Szczęście – Mój własny dom – Projekty typowe za jedyne 2 tyś. złotych

Stał przy półce z gazetami … z projektami typówek  „100 Najfajniejszych projektów”,  „Milion Projektów Twoich marzeń”, „Kup Projekty Typowe-Będziesz Miał Gotowe”.

Przebierał pośród „domów w szczawiu 14L”, „dom w pomidorach 1+P ” i zatrzymał się na „domu w burakach 1000” albo pośród innych kwiatów drzew, warzyw czy zieleniny z magicznym numerkiem.

 Tak, dwa tygodnie temu, w najbardziej znanym miejskim salonie książkowym spotkałam jegomościa. 

Nie byłam sama. Gdy zobaczyłam z jakim entuzjazmem ogląda owe projekty, zwróciłam się bezczelnie do mojej towarzyszki:
– Nienawidzę ludzi, którzy kupują projekty typowe.

– wiesz dlaczego? – bo te projekty ograniczają, zabijają lokalną architekturę, wszędzie budujesz to samo, wszędzie same Domy Marzeń. – Znajoma nie odpowiedziała, więc ja kontynuowałam, wymachując ręką
– nie korespondują z architekturą lokalną! Zabijają jej substancję.. –Jegomość ów odwrócił się ukradkiem, by zobaczyć, kto uraczył go tymi słowy. Nie zwracając nań uwagi, stojąc tyłem do niego kontynuowałam. 

Nie pozwoliła mi dokończyć, pociągnęła za rękaw mówiąc: „Aga.. chodźmy stąd na drugie piętro”. Jegomość pozostał bez ruchu – na swoim miejscu. Mniemam, że nie kupił „Tysiąca wymarzonych domów”, ale przy okazji pomyślał, że ma teraz co opowiadać żonie w domu. O wariatce, która powiedziała, że nienawidzi jego i jego pomysłu na szczęście gotowe, z obrazka, za 2tys złotych – na każdą kieszeń. To się waćpan zdziwi na budowie….

Pisząc to, czuję, że nie mam dystansu – ale – myślę również, że dystans przyjdzie z czasem i na pewno nie dlatego, że wypalę się zawodowo bo będę kolejnym architektem,który tylko adaptuje, bo przegrał z obrazkami ze stoiska, a jedyne pytanie inwestora do niego brzmi „jak najtaniej…?”. 

Pani Dyrektor Architekt

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze | Perfekcyjna Niedoskonałość | Jestem Architektem a to mój Blog Architektoniczny. "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

3 komentarze

 1. Ludzie boją się Architekta !!! Tak jak prawnika. Bo myślą że „licznik bije” od wejścia do biura, bo boją sie zę ich wyśmieje, za to co im sie podoba. Że to takie prestiżowe/drogie zajęcie – być architektem, niedostępne dla „szaraczków”. I na architekta stać tylko najbogatszych.
  Bo design jest dla VIPów, a klasa średnia sobie poszuka kogoś taniego.
  Najlepiej.. taniego inżyniera…bez „arch” on mi klepnie, nie będzie sie śmiał z wyboru, z oszczędności….
  1000zł i mam mój mały domek… i cichutko go zbuduje, zeby nikt mnie nie oceniał…. że śpię na kasie.

  Tu jest prawdziwy problem ludzkich zachowań i klientów na typówki którzy boją sie iść po poradę.
  Bo ona kosztuje… kurna… jak ktoś buduje chatę za 200-300 tyś złotych.. nie mówię o tych droższych…. to serio to 100zł na konsultację to tak strasznie dużo???

  Ludzie Myslą że sami wybiorą najlepiej, a potem sie zaczynają „adaptacje typówek”… przestawianie drzwi okien, garaży, zmiana kąta dachów, przemalowanie, powiększenie, przebudowy i kombinacje…
  ale tak… lepiej wybrać bez pomocy, z obawy przed światem, przed zapytaniem sie specjalisty… bo on cholera gryzie…. a no i to 100zł w kieszeni zostało. Bedze na 1/3 baku paliwa…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Nie ceni się pracy intelektualnej w tym kraju… a przecież pierwsze oszczędności to dobry projekt. Ale po co przepłacać? W końcu musi zostać na pralnię, suszarnię i dwustanowiskowy garaż.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl