Luksusowy dom współczesna rezydencja ekskluzywne projekty willi ep.1

Przygotowałam dla Was dzisiaj porcję hi-live’u czyli coś o domach w wersji DeLuxe ;]

Czym jest dom zwany rezydencją? Co różni go od innych domów? Co trzeba zrobić by mieć taką rezydencję (oprócz posiadania sporego budżetu)?

Planując zbudowanie rezydencji potrzebujesz:

DUŻEJ DZIAŁKI

Co to jest duża działka? To MINIMUM 0,5ha.

Dlaczego?

Bo projektowanie z rozmachem potrzebuje miejsca i kontekstu, a jeśli brakuje kontekstu to dobry jest również brak kontekstu. Działka może być mniejsza niż o,5 ha – jeśli np. z obu stron posiada pozostałości po starym parku – wysokie drzewa, krzewy, jeśli ma towarzystwo innych rezydencji, jeśli ukształtowanie terenu pozwala na oddzielenie OGRODU albo starego PARKU – to pierwsze możesz zaprojektować, to drugie – lepiej byś kupił razem z działką – 100letnie drzewa rosną… 100 lat ;]

ARCHITEKTA i PROJEKTU!

Duży projekt typowy to już naprawdę nie jest rezydencja… Powiem Ci jeszcze, że potrzebujesz do tego architekta nietuzinkowego i otwartego, sam również musisz być otwarty na nowości, na modę, na to czego nie widać na polskich podwórkach. Musisz również zaufać swojemu architektowi – on zna się na współczesnej architekturze, na tym co trendy, na tym co do czego albo czego lepiej nie mieć w swojej nowej willi.

KONSERWATORA ZABYTKÓW

Jeśli przebudowujesz obiekt zabytkowy, a nie projektujesz swojego. Przez architekta konserwator uważany jest często za zbędny balast, ale wiedz, że taka osoba nie tylko chciałaby egzekwować od Ciebie odtworzenia stanu poprzedniego budynku. Jeśli Twój architekt będzie umiał dogadać się z konserwatorem oboje dojdą z pewnością do bardzo dobrych wniosków a wszystko to na przyszłościową korzyść Ciebie Inwestorze i Twojego obiektu.

Przygotowałam dla Ciebie kilka przykładów zaprojektowanych indywidualnie i wzniesionych rezydencji / willi.

ZAINSPIRUJ SIĘ!

współczesna rezydencja

W projekcie i realizacji Willi Avenue zachwyca mnie sposób użycia okładziny elewacyjnej. Kolor, rodzaj i sposób montażu jest godny uwagi!. Zauważ również jak zamaskowane są krawędzie stolarki okiennej w konstrukcji domu.

Jako pierwszą przykładową realizację wybrałam dla Ciebie Willę autorstwa Neil Architecture zaprojektowaną dla podmiejskiej dzielnicy Blackburn w Melbourne w Australii.

Dom ten nosi nazwę Avenue House i jest przykładem Willi na stosunkowo niewielką działkę z bliskim sąsiedztwem.

współczesna rezydencja

Patio połączone jest z główną bryłą willi i płynnie przechodzi formą zadaszenia nad tarasem do poziomu posadzki.

współczesna rezydencja

Basen oddzielony jest od tarasu szybą z ukrytymi elementami montażu – dobre dla wody w basenie i bezpieczne dla mieszkańców i gości willi

współczesna rezydencja

Zaaranżowanie siedzisk z kominkiem wubudowanym w ścianę willi – to efekt projektowania indywidualnego – czyli takiego, gdzie przemyślany jest każdy detal CAŁOŚCI PROJEKTOWANEGO ZAŁOŻENIA!

współczesna rezydencja

Zobacz jakie ciekawe ogrodzenie!

współczesna rezydencja

Jedno ujęcie z wnętrza strefy aneksu kuchennego willi

Następnym projektem jest który chciałam Ci przedstawić jest Modeco House prosto z Los Altos w Los Angeles zaprojektowany przez Curta Cline.
współczesna rezydencja

Połączenie ścian z drewna / kompozytu oraz ścian z czystego betonu z rysunkiem szalunku oraz taflami szkła jest w tym przypadku wręcz wykwintne.

nowoczesne_rezydencje_wspolczesne_wille_modne_domy_wysokobudzetowe_projekty_domow_44

Współczesna rezydencja- elewacja frontowa willi ze strefą wejściową i zadaszeniem

nowoczesne_rezydencje_wspolczesne_wille_modne_domy_wysokobudzetowe_projekty_domow_43

Widok na surowe wnetrz i patio

 

współczesna rezydencja

Połacie z tafli szkła są bardzo eleganckie – drogie, owszem, ale dobra szyba to inwestycja na lata!

Kolejny dom który chciałam ci zaprezentować to Kalifornijska rezydencja z San Francisko zaprojektowana przed Dirk Denison Architects. Podoba mi się lekkość i bezpretensjonalność jej formy.

Współczesna rezydencja i luksusowe projektowanie!

współczesna rezydencja

Ukryta za eleganckim ogrodzeniem strefa wejściowa daje poczucie intymności. Zwróć uwagę na słup z numerem domu. Może mieć w sobie miejsce na dużą skrzynkę pocztową, domofon, kamerę ..

współczesna rezydencja

Strefa wejsciowa rezydencji – skromna i niepozorna

współczesna rezydencja

Elewacja ogrodowa rezydencji. Skupiamy uwagę na elewacji ogrodowej i architekt zdecydował się właśnie ją wyeksponować. Być może dlatego, że sąsiedztwo od frontu było nieciekawe? To dobre rozwiązanie. Kiedyś ktoś powiedział mi, że prawdziwe pieniądze nie krzyczą – to dobry przykład na to jak projektować wspaniałą willę która jednocześnie nie kusi „na pierwszy rzut oka”. ;]

współczesna rezydencja

nowoczesne_rezydencje_wspolczesne_wille_modne_domy_wysokobudzetowe_projekty_domow_6

Widok na zadaszone patio rezydencji

współczesna rezydencja

Willa ma dużo przeszkleń i prześwitów w bryle. Jest rozłożysta – to daje poczucie lekkości. Zaprojektowana zieleń jest mało inwazyjna i podejrzewam łatwa w utrzymaniu.

współczesna rezydencja

Jak w każdym projekcie indywidualnym domu – liczy się datal i zaprojektowanie całosci załozenia. Tutaj siedziska w ogrodze.

współczesna rezydencja

Jak wysoka zielań kadruje otoczenie? Tak jak na zdjeciu. Zastanawiasz się nad ułożeniem kostki btuowej w ogrodzie? Zobacz jak można zrobić to inaczej!!

współczesna rezydencja

Część rezydencji posiada elewację z okładziny „dachówki” drewnianej. Jeśli boisz się że białe ściany nie sprawdzą się u Ciebie bo działka na której chcesz projektowac położona jest w mieście w którym króluje smog – okładzina z szarego drewna na ścianach jest dla Ciebie

współczesna rezydencja

podoba Ci się pomysł kadrowania krajobrazu? W małej skali wewnetrznego patio wygląda to tak – świetne, prawda?

Abyś nie zarzucał mi tendencyjności kleja willa ma dach ze spadkiem ;] Piękna współczesna rezydencja zaprojektowana przez Rockridge Fine Homes położona w Abbotsford, BC w Kanadzie.

Teraz nie możesz również zarzucić mi, że pokazuję projektu nie przystosowane do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju :P

współczesna rezydencja

Takie wejście pasuje właściwie do każdego krajobrazu naszych polskich gór!

współczesna rezydencja

Jak każda rezydencja z prawdziwego zdarzenia dom posiada okazałe obejście z przedpolem – strefą wejsciową i krótkim wewnętrznym dojazdem.

współczesna rezydencja

Ujęcie z wnętrza salonu willi – jak widzisz, rezydencja ta posiada tylko jedną kondygnację ;]

współczesna rezydencja

Kuchania rezydencji z wyspą, segmentem ze sprzętem kuchennym i pięknie wyeksponowanymi belkami konstrukcji dachu.

Na koniec przykład całkowicie odmiennej architektury rezydencji. Jeśli nie jesteś zachwycony współczesnymi projektami nowoczesnych willi ten projekt jest dla Ciebie. Oczywiście jest on stosownie do tematyki willowej odpowiednio drogi więc to, że zastosowano w nim tradycyjne materiały i tradycyjną formę nie oznacza, że jest jakkolwiek tańszy (wspominam o tym gdyż takie jest powszechne przekonanie) ;]

Oto rezydencja rektora Uniwersytetu Północnej Karoliny Marvin Malecha. Zaprojektowana przez  Design Lines willa kosztowała 3.5 mln.$ i ma powierzchnię 780m2. Nie sposób nie zauważyć, że przedsięwzięcie to zrobione jest z wielkim rozmachem. Jego stylistyka jest wyjątkowo elegancka, a materiały, choć tradycyjne jednak budują współczesną formę.

współczesna rezydencja

Współczesna rezydencja – elewacja ogrodowa- mur z czerwonej cegły.

współczesna rezydencja

Elewacja boczna willi

współczesna rezydencja

Długa frontowa elewacja rezydencji

współczesna rezydencja

Widok na zadaszone patio oraz taras na piętrze rezydencji

współczesna rezydencja

Elegancko zaprojektowane miejsce postojowe na samochód

współczesna rezydencja

Ujęcie z wnętrza zadaszonego tarasu / ogrodu zimowego na piętrze

współczesna rezydencja

Wnętrze kuchani w rezydencji

współczesna rezydencja

Jadalnia – zwróć uwagę na to jak elegancko zaprojektowana została strefa spożywania posiłków ;]

współczesna rezydencja

Jeszcze jeden widok na elegancką kuchnię ;]

współczesna rezydencja

Wnętrze zadaszonego patio

 

W połowie pisania artykułu o tym jak wygląda współczesna rezydencja  stwierdziłam, że oprócz pisania o małym tanim domu przyda Ci się garść inspiracji o domach w wersji Deluxe, tak że jest to początek serii;]

Pani Dyrektor Architekt pozdrawia ze słonecznej jesiennej Warszawy ;]

P.S. Prawdopodobnie niedługo pokażę Wam inspiracje centrów konferencyjnych w dawnym stylu, gdyż sama poszukuję takowych do mojego najnowszego projektu.

Kliknij po wiedze z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 6.9/10 (7 votes cast)
Luksusowy dom współczesna rezydencja ekskluzywne projekty willi ep.1, 6.9 out of 10 based on 7 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl