Historycznie EP.3 – Dom w Stylu Wiktoriańskim

W kolejnym poście z cyklu „Historycznie” Pani Dyrektor pragnie Cię zainspirować do zbudowania małego domku w stylu wiktoriańskim. Nie podoba Ci się ani nowoczesny minimalizm ani oklepana typówka?

Stylowe i bardzo ładne – zainspiruj się!

Dom w stylu wiktoriańskim.

Dom w stylu Wiktoriańskim

Projekt domu „Lillie Lake”.

Inspiracje Pani Dyrektor pochodzą z książki „Victorian Dwellings for Village and Country” –  jest to współczesne wydanie 33 planów domów S. B. Reed  z 1885r. Taki katalog domów zawierał plany frontowej i bocznej elewacji, a także rzut wnętrza.

Rzuty piwnicy i poddasza nie były podane, bo – jak tłumaczy autorka – są podobne do rzutu wnętrza. Oprócz planów autorka zamieściła również materiały potrzebne do budowy danego domu oraz ich przewidywaną, szczegółową wycenę.

„These inspirations come from the book „Victorian Dwellings for Village and Country” – it is a modern edition of 33 house plans S. B. Reed from 1885. Such catalog contains  plans for front and side elevations, as well as the interior. Basement and attic plans were not given because; as the author explains, they are similar to the interior plans. The author also included the materials needed for the construction and the expected price.”

P.S. We wpisie umieściłam dla Was odnośniki do poszczególnych postów traktujących o pomieszczeniach czy elementach domu amerykańskiego z mojej nowej serii 'Amerykański Dom i Wnętrze’. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na dany temat – kliknij w odnośnik ;]

Dom w stylu Wiktoriańskim

„Lillie Lake” – elewacja boczna, rzut wnętrza oraz obliczenia kosztów.

Projekt „Lillie Lake” jest planem małego, wiejskiego domku  odpowiedniego dla małej rodziny. Mimo, że plan jest dość prosty, to design kalenicy i wejścia zasługuje na uwagę. Na parterze znajdują się 3 pokoje; domek jest też wyposażony w piwnicę i poddasze. Ganek prowadzi do małego holu z oknem z kolorowego szkła. Poddasze można podzielić na 3 małe pokoiki.

Dom w stylu Wiktoriańskim

Projekt domu „Vineland”.

Ten dom nadaje się do dużego ogrodu.

Weranda ze spadzistym dachem chroni od słońca. Zewnętrzna elewacja ma podwójną warstwę – najpierw została osłonięta deskami, a następnie obłożona gontami. Projekt wnętrza jest nowatorski jak na tamte czasy – pierwszy hol znajduje się w przedniej części domu, tak aby nie zasłaniał światła oknom w 2 głównych pokojach oraz aby uniemożliwiał oddzielenie tych pokoi  – połączenie obu pokoi jest ekonomicznym rozwiązaniem, co też pokazują oszacowane koszty.

Dom w stylu Wiktoriańskim

„Vineland” – boczna elewacja oraz rzuty wnętrza.

"Vineland" - materiały i koszty.

„Vineland” – materiały i koszty.

 „Bayswater”

 

Projekt domu "Bayswater".

Projekt domu „Bayswater”.

Ten solidny budynek został zaprojektowany jako letni domek wypoczynkowy nad wodą.

Główny cechą tego domu jest pokaźna weranda i balkon. Każde z pomieszczeń, poza dwoma, wyróżnia się i jest oddzielone od pozostałych; łączy je jedynie wspólny przedpokój. Łazienka znajduje się na parterze, a kominy znajdują się pomiędzy pokojami.

"Bayswater" - boczna elewacja oraz rzut parteru.

„Bayswater” – boczna elewacja oraz rzut parteru.

"Bayswater" - boczna elewacja oraz rzut pierwszego piętra.

„Bayswater” – boczna elewacja oraz rzut pierwszego piętra.

Dom w stylu Wiktoriańskim

„Bayswater” – materiały i koszty.

Kolejny projekt S. B. Reed nazywa się „Stepping Stones”.

Projekt domu "Stepping Stones".

Projekt domu „Stepping Stones”.

Ten pokaźny dom ma bardzo ładną i szczegółowo dopracowaną frontową elewację – długą i szeroką werandę rozciąga się dookoła trzech ścian budynku.

Dachy posiadają wsporniki, a ich kalenice są wykończone ślepymi maswerkami. Ganek chroni schody prowadzące do jednego z głównych wejść.

"Stepping Stones" - boczna elewacja.

„Stepping Stones” – boczna elewacja.

"Stepping Stones" - rzut parteru i koszta.

„Stepping Stones” – rzut parteru i koszta.

Wnętrze domu jest zaprojektowane pod względem wygody.

Główne hole są duże i można do nich wejść z dwóch stron od przodu i od strony werandy. Salon jest głównym pomieszczeniem na parterze – z każdej strony otaczają go hole albo werandy, co sprawdza się zwłaszcza podczas lata, gdy jest gorąco. Drugi salon jest również wygodnie położony i ma wejście na werandę.

Wystarczająco dużo miejsca jest przeznaczone na kuchnię, jadalnię i spiżarnię. Pralnia znajduje się w piwnicy. Każde pomieszczenie jest dokładnie zaplanowane.

"Stepping Stones" - rzut pierwszego piętra i koszta.

„Stepping Stones” – rzut pierwszego piętra i koszta.

„Cascade”
Dom w stylu Wiktoriańskim

Projekt domu „Cascade”.

„Cascade” to ogromny dom – może służyć za pensjonat lub internat – posiada 20 pokoi. W głównej części budynku są 3 piętra, a w bocznej 2. Kształt tego budynku – wąski i długi – ma umożliwić piękny widok na jezioro z każdego pokoju.

"Cascade' - boczne elewacje i rzut na parter.

„Cascade’ – boczne elewacje i rzut na parter.

"Cascade" - rzuty na pierwsze i drugie piętro.

„Cascade” – rzuty na pierwsze i drugie piętro.

Pani Dyrektor pragnie zwrócić uwagę na modną wówczas koncepcję katalogów domów. Polegała ona na tym, że jeżeli ktoś pragnął wybudować sobie w danym miejscu dom, przy wyborze planu mógł korzystać tylko z katalogu, który zawierał plany podobne do domów już wybudowanych na tym obszarze. Prezentowany dziś katalog zawiera plany domów, których nazwy odnoszą się do miejsc, gdzie takie domy zostały już wybudowane.

Wspominałam już o tej koncepcji odnośnie projektów rezydencji Flagga (zobacz: Historycznie EP.2 – Eleganckie Wille i Domy Ameryki Lat 20).

Inne powiązane posty:

Historycznie EP.1 – Małe Domki Lat 20 Ameryki

Historycznie EP. 2 – Eleganckie Wille i Domy Ameryki Lat 20

Amerykańskie Domy Podmiejskie – Czy Mogą Być Inspiracją?

Mały Tani Domek EP. 1 – Skandynawski Dom – Kiedy Mamy Mały Budżet

Mały Tani Domek EP. 2 – Mały Słodki Domek

Mały Tani Domek EP. 3 – Pomysł Wprost z Japonii

Mały Tani Domek EP. 4 – Skansen w Sanoku

Mały Tani Domek EP. 5 – Eco Dom z Płyty Warstwowej

 

 

Zapraszamy też na naszego YouTube! Tam zobaczysz projekty domów indywidualnych w 3D!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Historycznie EP.3 - Dom w Stylu Wiktoriańskim, 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl