Przebudowa

Przebudowa EP.1 – Zamek Astley

Posiadasz stary (lub zabytkowy) dom, z którym nie wiesz, co zrobić? Myślisz, że nie ma sensu go burzyć, by budować coś nowego? Może więc warto skorzystać z możliwości współczesnej architektury i połączyć stare budownictwo z nowym. Wbrew pozorom, całość może być harmonijna i ładna.

Dzisiaj chciałabym Wam pokazać wspaniały przykład połączenia starej architektury z nowoczesnym budownictwem na przykładzie zamku w Astley. Początki zamku sięgają aż XI w. Był wielokrotnie rozbudowywany, aż stopniowo z czasem zaczął popadać w zapomnienie i ruinę. Na szczęście na pomoc ruszyli architekci z Witherford Watson Mann, którzy stworzyli wyjątkowy projekt łącząc zamek Astley z luksusowym apartamentem.

Zamek Astley
Ruiny Zamku Astley – przed podjęciem prac mających na celu przywrócić obiekt do życia
Zamek Astley
Analiza – wygląd obiektu, jego gabaryty, funkcje w różnych epokach oraz propozycja przywrócenia funkcji mieszkalnej w części budynku
W cyklu postów o współczesnych sposobach na odnowę zabytków Pani Dyrektor pragnie Cię zainspirować pomysłowym połączeniem współczesnej i zabytkowej sztuki.

 

Współczesne sposoby restauracji zabytków odchodzą już od tradycyjnego odnawiania poprzez zabudowę mającą na celu imitację starej. Jest to w pewien sposób oszustwo architektoniczne, które przecież tak naprawdę nikogo nie zmyli. Natomiast współczesne dodatki do starych zabytków są czymś bardzo ciekawym i mogą być harmonijnym połączeniem architektury różnych wieków.

Dziś Pani Dyrektor prezentuje współczesną odnowę- zamek Astley w Anglii.

Zamek Astley, Warwickshire, Anglia.
Zamek Astley, Warwickshire, Anglia.

 

Astley_Castle_przebudowa_zamku_architektura_konserwacja_zabytkow_detal_przekroj
Rysunki elewacji i przekrój pokazujące fragmenty dobudowywane i istniejące zamku
zamek Astley
Zamek od strony zabytkowej bramy wejściowej
Astley_Castle_przebudowa_zamku_architektura_konserwacja_zabytkow_rzuty_po_przebudowie
Rzut parteru i Rzut I kondygnacji przebudowy zamku
Astley_Castle_przebudowa_zamku_architektura_konserwacja_zabytkow_widok_z_lotu_ptaka
Widok na części ścian współczesnych które wypełniają zabytkowe nawet 800letnie ruiny.
Astley_Castle_przebudowa_zamku_architektura_konserwacja_zabytkow_2
Zabudowa okna kasetowego w starych murach zamku

Wybudowanie współczesnego dom pośrodku ruin zamku Astley z XIw. jest jednym z 6 projektów, które zostały nominowane do nagrody Stirlinga za 2013r. przyznawanej przez Królewski Brytyjski Instytut Stuki (RIBA). Na ten ciekawy pomysł restauracji zamku w Warwickshire w Anglii wpadło trzech architektów, założycieli firmy architektonicznej Witherford Watson Mann.

Bardzo ciekawe połączenie nowoczesnej i współczesnej architektury.
Bardzo ciekawe połączenie nowoczesnej i współczesnej architektury.

W tym średniowiecznym zamku mieszkała kiedyś arystokratyczna angielska rodzina, lecz od 1970r. jest pusty – pożar zniszczył wtedy znajdujący się tam hotel.

Stare, ceglane mury i współczesna zabudowa z drewna.
Stare, ceglane mury i współczesna zabudowa z drewna.

Architektoniczna organizacja charytatywna „The Landmark Trust” nie miała pieniędzy na restaurację zamku, więc wpadła na pomysł, aby zorganizować konkurs na projekt wakacyjnego domu, który mógłby zostać zbudowany pośród ruin. Firma Witherford Watson Mann  wygrała ten konkurs w 2007r.

Projekt architektów nie zaburza harmonii całego zamku.
Projekt architektów nie zaburza harmonii całego zamku.

Architekci zaprojektowali dwupoziomową rezydencję, która częściowo ukryje się za masywnymi murami z piaskowca. Gliniane obmurowanie wypełniło dziury w strukturze tworząc widzialny kontrast pomiędzy nowym a starym budownictwem.

Ciekawy kontrast między tym, co stare a tym, co nowe.
Ciekawy kontrast między tym, co stare a tym, co nowe.

Belki z drewna klejonego zostały użyte do konstrukcji stropów w najstarszej części zamku, gdzie umieszczono nowe  pomieszczenia mieszkalne.

Nowa przestrzeń mieszkalna.
Nowa przestrzeń mieszkalna.

Drewniany dach został użyty do pokrycia powierzchni dodanej do zamku w XVI i XVIIIw., lecz zamiast osłonić tę powierzchnię, architekci pozwolili, aby dach formował wklęsły baldachim i tworzył tym samym wejście na podwórze, które nie jest chronione od deszczu.

Nowa, dębowa klatka schodowa.
Nowa, dębowa klatka schodowa.

Cztery sypialnie, mogące pomieścić 8 osób, zajmują niższe piętro domu. Dębowa klata schodowa prowadzi do salonu na pierwszym piętrze, gdzie architekci zwiększyli naturalne nasłonecznienie poprzez umieszczenie  2 dodatkowych okien.

Projekt nominowany do nagrody Stirlinga 2013.
Projekt nominowany do nagrody Stirlinga 2013.

Astley Castle jest jednym z 6 projektów nominowanych do nagrody Stirlinga, która jest przyznawana obiektowi, który w ostatnich latach najwięcej wniósł do brytyjskiej architektury.

Inne nominowane projekty to m.in. kaplica w kształcie elipsy oraz muzeum, które imituje formacje wulkaniczne.

Astley_Castle_przebudowa_zamku_architektura_konserwacja_zabytkow_łazienka
Łazienka zabytkowego zamku
Astley_Castle_przebudowa_zamku_architektura_konserwacja_zabytkow_sypialnia
Sypialnia zabytkowego zamku. Neo-średniowiecze tak można określić ten design – sypialnię zaprojektowano skromnie, nawiązując do epoki, używając tradycyjnych materiałów ale bez kiczu wprowadzania współczesnych przedmiotów udających średniowieczne.
Astley_Castle_przebudowa_zamku_architektura_konserwacja_zabytkow_kuchnia_w_historycznym_zamku
Kuchnia zabytkowego zamku

 

Astley_Castle_przebudowa_zamku_architektura_konserwacja_zabytkow_detal_muru
Na koniec jeszcze to co najpiękniejsze – Detal połączenia zabytkowego muru z współczesnym wypełnieniem.

 

Dla zainteresowanych Pani Dyrektor odsyła do artykułu i filmu na temat historii obiektu, konkursu architektonicznego i kilku innych ciekawostek: https://www.onekindesign.com/tag/witherford-watson-mann-architects/

Pozdrawiam

Pani Dyrektor

Obejrzyj naszego YouTube już teraz i odkryj projekty domów indywidualnych w 3D!

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button