Nowoczesna ziemianka, ziemianka mieszkalna – Ville Vals w Szwajcarii Ep.8
U Pani Dyrektor po raz kolejny wracamy do naszych kochanych ziemianek;] Temat ten jest niezwykle dla Was ważny. W początkowych postach starałam się Wam pokazać co to właściwie jest 'ziemianka’, jak takie ziemianki wyglądają, do czego służy ziemianka, jak się je projektuje? Nie widziałeś? Zapraszam w takim razie do serii o ziemiankach. U Pani Dyrektor ZIEMIANKI mają swoją osobną kategorię.
W kolejnych postach starałam się pokazać Wam, że ziemianka to nie tylko miejsce na składowanie słoików i płodów ziemi – zobacz inspiracje nie tyle ziemianek, co nowoczesnych budynków usytuowanych niekiedy częściowo, innym razem w całości pod ziemią!
Ostatnio natomiast napisałam dla Was dwa posty o tym, jak może wyglądać ziemianka mieszkalna:
- Ziemianka jako dom – czyli dom pod ziemią – Earth House. Ep.6
- Ziemianka albo jak zrobić własny domek Hobbita? Ep.7
Dzisiaj kolejna dawka inspiracji, projekt i realizacja. Ziemianka mieszkalna prosto z górzystej Szwajcarii – Villa Vals jako dom pod ziemią. Zobacz ten niezwykły, nietypowy dom – on może być równie piękny jak każda nowoczesna willa a ponadto to dom jedyny w swoim rodzaju ;] drugiego takiego nie znajdziecie, chyba że… sami taki wybudujecie!;]
Ziemianka mieszkalna
– Villa Vals w Szwajcarii.
Ziemianka mieszkalna usytuowana jest w wysokich górach Szwajcarii. To niejako ułatwiło sprawę i wykonanie projektu domu zagłębionego w teren i jednocześnie otwierającego się okrągłym patio na otoczenie. Zobacz jak ten budynek wygląda z lotu ptaka – ciężko zauważyć taki dom!
Za projekt odpowiedzialne są dwa biura projektowe: SeARCH i CMA. Nietypowy dom zlokalizowany jest w jednej z górskich, szwajcarskich miejscowości – Vals. Obecnie istnieje możliwość wynajęcia 'domku-ziemianki’, np. na 7 nocy z czego ceny oscylują od 2100 do 3850 euro w zależności od tego, czy jest to sezon czy nie.
Głównym założeniem architektów w trakcie tworzenia projektu było:
Jak im się to udało? Zobaczcie sami!
Teraz pytanie:
Gdzie znajduje się wejście do Ville Vals?
A pamiętacie tę szopę, którą prosiłam, żebyście zapamiętali?
Dokładnie tak – wejście do naszej nowoczesnej ziemianki mieszkalnej znajduje się właśnie w tej szopie;] Zaskoczeni? ;];]
TunelPo wejściu do szopy naszym oczom ukazuje się korytarz, którym to idąc bezpośrednio dojdziemy do wnętrza naszej ziemianki ;] kolejne ciekawe i niestandardowe rozwiązanie – nie dość, że ziemianka mieszkalna, to jeszcze z podziemnym tunelem ;] na wypadek oblężenia ziemianki jest możliwość ucieczki naszym podziemnym korytarzem i tunelem :P prosto do term Peter’a Zumthor’a.
A tak to dokładnie wygląda;]
No to teraz przejdziemy do wnętrz, a w nich…
Interior Nasza ziemianka mieszkalna posiada bardzo proste, wręcz surowe wnętrze. Każde pomieszczenie jest doświetlone naturalnym światłem słonecznym przez nieregularnie rozmieszczone otwory okienne w okrągłym patio. Pełno jednak w nich zarówno tych tradycyjnych rozwiązań (fotele 'uszaki’, skóry zwierzęce jako dywaniki) jak i nowoczesnych – zestawienie kolorystyczne – czarny, biały i szary tworzą chłodne, eleganckie pomieszczenia.
KUCHNIA
JADALNIA
SYPIALNIA 1
SYPIALNIA 2
SYPIALNIA 3
SYPIALNIA 4
ŁAZIENKA
Dużo pomieszczeń zmieściło się w wydawałoby się niewielkim domku prawda? Dobra organizacja i rozmieszczenie funkcji przy ograniczonej możliwości doświetlenia wnętrza to prawdziwe wyzwanie dla każdego projektanta.
Patio to bardzo ważny element tego projektu. W trakcie posta wspominałam o nim już kilkukrotnie, teraz jednak chciałabym się skupić tylko i wyłącznie na nim – jego formie, funkcji, wizualnym odbiorze. Patio to tak naprawdę dziura wydrążona w stoku, dzięki której możliwe było odpowiednie doświetlenie pomieszczeń. Jego okrągła forma jeszcze bardziej pozwala na wykorzystanie słońca przez okna umieszczone w jedynej elewacji, jaką ten projekt ma.
Jednakże patio w tym projekcie pełni również miejsce relaksu i zapewnia wspaniałe widoki!
Galeria Mam dla Was przygotowane oczywiście rysunki techniczne i koncepcyjne z etapu projektu i tego jak nasza ziemianka mieszkalna wyglądała na papierze/ekranie monitora jeszcze zanim położona została pierwsza cegła i wykopana pierwsza dziura ;] a na sam koniec coś extra od Pani Dyrektor;]
BudowaSpecjalnie dla swoich czytelników Pani Dyrektor wyszukała zdjęcia z budowy tej niesamowitej ziemianki – zobacz jak realizuje się taki obiekt i zainspiruj się! Być może i Ty jesteś właścicielem działki o dużym stopniu nachylenia i marzysz o tym, żaby zamieszkać w nietypowym, ale pięknym domu z widokiem ;]
Pani Dyrektor ma już jeden projekt ziemianki za sobą. Nie jest to co prawda ziemianka mieszkalna, tylko niewielka ziemianka mogąca służyć jako schron lub spiżarnia, jednak wszystko jeszcze przed nami;] Chcesz dowiedzieć się więcej o tym projekcie? Zapraszam do posta Ziemianka czy Schron? Zbuduj z nami własną ziemiankę, w której możesz przetrwać wszystko ;]