Nowoczesne przedszkole – Japonia H.Sekkei i Y.Shiro-budynki użyteczności publicznej Ep.1

Te czasy.Dzisiaj już chyba każde dziecko ma do czynienia z przedszkolem, często jest to nowoczesne przedszkole, a już co raz częściej wysyła się dzieci do żłobków. Chcemy dziecku zapewnić jak najlepszą opiekę, co będzie najbardziej uzależnione od pracujących tam ludzi. Ludzi z pasją, którzy robią to co lubią i kochają. Dzięki czemu zyskujemy 100% bezpieczeństwo swoich dzieciaków. ALE…. Nie tylko ludzie tworzą odpowiednią atmosferę.. Znaczenie ma też przestrzeń, w której się znajdują!

Zobaczycie jak projektuje się z pasją dla małego człowieka, który będzie się czuł dobrze w „drugim domu”, który może się w nim rozwijać bez ograniczeń. W miejscu które nie kojarzy się ze sztampową polską architekturą , nie wyróżniającą się i nie oddającą swej funkcji.

Nowoczesne przedszkole_Japonia-nowoczesne projektowanie_uzytecznosc publiczna13

Zobacz jak można zaprojektować nowoczesne przedszkole, które budzi zachwyt i zachęca potencjalnych użytkowników.

Nowoczesne przedszkole_Japonia-nowoczesne projektowanie_uzytecznosc publiczna05

Otwórz się na nowe możliwości. Zainspiruj się ! ;] Kto wie – może to TY za chwilkę założysz nowoczesne przedszkole ? ;]

Przenosimy się do Japonii. Do nowoczesnego przedszkola zaprojektowanego przez biuro architektoniczne Hibino Sekkei i Youji no Shiro.

Bryła Nieskomplikowana, o prostej budowie, oparta na planie czworoboku z dziedzińcem w środku. Charakterystycznie wysunięty dach osłania od nadmiaru nasłonecznienia i nadaje horyzontalny układ. Usytuowanie budynku sprawia, że widok z okna zawsze będzie przedstawiał zieleń lub część rekreacyjną obiektu, co warunkuje ładnym widokiem z okien. Budynek jest parterowy, czyli nie mamy żadnych schodów, powierzchnia jest płaska , czyli..jest bezpiecznie ;]

Nowoczesne przedszkole_Japonia-nowoczesne projektowanie_uzytecznosc publiczna04

ElewacjaProsta elewacja z blachy zapewnia minimalistycznie ale nie nudny wygląd, a obramowanie okien rozrzeźbia bryłę. Jak zawsze dodatki drewniane ocieplają wygląd obiektu. W tym wypadku są to elementy konstrukcyjne stropu i okapu, jak i dodane elementy małej architektury w otoczeniu (np. chodniki).

Nowoczesne przedszkole_Japonia-nowoczesne projektowanie_uzytecznosc publiczna12

ZieleńZarówno dziedziniec jak i otoczenie budynku są urozmaicane przez drzewa i krzewy. Przyroda zawsze mile widziana zwłaszcza w integracji z budynkiem, a już na pewno z przedszkolem. Może ich zagęszczenie nie jest znaczne, ale zdecydowanie ładnie zakomponowane i uporządkowane ;)

Spójrz w jak zrównoważony sposób połączono plac zabaw, komunikację i wypoczynek!

Nowoczesne przedszkole_Japonia-nowoczesne projektowanie_uzytecznosc publiczna06

WnętrzeBardzo dobrze doświetlone naturalnym światłem. Dzięki temu wewnątrz jest jasno, a światło jest na tyle rozproszone unikające wielokrotnych cieni. Tu dzieci mogą zjeść posiłek na zewnątrz, ale pod zadaszeniem w razie zmiany pogody. Ciekawie zaaranżowano toalety – powstały pewnego rodzaju wyspy z kabin i pisuarów. Ich rozmieszczenie nie przeszkadzało w tym żeby zamieścić w łazience okna, a to nie ujmuje prywatności korzystającym ;)

CiekawostkiWe współczesnym projektowaniu w obiektach dla dzieci w wieku przedszkolnym znajdziemy:

 • pomieszczenia zajęć specjalistycznych – muzyczne, gier i zabaw, edukacyjne, interaktywne ( zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku ).
 • duuuuuzo wiecej urozmaiceń, które zaciekawia dziecko i zachęcą do uczenia się. Architekci bawią się fakturą, kolorem, kontrastem.
 • każde pomieszczenie ma przemyślany wystrój odpowiadający danemu pomieszczeniu, tak aby dobrze się w nim czuć.
 • odpowiednią przestrzeń, czyli tyle ile potrzeba aby pobawić się w „chowanego”, „berka” czy w innego typu gry.

Nowoczesne przedszkole to nie tylko salka do zabaw, jadalnia i toalety. Dziś trzeba myśleć kreatywnie, projektować funkcjonalnie i estetycznie. Czasem nawet nie wiemy jak bardzo otoczenie wpływa na nasze samopoczucie. Ma tu znaczenie nawet kolor pomieszczenia, który wyzwala w nas – podświadomie – emocje. Projekty muszą być przemyślane od „A do Z”.

Nowoczesne przedszkole_Japonia-nowoczesne projektowanie_uzytecznosc publiczna03
Nowoczesne przedszkole_Japonia-nowoczesne projektowanie_uzytecznosc publiczna02 Nowoczesne przedszkole_Japonia-nowoczesne projektowanie_uzytecznosc publiczna07Nowoczesne przedszkole_Japonia-nowoczesne projektowanie_uzytecznosc publiczna01

 

W osobnym poście znajdziecie znajdziecie wpis o nowoczesnych szkołach. Te obiekty mają inne wyposażenie i są inaczej przystosowane (nie ma boisk, sal gimnastycznych klas, zupełnie inne strefy). A to już wkrótce… ;]

Tymczasem zaglądnijcie na wpis o szkole z  gliny ;]

PD Architekt pozdrawia Was dziś z chłodnego wieczorem biura w Rzeszowie ;]

Obejrzyj naszego YouTube już teraz i odkryj projekty domów indywidualnych w 3D!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
Nowoczesne przedszkole - Japonia H.Sekkei i Y.Shiro-budynki użyteczności publicznej Ep.1, 8.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

 1. Świetny projekt ale bardzo odbiegający od naszej rzeczywistości wyobrażam sobie wizytacje służb kontrolnych taką placówkę .Nasze przepisy techniczno-budowlane oraz sanitarne ,pożarowe dodajmy jeszcze rozporządzenia MEN są w sprzeczności do siebie .Całość zabija kreatywne myślenie maluchów ,zwłaszcza jak określiła to osoba w powyższym komentarzu „nasze maluchy lubią chociaż małe dawki kiczu i lekkiego bałaganu ” Wyposażenie sal narzucają rodzice dzieci sposobem oceny konserwatyzmem ,sposób projektowania służby stereotypem myślowym nie wykraczającym poza utarte granice a dzieci zasypywane są masą certyfikowanych i atestowanych sprzętów (bo takie być muszą ) więc nawet plastry drzewa w ogrodzie muszą mieć spełnione normy i dopuszczenia .A kreatywność ucieka w siną dal .Hodujemy więc następne przyszłe pokolenia uwielbiające kicz i……..byleby spełniać normy i zasady. Według mnie taki powinien być plac zabaw ,wtedy dzieci skupią się na kreatywnym działaniu a nie na odtwórczej roli zjazdów na ślizgawce czy skoków na trampolinie ;)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Piękne pod względem architektonicznym, jednak… nie jestem za bardzo przekonana do funkcjonalności. Nie wiem czy tak jest tylko na zdjęciach, ale wydaje mi się, że zarówno w środku jak i na zewnątrz jest trochę zbyt monotonnie jak dla dzieci. Wiem z doświadczenia, że maluchy lubią chociaż małe dawki kiczu i lekkiego bałaganu ;)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl