej 'stodoły’ bez okapów czy z poziomymi oknami jest nie-do-zrealizowania. Dopiero teraz widzę z czego wynikaja niektóre architektoniczne koszmary. Niestety ograniczenia wynikające z miejscowego planu zagospodarowania zmuszają do często bezsensownych kompromisów i coś co miało słuzyć konsekwencji zachowania formy zabudowy doprowadza do wypaczeń i domów z milionem 'jaskółek’ …
    straszny żal …

    1. Powiem szczerze, że rozumiem to gdyż ostatnio pisał do mnie na PD Inwestor któremu po złożeniu projektu do Starostwa napisano, że „dach wielospadowy to nie dwuspadowy” i klops… Straszny klops. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić MPZP. Jest to oczywiście dodatkowy czas i koszty ale zmienić się „da”.
      Pozdrawiam i głowa do góry!

  5. Pani Autorka zdaje się przesadzać z określeniem „modny”. Słowo to sugeruje, że na ten typ domu panuje moda – to znaczy jest on popularny. Z mojej (niewielkiej) wiedzy wynika, że jest zupełnie odwrotnie… Chciałbym również poprosić o więcej praktycznych odniesień do poszczególnych rozwiązań. Z wieloma z prezentowanych projektów jest tak, że oczywiście wyglądają świetnie, ale gdyby przyszło mi w takim domu zamieszkać do chyba bym rzewnie zapłakał ;) Dziesiątki metrów kwadratowych przeszkleń, kubatura hali sportowej… Czy człowiek spoza pierwszej setki może sobie na to pozwolić? Nie pytam ironicznie, tylko chciałbym poznać praktyczny wymiar takich projektów.

    1. Moda Panuje tylko nie w naszym pięknym kraju ;] życzyłabym sobie takiej mody i u nas. Nie przekąsu, nie porad „wujka Zdziska” tylko lekkości, otwartości, odwagi w podejmowaniu przez Inwestorów dedycji projektowych.
      Wiele jest przykładów domów o pow. zabudowy 150m2 wykonanych nowocześnie i z pomysłem. „Nowoczesność” nie ma nic wspólnego z hacjendami a 500m2. Takich jest bardzo mało. Przykład na dobrą niewielką mieszkaniówkę – Holandia. Mnóstwo dobrego przykładu ;]
      Ja osobiście w 500m2 zapłakałabym się ale tylko wtyedy gdybym miała je sprzątnąć. Jednak rozsądna kolej rzeczy jest taka, że przy posiadaniu portfela na 500m2 posiada się portfel na etatową sprzątaczkę.
      Wracając do sedna – nowoczesny nie równa się olbrzymi. Pisałam już o maleńskim angielskim domku i tym, że właściwie moim zdaniem to jest wystarczające, pisałam też o tym, że klient od domku 100m2 chce mieć w nim 10 pokoi, saunę i siłownię i jak bardzo kiepski jest to pomysł.
      Musiałby Pan zapytać bardziej szczegółowo. Polecam też poczytać ciut więcej moich postów o domach ;]
      Pozdrawiam!

      1. Bardzo dziękuję za odpowiedź! Jeśli chodzi o konkrety, o których Pani wspomina to chodzi mi o zupełnie przyziemne sprawy jak właśnie przeszklenia – czy w projektach uwzględnia się potrzebę mycia wielkich okien?; jak bardzo przeszklenia wpływają na utratę ciepła; zmyślne konstrukcje, gdzie fragmenty domu „wiszą w powietrzu” wymagają zapewne użycia nietypowych rozwiązań; czy ozdobne i skąinąd bardzo ładne drewniane elewacje (np. gont) są praktyczne? – czy nie wymagają częstej konserwacji lub wymiany?
        Problem jaki napotykam jest właśnie taki, żę wujek Mietek, który kiedyś ze szwagrem budował dom nie jest dobrym źródłem takiej wiedzy, a niestety ten model jest -przynajmniej w moim otoczeniu ;) – bardzo popularny.
        Nie oczekuję, że mi Pani odpowie na te pytania – od tego jest wyszukiwarka, ale prosiłbym o pochylenie się czasem w postach nad tym nieciekawym aspektem pracy architekta jakim jest ergonomia i praktyczność proponowanych rozwiązań.
        Pozdrawiam intensywnie!

        1. Hmm ;] Napiszę dla Pana specjalnego posta ;] Może dziś wieczorem – co by mi ochota nie przeszła! Rzecz będzie o tym, że przeważnie jest coś za coś i o tym jak nie można mieć wszystkiego dlatego najważniejszym jest aby dobrze ustalać priorytety.

  6. pytanie do autorki: czy mozna prosic o jakies ciekawe przyklady zastosowania dachu dwuspadowego w budynkach uzytecznosci publicznej? chodzi mi generalnie o obiekty wieksze od domu jednorodzinnego :) pozdrawiam!

  7. Dzieki za link ta propozycja jest rowniez bardzo ciekawa lecz chodzilo mi o zdjecie powyzej, biala elewacja ,panele, jednospadowy dach. Mam ciezkie WZ mozliwe ze ta propozycja sie wpasuje.

    1. Już już :P Dzięki za przypomnienie ;] To jest Loughloughan Barn House z Broughshane w WIelkiej Brytanii a projektantami są McGarry-Moon Architects. Kiedy wpisze Pan w internecie dane z pewnością dokopie się Pan do samego źródła.
      Artykuł i mnóstwo zdjęć do tego projektu jest tutaj: http://www.archdaily.com/385347/loughloughan-barn-mcgarry-moon-architects/

      Pozdrawiam – dom jest rzeczywiście wspaniały i z pewnością i na nasz klimat praktyczny!
      Pani Dyrektor

    2. Udalo mi sie zlokalizowac nazwe domu o ktory zwrocil moja uwage to GORKI HOUSE z pracowni atrium link http://www.world-architects.com/en/atrium/projects-3/Private_house-32532.
      Architekt wkaponowal bryle budynku w litere G wraz z elementami origami. Ten projekt jest dosc skomplikowany lecz mysle ze warty uwagi .Jest tez warjacja tego pomyslyu co prawda to koncept lecz mysle ze blizszy jezeli chodzi o zasoby $. I tu mam pytanie jaka w przypadku takichprojektach jest konstrukcja scian i zdolnosci projektowo-wykonawcze ? Co do moich WZ to standart 35st dach dwu lub wielospad, + natura 2000 .Pozdrawiam!

      1. A co napisane miał Pan w Karcie Informacyjnej i w Decyzji o środowiskowych Uwarunkowaniach odnośnie domu?? Czy warunki z WZ są spójne z tymi dokumentami??

        Konstrukcja mniemam żelbetowa lana bo z pustaków to trochę „śmiechu warte”. Znalazłam przekroje oryginalnego domu w internecie – nie ma tam pokazanej technologii ale wygląda na żelbet z resztą tak byłoby najbardieje ekonomicznie.

        „Zdolności projektowe” – pyta Pan jaki architekt może Panu takie coś zaprojektować? (Np. ja :P) Ogólnie – Każdy architekt z dobrym warsztatem, raczej w dużego miasta, z otwartą głową i mający ochotę na współpracę w zakresie indywidualnego projektu.

        Zdolności wykonawcze to już troszke gorzej – radzę zamówić projekt WYKONAWCZY nie tylko taki do PnB oraz NADZÓR AUTORSKI architekta projektanta. Wtedy polecam generalnego wykonawce – wtedy nie narzeka na „to co zrobil tamten partacz przede mną”

        35st. i dwu lub wielospad to trochę za ogólne warunki – jeśli jest w § o dachach więcej proszę wkleić bo ciężko mi się odnieść.
        ale
        Ten dom, oba w zasadzie, są raczej jednospadowe…
        Czasem w WZ piszą, że dach nie może być tak czy siak łamany etc – stąd pytania.

        Może Pan zdradzić jaka natura? Chodzi o nr obszaru PLH… albo PLB…

        Aha – ani jeden ani drugi nie ma 35st. – tak na oko wydaje mi sie ok 25 w jednym 20 w drugim?? Nie wiem
        http://freshome.com/2011/05/31/gradually-unfolding-architecture-gorki-house-in-moscow/
        Na dole są przekroje – proszę przyłożyć kątomierz do spadku i odcytać sobie – ja teraz nie mam przy sobie więc nie zmmierzę.

        1. Jezeli chodzi o WZ w kwesti geometri dachu to dwu lub wielospadowy ,kat nachylenia polaci glownych 35-45 stopni, doswietlenie poddasza okna polaciowe lub lukarny, nic ponadto. Dzialka polozona na wsi,teren bez planu zagosp. mysl kontynuacji sasiedniej zabudowy
          Dzialka lezy w pasie ochronnym PLB320011.
          Bardzo podoba mi sie koncept http://arkiranz.blogspot.se/2012/05/rrl-houseinspired-by-gorki-house.html tym bardziej ze z dzialki jest piekny widok na Dziwna i jezoro . Tarasy od strony wody oraz modernistyczny pomysl to dla mnie pkt nr1. Czy jest jakis sposob zeby dopasowac WZ pod ten projekt. Dodam iz sasiednia zabudowa to kilka budynkow ktore nie polepszaja walorów architektoniczno-urbanistycznych okolicy

          1. W ten Naturze nie ma jakiś wytycznych odnośnie gospodarstw (zagród. domów etc) są tylko dot. nadmiernego rozwoju turystyki więc zakładam Ze to Pana nd.
            Wie Pan kto pisał WZ? Jeśli nie:
            Proszę zadzwonić do Gminy i zapytać czy to osoba z zewnątrz (uprawniony urbanista) czy pracownik gminy. Urbanista powinien się z Panem skontaktować odnośnie złożonego wniosku i być z Panem w terenie (ewentualnie). Czy to miało miejsce?
            Może napisać Pan pismo w którym wyszczególni Pan o jakie zmiany Pan wnosi.
            Otrzyma Pan wtedy Decyzję zmieniającą (jeśli osoba nie uprze się, że nie zmieni).
            Najlepiej porozmawiać, pokazać działkę, pokazać okoliczną architekturę, pokazać projekt i dobre zamiary – nie planuj Pan przecież zniszczyć terenu wieżowcem – osoba pisząca projekt decyzji WZ powinna to zrozumieć.

            Proszę zbadać jakie kąty nachylenia dachu są po sąsiedzku.

            Nie mogę powiedzieć nic 100%go gdyż nie widziałam terenu. Może być taka sytuacja, że zabudowa sąsiednia która wydaje się P. nieciekawa ma jednak jakąś spójność i wtedy jest większy problem. Wszystko polega na tym by umieć użyć właściwych argumentów do zmiany.
            Ponad rodzaj połaci konieczna będzie zmiana kąta nachylenia połaci bo ten dom z 35st jednak straci swą formę i nie będzie Pan z tego zadowolony.

            Proszę napisać maila gdyż nasza rozmowa robi się bardzo konkretna i jeśli chce Pan wiedzieć więcej o „szansach” potrzebowałabym zdjęć z działki i działek sąsiednich, dokładnej lokalizacji działki, jej numeru etc a to są prywatne sprawy i nie chciałabym by Pisał Pan je na publicznym forum.
            Pismo w sprawie zmiany decyzji również mogę przygotować dla tego zadania więc zapraszam do napisania – zobaczymy co więcej da się zrobić w tej sprawie.

  8. „To jeden z moich ulubionych projektów modnych i nowoczesnych rezydencji. Lekki, czysty i z pomysłem.” – gdznie można znaleść więcej informacji na temat tego projektu?? bardzo mi się spodobał i chciałbym podesłać kilka zdjęć mojemu architektowi :)
    pzd tl

        1. ”To jeden z moich ulubionych projektów modnych i nowoczesnych rezydencji. Lekki, czysty i z pomysłem” Czy mozna cos wiecej o tym projekcie pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button