AmerykańskieProjekty Domów IndywidualnychWspółpraca Projektowa

Amerykański projekt domu z ogrodem zimowym – Dom Marzeń A0327

Gdy za oknem pogoda zmienia się z godziny na godzinę, nie mogąc zdecydować się, czy chce być wiosną, a może jednak zimą, są rzeczy niezmienne i stałe. Jedną z nich jest oczywiście Wasza miłość do stylistyki amerykańskiej! ;] Dlatego dziś, poranek osłodzi nam właśnie amerykański projekt domu z ogrodem zimowym – Dom Marzeń A0327. Zapraszam do lektury!

Ci z Was, którzy regularnie śledzą bloga Pani Dyrektor, zapewne doskonale znają już elementy amerykańskiej stylistyki. Jednak, dla wszystkich nowych czytelników, przewidziałam również krótką esencję tego co w amerykańskiej architekturze jest najważniejsze. Całość znajdziecie poniżej! ;]


Amerykański projekt domu – indywidualny – z cudownym ogrodem zimowym i werandą – Dom Marzeń A0327


To ujęcie przywodzi mi na myśl zaczarowaną polanę, na której środku stoi baśniowa chatka. ;] I nie jest to dalekie od prawdy, bowiem dzieje się tu prawdziwa magia! amerykański projekt domu
To ujęcie przywodzi mi na myśl zaczarowaną polanę, na której środku stoi baśniowa chatka. ;] I nie jest to dalekie od prawdy, bowiem dzieje się tu prawdziwa magia!
Nocna poświata odkrywa przed nami niektóre tajemnice domu. Będzie to na przykład ogród zimowy, stanowiący centrum widocznej elewacji. Zza jego przeszkleń obserwować będzie można cud zmieniającej się natury, pozostając w przytulnym i ciepłym wnętrzu.
Nocna poświata odkrywa przed nami niektóre tajemnice domu. Będzie to na przykład ogród zimowy, stanowiący centrum widocznej elewacji. Zza jego przeszkleń obserwować będzie można cud zmieniającej się natury, pozostając w przytulnym i ciepłym wnętrzu.

Po pierwsze – układ. Domy amerykańskie są przede wszystkim duże powierzchniowo (chociaż zdarzają się wyjątki od tej reguły), jednak zazwyczaj dominuje tu kierunek horyzontalny, czyli poziomy. To znaczy, że domy w tej stylistyce mają szeroką elewację frontową i rzadko kiedy przekraczają dwie kondygnacje (parter + poddasze).

Po drugie – materiały i kolorystyka. Typowy dom amerykański ma stonowane, pastelowe kolory, dlatego też jadąc przez amerykańskie przedmieścia czujemy przyjemne uczucie uporządkowania przestrzeni wokół nas. Częstym materiałem pokrywającym elewacje budynku jest siding, a także tradycyjnie – tynk. Niektóre elementy budynku są dodatkowo podkreślane okładziną kamienną – rzadziej drewnianą lub ceglaną.

Po trzecie – dach. Od dachu można by właściwie zacząć naszą wyliczankę. ;] Wiele połaci, lukarny i lukarenki, wykusze, zadaszenia nad tarasem i werandą – to wszytko składa się na układ amerykańskiego dachu. Jest to jeden z najważniejszych elementów amerykańskiego domu, tak samo jak…

Weranda, z amerykańskiego – porch, to niemal obowiązkowy element każdego amerykańskiego domu. Zazwyczaj sytuowana jest od strony wejściowej, tak aby można było siedząc w bujanym fotelu obserwować okolicę, jednak nie rzadko okala ona cały dom, by zapewnić również widok na ogród.

Na koniec – detale. Przyjrzyjcie się proszę wizualizacjom w dzisiejszym poście i spójrzcie jak wiele szczegółów można zauważyć. Oczywiście jest to również zasługa naszych projektantów, ale to także typowy element amerykańskiej stylistyki. Misterne podziały okien, delikatne wykończenia okapów, łuki i balustrady, wszystko to wpływa na ogólny odbiór domu i sprawia, że jest on tak niezwykły. ;]


Czym wyróżnia się amerykański projekt domu?


W tym projekcie odnaleźć możemy wszystkie elementy typowego amerykańskiego domu. Począwszy od horyzontalnego układu, przez pastelową kolorystkę, na złożonym dachu skończywszy. I oczywiście jest też... weranda!
W tym projekcie odnaleźć możemy wszystkie elementy typowego amerykańskiego domu. Począwszy od horyzontalnego układu, przez pastelową kolorystkę, na złożonym dachu skończywszy. I oczywiście jest też… weranda!
Weranda otacza budynek tworząc charakterystyczną literę "U". Wyobrażam sobie wylegiwanie się w jej cieniu podczas upalnych dni i popijanie lemoniady. Cudownie! amerykański projekt domu
Weranda otacza budynek tworząc charakterystyczną literę „U”. Wyobrażam sobie wylegiwanie się w jej cieniu podczas upalnych dni i popijanie lemoniady. Cudownie!

Poznaliśmy zewnętrzny wygląd budynku, a teraz zapraszam Was na spacer po jego wnętrzu. Po przekroczeniu progu domu naszym oczom ukaże się reprezentacyjny hol z pięknie wkomponowanymi schodami prowadzącymi na piętro. Jest on również bezpośrednio połączony z przestronnym salonem, z którego wyjść możemy na wspomnianą wcześniej werandę. W centrum pokoju dziennego usytuowano wspaniały kominek. Wyobrażam sobie rodzinę siedzącą przy nim podczas zimowego wieczoru i obserwującą spadające płatki śniegu zza dużych subtelnie dzielonych przeszkleń. Jeszcze kakao w ręce i jest po prostu idealnie! ;]

Jeżeli spojrzycie na rzut budynku poniżej to zauważycie, że wszystkie pomieszczenia rozłożone są wokół holu, o którym mówiłam wcześniej. Idąc dalej przejść możemy do gabinetu, który połączony jest również z ogrodem zimowym. To świetne połączenie miejsca do pracy, z przestrzenią która pozwala się również odprężyć. Pamiętajcie, że zieleń jest równie istotna co wygodny fotel!

Następnie wydzieloną mamy bardziej techniczną część parteru na którą składają się: garderoba, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze, wc, spiżarka oraz korytarz łączący tą przestrzeń z garażem. Co więcej, spiżarka ma dwa wejścia, jedno z komunikacji, a drugie bezpośrednio z kuchni. Wygodne i praktyczne rozwiązanie. ;] Na koniec zostaje nam właśnie kuchnia o typowym amerykańskim układzie z wyspą na środku. Duża przestrzeń blatów pozwala bez żadnych przeszkód dać upust kulinarnym zdolnościom!

Przejdźmy teraz kondygnację wyżej. Nie zdziwię Was jeżeli powiem, że jest to przede wszystkim strefa sypialniana wraz z towarzyszącymi jej garderobami. Znajdzie się tu również łazienka oraz pralnia, a w sypialni rodziców wydzielono także osobną garderobę i łazienkę, czyli master wardrobe i master bathroom.


Dom Marzeń A0327 w amerykańskiej stylistyce – poznaj jego wnętrze!


Z tej perspektywy dobrze widać układ werand i to jak odpowiadają one temu co dzieje się wewnątrz budynku.
Z tej perspektywy dobrze widać układ werand i to jak odpowiadają one temu co dzieje się wewnątrz budynku.
Koniecznie zwróćcie uwagę jak pięknie zostały zaaranżowane schody w przestrzeni komunikacji. Tak powstały "otwór" optycznie powiększa wnętrze, czyni je lżejszym oraz zdecydowanie bardziej reprezentacyjnym.
Koniecznie zwróćcie uwagę jak pięknie zostały zaaranżowane schody w przestrzeni komunikacji. Tak powstały „otwór” optycznie powiększa wnętrze, czyni je lżejszym oraz zdecydowanie bardziej reprezentacyjnym.
Na koniec widok od stron elewacji frontowej. Dla kogo z Was mógłby być to dom marzeń? ;] amerykański projekt domu
Na koniec widok od stron elewacji frontowej. Dla kogo z Was mógłby być to dom marzeń? ;]

Zobacz także inne podobne posty:


Pani Dyrektor pozdrawia Was serdecznie i ma nadzieję, że nie brakuje Wam inspirujących projektów w tym niecodziennym czasie. Gdyby jednak było inaczej, zapraszam Was na mojego facebooka oraz instagrama – tam dzielę się z Wami niepublikowanymi na blogu zdjęciami i wycinkami z mojej codzienności. Zapraszam i do zobaczenia!


Po najnowsze dawki inspiracji do słuchania zapraszam na naszego firmowego Youtuba:

Dom w Stylu Amerykańskim z wielką werandą. Projekt i Realizacja.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button