Domy Nowoczesne

Nowoczesny modny dom z dachem dwuspadowym? To możliwe! EP. 2

Post dotyczący nowoczesnych domów z dachem dwuspadowym bardzo Wam się podobał.

Z pewnością dlatego, że dostajecie decyzje o warunkach zabudowy głównie na domy z dachem dwuspadowym.

Dziś chciałam pokazać Wam kolejne fajne pomysły na dwuspadowy dach domu który nadal wygląda nowocześnie.

Nie chcę wdawać się w dyskusję o tym, czy umieszczanie takich zapisów w decyzjach o warunkach zabudowy sa dobre czy nie więc proszę nie pytajcie o moje zdanie (kiedyś napiszę Wam wszystko co o tym myśle – obiecuje;])

Zaczynajmy więc – mam nadzieję, że zainspirujecie się do zamówienia ciekawej formy nowoczesnego domu z praktycznym dachem dwuspadowym, zrezygnujecie z typówki i – bedziecie bardzo zadowoleni z Waszej decyzji ;];]

W ostatnim poście o domach z dachem dwuspadowym pisaliście z zapytaniem o więcej materiałów nt. danych realizacji. Jako, że trudno było mi zorientować się o który dom chodzi nadaję im numerki ;] Tak będzie łatwiej pisać później na temat tego domu, zadawać pytania i odpowiadać na nie.

Nowoczesny, modny dom z dachem dwuspadowym – zainspiruj się!

nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_5
1. Zwróć uwagę, że ten dom nie różni się bryłą od „tradycyjnego”. To, że odbierasz go jako nowoczesny to kilka prostych zabiegów kosmetyczych. Okładzina ścian z blachy, która łączy się z dachem bez okapu oraz drewniane ściany szczytowe domu. Balkon zostały wykrojony z bryły – dzieki temu jest zadaszony i równocześnie jest zadaszeniem strefy wejśiowej domu.
nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_4
2. Często w warunkach zabudowy albo Miejscowych Planach spotyka się obostrzenia mówiące w sktócie o tym, że taki dach dwuspadowy o różnych wysokościach w kalenicy jest zabroniony do stosowania i projektowania. Przypomina komunę? Myślę, że określenie „komuny” w stosunku do architektury i rzeczy projektowanych w tym czasie to wyjątkowo niesprawiedliwe..
nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_1
3. Budowanie w mieście jest trudne i wymagające, szczególnie jeśli wokół jest już istniejąca zabudowa (jak w mieście). Ten dom niekoniecznie powtarza charakter istniejącej już pierzei ale mógłby staś się zaczątkiem jej budowania, dodatkowo jest schludny, nowoczesny i elegancki. Nie jestem zwolennikiem zasady „dobrego sąsiedztwa” jeśli naokoło nie ma dobrego sąsiedztwa ..
nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_6
4. Oba zdjęcia przedstawiają tą samą realizację. Prosty dom z dachem dwuspadowym położony na stoku z elewacją z drewna i częściowym doświetlem poddasza w kalenicy dachu.

nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_6A

nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_2
5. Dom z dachem jednoospadowym to również rozwiązanie jeśli chcesz zaprojektować nowoczesny dom a boisz się konsekwencji wybrania płaskiego dachu
nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_8
6. To znowuż dom z dachem wielospadowym. Nasze WZtki i Plany przeważnie mówią również o kierunku głównej kalenicy dachu – w tym przypadku ciężko byłoby wypowiedzieć się na ten temat, ale jest to przykład domu zaprojektowanego jako nowoczesny i z dachem stromym. Przyjrzyj się zdjęciom poniżej – nie wygląda jakby dom ten posiadał dach stromy – prawda? Elewacja jest również godna zauważenia!

nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_9nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_10

nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_11
7. Kolejny nowoczesny pomysł na projekt domu z dachem dwuspadowym ;] Ma modną linię, duże przeszklenia i dobrane kolory elewacji, pokrycia dachu stolarki etc. Poniżej dwa inne ujęcia. Zwróć uwagę na podjazd – zadaszenie – dla samochodów. Z pewnością jest przydatny!

nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_11anowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_11b

Koniec z rezydencjami, teraz czas na mniejszą skalę domów. Pojekty i realizacje są nadal nowoczesne!

nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_12
8. Prosty dom z dachem dwuspadowym. Co czyni go nowoczesnym? KOLOR i MATERIAŁ. Jeśli chcesz mieć dom który wygląda na nowoczesny zastosuj chłodne tonacje – kolory jasnego drewna sosnowego, biel, szarości, grafit i chłodny brąz. Dzisiejsza nowoczesna architektura prezentuje głównie chłodne odcienie a jeśli już eksponuje kolor to JEDEN nie feerię barw materiałów w ciapki, paski, kreski, plamki …. !
nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_13
9. Kolejny dom pomimo, że zrobiony z tradycyjnych materiałów i którego bryła posiada tradycyjne dla naszego regiony świata kształty, wygląda nowocześnie. Jak to się stało? Materiały, kolory i FORMA – czysta i bez zbędnych dodatków.
nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_14
10. Przykład domu, który niemalże doskonale pasuje proporcjami do statystycznego domu drewnianego sprzed 60 lat. (Kojarzysz takie domy? prostokatny rzut ze szklanym gankiem od południa). Tutaj – zupełnie inny – współczesne materiały, dobrze dobrane kolory i niezła forma. Czesto zarzucacie mi, że na nowoczesne stylistycznie odmy potrzeba więcej pieniędzy.. Niekoniecznie i ten dom jest żywym tego przykładem!
nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_15
11. Dla tych, którzy nie lubią braku okapów, alebo z innych powodów nie mogą się czy nie chcą do ich braku przekonać pokazuję dom w stylistyce nowoczesnej, współczesnej, takiej którą nawet młody architekt nie pogardziłby. Podoba Ci się?
nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_16
12. Tutaj masz przykład nowoczesnego domu z dachem kopertowym. Jesteś właścicielem słynnego domu kostki?? Zobacz, jak moze się zmienić PRLowie 10x10x10 w nowoczesną archotekturę ;] Wszystkiemu winna jest.. elewacja – a raczej jej materiał oraz wymiana rytmu okien i przeszkleń ;] (oczywiście to nie jest perzebudowa domu kostki ALE każda kosta może wyglądać tak samo dobrze!!)
nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_17
13. Dużo w internecie przykadów małych nowoczesnych domków. Tutaj rodzaj pawilonu – przeszklony dwustronnie. Abyś mógł traktowa tę budowlę jako dom ścianę od południa zostaw przeszklną a tę od północy pełną. Bardzo podoba mi się okładzina elewacyjna zastosowana w tym projekcie!
nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_18
14. Przechodząc do bardziej tradycyjnych rozwiązań chciałam pokazać Ci co w domu wykończonym nawet tradycyjnymi materiałami takimi jak kamień może przesądzić o jego modnym nowoczesnym wyglądzie. Starannie dobrany podział przeszkleń i ich powiększenie to ten trik ;]
nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_20
15. Jeśli zastanawiasz się dlaczego pokazuję Ci ten dom to wiedz, że dlatego iż intryguje mnie i podoba mi się rozwiązanie garażu a dokładnie podjazdu. Jak widzisz ten dom usytuowany jest na ekstremalnie wąskiej działce i z pewnością dla jego właściciela liczył się każdy centymetr miejsca! To dzięki podciąciu bryły inwestor uzyskał zadaszoną stefę wejściową oraz miejsce postojowe dla samochodu ;] Trapi Cię zapis w Warunkach zabudowy o ilości miejsc postojowych? Może to rozwiazanie jest własnie dla Ciebie?
nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_21
16. A to projekt domu nowoczesnego z dachem dwuspadowym (może jednospadowym – można się spierać o niewidzialną kalenicę:P) Fajna bryła, projekt nie krzyczy „futuryzmem” jeśli tego nie lubisz, domek jest zgrabny i ładny. Czegóż chcieć wicej??
nowoczesny_modny_dom_z_dachem_dwuspadowym_jednospadowym_projekty_pomysly_22
17. Na koniec – to samo co zwykle – czyli jednoprzestrzenny dom z przeszkleniem od południa, bez okapów, zbednych udziwnień i z ciekawym materiałem na elewacji ;]

Jeśli jesteś zainteresowany odcinkiem nr 1 serii Nowoczesny modny dom z dachem dwuspadowym? To możliwe! kliknij ;]

Jeśli natomiast widziałeś epizod 1 i nadal czujesz niedosyt, przejdź do epizodu 3 ;]

Pani Dyrektor Architekt pozdrawia swoich słuchaczy i z niecierpliwością czeka na poniedziałek (tak tak, lubie poniedziałki – w sumie jeśli chcesz wiedzieć dlaczego przeczytaj tu) ale tym razem nie chodzi o to ;];]

Chodzi o Master Plan dzięki któremu zobaczycie więcej pięknych starych domków a może spotkacie się z Panią Dyrektor osobiście na pewnych wykładach (ale to tajemnica i póki co – nie zdradzam jej :D)

Miłego weekendowania!!

Kliknij aby dowiedzieć się więcej na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

18 Comments

  1. a my od pół roku szukamy firmy która poleci swój materiał na dach i elewację…. 'niestety’ dom to długa stodoła i każdy powoli się wyłamuje… o elewacji z włóknocementu zapomnieliśmy ponieważ do tego tematu to już w ogóle nikt nie chce się dotykać….

    1. Pani Sylwo, nie wiem w czym może być problem – jeśli więźba na starej stodole nie jest wzmocniona, firma nie zaryzykuje budowy. Mam zupełnie za mało danych aby pomóc Pani. Być może budynek jest w złym stanie technicznym i po oględzinach majster rezygnuje? Mieli Pańswto opinię stanu technicznego wykonaną przez uprawnionego konstruktora? Czy fundamenty są wystarczające na przejęcie obciążeń od nowej więźby / pokrycia etc.. Dużo jest możliwości i powodów dlaczego tak może być…

  2. Dzień dobry, studiuję Architekturę wpadłam na tą strone przy okazji szukania rozwiązań budowlano-architektonicznych do swojego projektu, mianowicie zastanawia mnie w jaki sposób można odwodnić budyek w przypadku takiego budynku jak na zdj. 12 (nie chciałabym korzystać z rynien)
    zastanawiam się co w przypadku takiego ogna wchodzącego na dach

    1. Myślę, że dla domu może się to odbywać w dwojaki sposób.
      1. „Listwy” umieszczone są na zasadzie drugiej skóry – Listwy są na podkonstrukcji a materiał pod spodem jest np blachą i rynny są usytuowane jak w każdym przypadku budynku bezokapowego.
      2. Może listwy wcale nie są takie grube i jeśli to wizka, na dachu (zaraz przy przełamaniu) jest prawie niewidoczna z perspektywy człowieka szczelina odwadniająca.
      3. W przyp. 1 ta woda może być nawet odzyskiwana (jeśli spływa) w odpływach (korytach) wokół budynku –> taki conceptual design
      4. Okno – nie wiem co ma z nim być – okno jest ok – tzn nie ma tetatu technologii – są takie okna – patrz rozwiązania firmy Aluprof
      ;]
      Pozdrowienia i powodzenia!

  3. Co to za domek pod 4?

    W kwestii województwa małopolskiego – przy WZ jest jeszcze pole manewru przy planie do nie ma. U mnie – Jerzmanowice-Przeginia – w planie określone jest prawie wszystko – kąt nachylenia połaci, dach wielospadowy, dwuspadowy symetryczny, wysuniecie okapów i wiatrownicy, pokrycie o fakturze dachówki, w ścianie szczytowej okna symetryczne, ściany z wyraźnym akcentowaniem linii okapu, otwory okienne prostokątne – dopuszcza się zdwojenie w ścianach kalenicowych o drobnej artykulacji,
    na szczęście kolorystyka jest sensowna – ściany jasna – dach tonacje czerw, brąz i SZARE

    i co wy na to? na pewno się da stworzyć coś fajnego i prostego – jednak patrząc na okoliczne budynki przed koszmarkami to nie chroni niestety

    1. Przyznaję, że zapisy są bardzo dokładne.. Przy kiepskich planach zawsze pozostaje kwestia „słownikowa” albo „Gramatyczna” i można nawet coś wygrać, przy dobrze skonstruowanym zapisie i wielu obostrzeniach ciężko jest manewrować – prawda…
      Przeszukałam moje zasoby i akurat do tego zdjęcia nie zapisałam referencji – przykro mi – nie powiem od razu – jakbym znalazła to dorzucę!

      1. Myślę, że inwestor już ma wolną rękę. Sytuację niemal w 100% zmieniłby 1 przepis.

        ZAKAZ WPROWADZANIA JAKICHKOLWIEK ZMIAN W BUDYNKACH TYPOWYCH (Prócz wnętrza bo układy funkcjonalne są najsłabszą stroną typówki – ale najlepiej tylko działówki by nie zmieniać konstrukcji

        totalne rozwiązanie tematu. Dużo typowych jest spoko, ale zmiany wyciskane przez inwestora ZAWSZE psują budynek raz już przemyślany.

  4. Jeżeli chcecie coś zmienić na lepsze to przestańcie robić adaptacje projektów typowych zakupionych przez debili od debili „architekcin”, którzy „zasrali” tym badziewiem cały rynek . Niech wreszcie ta branża w końcu zdechnie .

    1. Alleluja! Święta prawda! Co krok tylko „Dom w szczawiu 73” i „Dom w burakach 151P”… Klient przychodzi i chce od architekta adaptacji. bo taniej, bo taniej.. bo taniej… bo bez gustu, ale pal licho… oszczędza na projekcie 2-3 tysiące kupując typówkę z „adaptacja” a architekt mu nie potrafi odpowiedzieć że tego się adaptować nie da… bo to badziewie, bo trzeba by to zaprojektować od początku, bo nie pasuje, pal licho genius loci… „dom w pietruszce” pasuje do każdej Wsi…
      …. ale klient płaci…. a architekt nie ma jaj żeby odpowiedzieć „spieprzaj dziadu”

  5. W 16 Gminach które my obsługujemy nie robimy ani zapisu o "niesymetrycznosci" ani o braku okapów ani o przesunięciach ani uskokach :D Poza tym – Zawsze można negocjować zmianę WZtki – przecież Urbanista to nie potwór i kiedy zobaczy projekt i intencje z pewnością poluzuje – jest człowiekiem przecież nie Haus-Gestapo ;] Może wiekszość ludków nie wie że WZtę można zmieniać w nieskończoność ??

  6. No cóż….
    Większośc WZ-etek w woj. małopolskim wyklucza:
    – dachy niesymetryczne
    – dachy bez okapów
    – dachy z przesunietymi połaciami
    – dachy z uskokami
    c.b.d.o.
    Czyli powyższe przykłady w 95% pozostają w sferze marzeń. Niestety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button