Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach – czyli rewitalizacja kopalni w polskim wydaniu.
Ostatnio był temat o rewitalizacja kopalni w Zollverein, w Niemczech, na terenie Zagłębia Ruhry. Było to wprowadzenie do opisania innej rewitalizacji przeprowadzonej tym razem w Polsce ;] Wspomniałam przy okazji tamtego posta, że niedługo odbędzie się otwarcie nowego muzeum. Wszyscy już chyba wiedzą o co chodzi, prawda? ;] No właśnie! Czas rozwiązać zagadkę! Na dzisiaj przygotowałam dla Was materiały o rewitalizacji dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice” i zaadaptowaniu tego terenu na funkcje kulturalne, w tym wspomniane muzeum.
Kierunek – rewitalizacja Katowice!
Rewitalizacja terenu dawnej kopalni KWK „Katowice” jako jeden z pierwszych projektów tego typu i na taką skalę przeprowadzonych i zrealizowanych w Polsce, nie tylko w środowisku architektonicznym jest uznawana za wyjątkowo udany. Dlaczego? Zaraz sami się przekonacie!
(A jeśli lubicie klimaty KWK, zaglądnijcie, do jednego z moich odcinków Dawno Temu w Domu – pisałam tam o KWK Brzeszcze II Silesia – ten obiekt nadałby się do rewitalizacji równie dobrze!)
Historia nowej siedziby Muzeum Śląskiego ma swój początek w roku 2004, kiedy to miasto, zarząd kopalni oraz dyrekcja muzeum podpisują umowę przeniesienia siedziby tych ostatnich właśnie na postindustrialne tereny dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”.
Zrealizowany projekt – Rewitalizacja kopalni jest jedną z pierwszych tego typu w Polsce. Świetnie wykorzystane tereny, bez nadmiernej ingerencji w kontekst, z poszanowaniem istniejących elementów. Zobaczcie efektowne i efektywne dostosowanie terenów poprzemysłowych do funkcji kulturalnej – tutaj – muzealnej.
Szkło – materiał, który w głównej mierze pozwolił na delikatne przystosowanie terenu dawnej kopalni do aktualnych potrzeb. Wszystkie ściany są wykonane właśnie ze szkła, niektóre z fakturą, inne z grawerem, ale szklane. Dzięki temu całość subtelnie wpisuje się w otoczenie. Szkło doświetla sale ekspozycyjne umieszczone 13 m pod ziemią.
Za projekt rewitalizacji kopalni w Katowicach odpowiedzialne jest austriackie biuro architektoniczne Riegler Riewe Architekten. Bardzo oszczędny projekt, świetnie podtrzymuje i uwypukla charakter miejsca, nie dominując go.
Rewitalizacja kopalni w Katowicach została zakończona w 2013 roku. Patrząc na realizacje różnych projektów architektonicznych z ostatnich lat, Katowice pretendują do tytułu lidera architektury współczesnej.
Jest na wskroś nowocześnie! Wnętrze to głównie zabawa bryłą, materiałem i gra światła. Mimo, iż ulokowane głęboko pod ziemią, dzięki szklanym kostkom na powierzchni, poszczególne pomieszczenia są świetnie doświetlone. Oszczędnie zastosowane nowoczesne materiały pozwolą skupić się na głównej atrakcji tegoż wnętrza – EKSPOZYCJI.
Jak Wam się podoba? Jak widać w Polsce również może zostać przeprowadzona udana rewitalizacja, podobna do tej w Zollverein. Projekt nie aż na taką skalę, ale dobrze wróży następnym realizacjom. Wiele w naszej Polsce miejsc, potrzebujących rewitalizacji i odświeżenia.
Choćby opisana przeze mnie niegdyś w serii Dawno temu w domu… KWK „Brzeszcze”.
Wszystkich chętnych do zobaczenia efektów projektu – „Rewitalizacja kopalni KWK „Katowice” – zapraszam do Katowic na OFICJALNE OTWARCIE Muzeum Śląskiego już 26 czerwca 2015!!!
Zawsze to jest trochę inaczej zobaczyć architekturę na żywo, poczuć to miejsce i mieć możliwość obcowania z arche sam na sam niż oglądanie zdjęć, nawet u Pani Dyrektor :P Pani Dyrektor ma Was, moi drodzy czytelnicy, zainspirować ;] mam nadzieję, że dzisiaj również udało mi się to ;]
Pozdrawiam Was z Biura w Rzeszowie i zapraszam po codzienna dawkę inspiracji!