W kolejnym poście z cyklu "Historycznie" Pani Dyrektor pragnie Cię zainspirować do zbudowania małego domku w stylu wiktoriańskim. Nie podoba Ci się ani nowoczesny minimalizm ani oklepana typówka?
Stylowe i bardzo ładne - zainspiruj się!
Dom w stylu wiktoriańskim.
[dropcap]Inspiracje [/dropcap] Pani Dyrektor pochodzą z książki "Victorian Dwellings for Village and Country" - jest to współczesne wydanie 33 planów domów S. B. Reed z 1885r. Taki katalog domów zawierał plany frontowej i bocznej elewacji, a także rzut wnętrza.Rzuty piwnicy i poddasza nie były podane, bo - jak tłumaczy autorka - są podobne do rzutu wnętrza. Oprócz planów autorka zamieściła również materiały potrzebne do budowy danego domu oraz ich przewidywaną, szczegółową wycenę.
[box type="success" align="aligncenter" ]"These inspirations come from the book "Victorian Dwellings for Village and Country" - it is a modern edition of 33 house plans S. B. Reed from 1885. Such catalog contains plans for front and side elevations, as well as the interior. Basement and attic plans were not given because; as the author explains, they are similar to the interior plans. The author also included the materials needed for the construction and the expected price."
P.S. We wpisie umieściłam dla Was odnośniki do poszczególnych postów traktujących o pomieszczeniach czy elementach domu amerykańskiego z mojej nowej serii 'Amerykański Dom i Wnętrze'. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na dany temat - kliknij w odnośnik ;]
[/box] [dropcap]Projekt[/dropcap] "Lillie Lake" jest planem małego, wiejskiego domku odpowiedniego dla małej rodziny. Mimo, że plan jest dość prosty, to design kalenicy i wejścia zasługuje na uwagę. Na parterze znajdują się 3 pokoje; domek jest też wyposażony w piwnicę i poddasze. Ganek prowadzi do małego holu z oknem z kolorowego szkła. Poddasze można podzielić na 3 małe pokoiki.Ten dom nadaje się do dużego ogrodu.
Weranda ze spadzistym dachem chroni od słońca. Zewnętrzna elewacja ma podwójną warstwę - najpierw została osłonięta deskami, a następnie obłożona gontami. Projekt wnętrza jest nowatorski jak na tamte czasy - pierwszy hol znajduje się w przedniej części domu, tak aby nie zasłaniał światła oknom w 2 głównych pokojach oraz aby uniemożliwiał oddzielenie tych pokoi - połączenie obu pokoi jest ekonomicznym rozwiązaniem, co też pokazują oszacowane koszty.
[dropcap] "Bayswater"[/dropcap]
Ten solidny budynek został zaprojektowany jako letni domek wypoczynkowy nad wodą.
Główny cechą tego domu jest pokaźna weranda i balkon. Każde z pomieszczeń, poza dwoma, wyróżnia się i jest oddzielone od pozostałych; łączy je jedynie wspólny przedpokój. Łazienka znajduje się na parterze, a kominy znajdują się pomiędzy pokojami.
Kolejny projekt S. B. Reed nazywa się "Stepping Stones".
Ten pokaźny dom ma bardzo ładną i szczegółowo dopracowaną frontową elewację - długą i szeroką werandę rozciąga się dookoła trzech ścian budynku.
Dachy posiadają wsporniki, a ich kalenice są wykończone ślepymi maswerkami. Ganek chroni schody prowadzące do jednego z głównych wejść.
Wnętrze domu jest zaprojektowane pod względem wygody.
Główne hole są duże i można do nich wejść z dwóch stron od przodu i od strony werandy. Salon jest głównym pomieszczeniem na parterze - z każdej strony otaczają go hole albo werandy, co sprawdza się zwłaszcza podczas lata, gdy jest gorąco. Drugi salon jest również wygodnie położony i ma wejście na werandę.
Wystarczająco dużo miejsca jest przeznaczone na kuchnię, jadalnię i spiżarnię. Pralnia znajduje się w piwnicy. Każde pomieszczenie jest dokładnie zaplanowane.
[dropcap]"Cascade"[/dropcap]"Cascade" to ogromny dom - może służyć za pensjonat lub internat - posiada 20 pokoi. W głównej części budynku są 3 piętra, a w bocznej 2. Kształt tego budynku - wąski i długi - ma umożliwić piękny widok na jezioro z każdego pokoju.
Pani Dyrektor pragnie zwrócić uwagę na modną wówczas koncepcję katalogów domów. Polegała ona na tym, że jeżeli ktoś pragnął wybudować sobie w danym miejscu dom, przy wyborze planu mógł korzystać tylko z katalogu, który zawierał plany podobne do domów już wybudowanych na tym obszarze. Prezentowany dziś katalog zawiera plany domów, których nazwy odnoszą się do miejsc, gdzie takie domy zostały już wybudowane.
Wspominałam już o tej koncepcji odnośnie projektów rezydencji Flagga (zobacz: Historycznie EP.2 - Eleganckie Wille i Domy Ameryki Lat 20).
Inne powiązane posty:
Historycznie EP.1 - Małe Domki Lat 20 Ameryki
Historycznie EP. 2 - Eleganckie Wille i Domy Ameryki Lat 20
Amerykańskie Domy Podmiejskie - Czy Mogą Być Inspiracją?
Mały Tani Domek EP. 1 - Skandynawski Dom - Kiedy Mamy Mały Budżet
Mały Tani Domek EP. 2 - Mały Słodki Domek
Mały Tani Domek EP. 3 - Pomysł Wprost z Japonii
Mały Tani Domek EP. 4 - Skansen w Sanoku
Mały Tani Domek EP. 5 - Eco Dom z Płyty Warstwowej