Witajcie! Dzisiaj nietypowy wpis, jednak myślę, że sprawa warta uwagi. Powiem Wam o pewnym temacie nad którym sama ostatnio często się zastanawiam, mianowicie chodzi o punkty wrażeń. Odczucia które towarzyszą nam od pierwszych kroków na działce po wnętrze budynku. W procesie projektowym wirtualny spacer, który przeprowadzamy z klientami posługując się modelem 3D obiektu pokazuje nam pewne punkty o które warto zadbać. W każdym budynku będą to nieco inne przestrzenie, jednak udało mi się zauważyć kilka wspólnych elementów. Postaram się Wam o tym nieco opowiedzieć na przykładach naszych projektów.
Kąt widzenia ludzkiego wzroku.
Ale na początek krótko o teorii, czyli co widzi każdy z nas. Badana naukowe pokazują, że obszar widzenia ludzkiego oka zawiera się w kącie 140 stopni, czyli po 70 stopni na stronę. W kącie 50 stopni widzimy ostro, a następnie obraz stopniowo się rozmywa. Z resztą możecie to sami sprawdzić na sobie! :) Zastanówcie się przez chwilę, czy nie jest tak, że to co macie na wprost widzicie doskonale, a rzeczy leżące gdzieś obok są widoczne, ale jakby za mgłą? Tak jak z całą otaczającą nas rzeczywistością, tak będzie z budynkami. Stojąc w pewnych punktach, czy to na działce, czy we wnętrzu, część elementów obserwator widzi ostro, a reszta stanowi dla niego jedynie tło. Punkty wrażeń, bo tak je nazwałam będą ważne dla odbioru budynku. Zaraz pokażę Wam to na przykładach.
Punkty wrażeń – widoki z zewnątrz.
Co widzimy przy wjeździe na działkę?
Z perspektywy obserwatora stojącego np. przy drodze widzimy dom oraz jego otoczenie. Warto zadbać, aby nie tylko dom robił tzw. efekt wow, ale również, aby to co go otacza było uporządkowane, stanowiło odpowiednie tło dla budynku.
Punkty wrażeń – zatrzymajmy się przed wejściem.
Punkty wrażeń – wrażenia we wnętrzu
Pierwsze wrażenie
Pierwsze wrażenie zaraz po wejściu do danego budynku daje nam już pewnego rodzaju wyobrażenie o całej przestrzeni wewnątrz, mamy już jakąś opinię na jej temat. Warto zadbać, bo osoba wchodząca do naszego domu od razu poczuła się tam dobrze, bądź jak kto woli zachwyciła się aranżacją wnętrza już od pierwszych chwil.
Puste ściany
Często zdarza się też tak, że we wnętrzach pojawiają się puste ściany. Najczęściej taka sytuacja zdarza się na klatce schodowej lub na końcu długiego korytarza. Wtedy warto się zastanowić czy wstawić na danej ścianie okno czy na późniejszym etapie zadbać o to, aby na niej pojawiły się jakieś obrazy bądź grafiki. Zaraz zobaczycie to na konkretnych przykładach naszych projektów.
Punkty wrażeń – podsumowanie!
Jak widzicie całkiem sporo jest elementów, które skupiły moją uwagę. Jednak pamiętajcie, aby nie popadać w paranoję. Nie wszystkie punkty o których pisałam pojawią się w waszym wnętrzu. Ale też nie możecie się nakręcać, aby każde miejsce w waszym domu miało efekt wow, bo po prostu jak będzie tego zbyt wiele to cały efekt danej przestrzeni zniknie. Projektując wnętrze swoich domów wybierzcie kilka najważniejszych dla Was punktów i na nich się skupcie.
Jak zauważyliście wiele naszych domów same w sobie robią efekt wow, a to dlatego, że są projektowane specjalnie pod konkretne osoby. Ponadto w domach 'szytych na miarę’ pojawiają się pomieszczenie które w tzw. typówkach nie występują. Ale nie martwcie się, każdy dom jest dobry jeśli odpowiada swoim właścicielom i to oni czują się w nim dobrze. Sprawcie, aby wasze wnętrza robiły efekt wow, dzięki temu co się w nich znajduję, zadbajcie o puste ściany na końcach długich korytarzy, w waszych salonach czy na klatce schodowej. A jeśli dopiero przymierzacie się do budowy, to koniecznie z projektantem udajcie się na wirtualny spacer po wnętrzu waszego przyszłego domu.
Tymczasem życzę również i Wam owocnych przemyśleń na temat waszych wnętrz. Już niebawem pojawią się na blogu kolejne projekty domów powstałych w moim biurze. Pamiętajcie, że znajdziecie mnie również na Instagramie i Facebooku. Trzymajcie się ciepło, pozdrawiam Was z mojego biura :)
Jak podoba Wam się taka tematyka? Koniecznie dajcie znać w komentarzu.
Architekt o Architekturze
"Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście.
Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.