U Architekta Przemyślenia

Ceramiczne azulejos, wspaniałe płytki ceramiczne wszędzie – z tego słynie Sewilla!

ArchitekturaOprócz cudownego klimatu, skali „ludzkiej” i bujnej zieleni, Sewilla słynie z bogatej sztuki ceramicznej i produkcji azulejos. Niewiele jest miejsc na ziemi, do których przyjeżdżając, czujesz się jak u siebie w domu. Myślę, że to jedno z tych miejsc, w których chciałoby się i mogło zostać.

Ten, kto nie widział Sewilli, nie widział cudu…

to słowa jednej z hiszpańskich piosenek i myślę, że każda osoba będąca tam choć przez jeden dzień na pewno się z nimi zgodzi! Ja dziś pokażę Wam coś, co znalazłam w Sewilli i jest to coś niesamowitego.

ElewacjeCeramika z Andaluzji to coś więcej niż płytki, które znamy w kraju. To styl wykończenia architektonicznych detali, charakter i atmosfera miejsca oraz przepiękne dopełnienie dużych płaszczyzn – poziomych i pionowych. Z połączeniu z cegłą tworzy parę, której nie sposób nie zauważyć. Często niebieska, ale wielokrotnie barwna niczym rajski ptak. To ceramikę zauważycie na ulicach Sewilli.

Andaluzyjska ceramika użytkowa

czyli malutkie płytki ze zdobieniami, które zmieniają tak wiele w otoczeniu ;] Znalazłam dziesiątki miejsc, w których ceramika była stosowana. Wymienię tylko kilka z nich, bo pewnie wielu, w ciągu moich 2 dni pobytu, nie odkryłam nawet.

  • Parapety zewnętrzne i wewnętrzne
  • Podstopnice drewnianych schodów
  • Ławki parkowe i te, położone wewnątrz atriów
  • Balustrady i tralki
  • Ogrodzenia
  • Lamy i latarnie
  • Wszelkiego rodzaju podłogi, ściany i sufity
  • Święte obrazy i inne przedstawienia sakralne!
  • Wykończenia pod balkonami i wykuszami

Wszystkie płytki, które widziałam, dostosowane były do kształtu przedmiotu lub płaszczyzny, którą pokrywały – pewna jestem więc, że robione były indywidualnie pod każde zamówienie. Coś pięknego!

GlinaDzięki gliniastym glebom Andaluzji, często wydobywa się tam surowiec potrzebny do wyrobu ceramiki nie tylko użytkowej, ale też dekoracyjnej. To właśnie tutaj powstały azulejos – kolorowe ceramiczne płytki malowane ręcznie. Pierwsze z nich powstawały już w XIII wieku! Były one malowane na jeden kolor i przycinane w geometryczne kształty, z których układano różnego rodzaju mozaiki. Proces tworzenia znany nam teraz opracowano około XV w.

Rzemiosło ceramiczne rozwijało się już od czasów rzymskich w jednej z sewilskich dzielnic – Trianie. Jest to gwarne miejsce z nastrojowymi uliczkami – pełno tu barów, restauracji i lokali z flamenco. Najczęściej znaleźć można jednak sklepy z ceramiką i azulejos.

Hecho en Triana

czyli „wyprodukowano w Trianie” jest gwarantem najwyższej jakości ceramiki Andaluzyjskiej

SztukaJedno słowo. SZTUKA. Nie taka, jak w Rzymie czy Florencji. Inna. Taka „na wyciągnięcie ręki”. Taka, której nie boisz się dotknąć. Taka … UŻYTKOWA :D Nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że sztuka użytkowa w Sewilli jest kwintesencją idei sztuki użytkowej ;]

W Sewilli sztukę ceramiczną widać na każdym kroku – na ścianach, ulicach pełno jest kolaży z płytek; dzięki temu ślady historii zostają tu na długie lata. Przy wykorzystaniu azulejos powstają też murale, przepiękne szyldy z nazwami ulic i tabliczki upamiętniające różnych artystów – na przykład Cervantesa. Widziałam nawet mnóstwo ceramicznych donic z kwiatami zawieszonych na ścianach domu!

azulejos
Swoistym rodzajem sztuki architektonicznej jest tutaj wykorzystanie azulejos do tworzenia ikon – tutaj, w połączeniu z bardzo ozdobną ramą (nie zdziwię się jeśli wykonaną z kamienia, a nie gzymsu), daje niesamowity efekt.

PodłogiOczywiście musiałam zwrócić też uwagę na elementy architektoniczne ;] Zauważyłam przeróżne detale pod balkonami, na podstopnicach (naprawdę efektowne!) czy na parapetach zewnętrznych i wewnętrznych. Materiały ceramiczne wykorzystywano nawet przy projektowaniu lamperii, balustrad i barierek, jednak moim faworytem bez wątpienia zostały malutkie azulejos „wciśnięte” w płyty chodnikowe.

SufityMisternie zdobione ceramiczne kafle wypełniające kasetony sufitowe. Nie widziałam jeszcze nigdy zastosowania płytki na tak wielką skalę. Jej mariaż z czerwoną cegłą był jedną z ładniejszych rzeczy, które ostatnio widziałam. Uwielbiam podróżować w poszukiwaniu inspiracji ;]

Kiedy dobrze się przyjrzycie, zobaczycie, że kafle nie tylko są kolorowe, a jeszcze tłoczone w trzecim wymiarze ;] Coś wspaniałego!

RudoNic dziwnego, że dominują tutaj elementy ceramiki – łatwo jest utrzymać ich czystość, są wolne od szkodników (w przeciwieństwie do innych materiałów elewacyjnych, np. drewna). Myślę, że jest to idealny materiał wykończeniowy w tak upalnym klimacie. W dodatku azulejos nadają budynkom niepowtarzalny wygląd i romantyczny charakter.

azulejos
Na przykładzie popękanej ceramicznej barierki widać, jak to wszystko wygląda „od środka”. Betonową podkonstrukcję pokrywa wypalona skorupa, którą się rzeźbi, a całość pomalowano już na etapie końcowym. Umocnienie zapewniają stalowe zbrojenia.

DetaleJeśli chodzi o sztukę ceramiczną, jednym z najbardziej reprezentatywnych miejsc w Sewilli jest Plac Hiszpański (Plaza de España). Reprezentuje on głównie styl neo-mudejar [nowy mauretański lekko orientalny styl pochodzący z XIX w.], zawiera też elementy Art Deco. Główną częścią placu jest 48 miejsc oddzielonych kamiennymi ławkami.

azulejos

Każde z miejsc poświęcone jest kolejnym hiszpańskim prowincjom. Mozaiki z azulejos przedstawiają najważniejsze wydarzenia w ich dziejach, natomiast na dole znajdują się mapy. Całość placu zaprojektowano tak, by stworzyć półeliptyczny kształt. Plac „zamykają” dwie wieże wychodzące na północ i południe, a jego wolna przestrzeń zajmuje aż 31 000 m2! Jednak niektóre sceny historyczne zostały z czasem wycofane i zmienione – nie zgadzały się one z ideą jedności i pokoju, którą kieruje się Hiszpania ;] Chcialibyście wniknąć głębiej i dowiedzieć się, jakie to sceny?

Wszystkie ławki zostały skonstruowane w podobny sposób:

    • przednia część przedstawia wydarzenie historyczne danej prowincji – najczęściej są to reprezentatywne zabytki;
    • po bokach znajdują się ozdobne półki ceramiczne, na których umieszczano broszury z informacjami o przedstawianej części kraju;
    • nad mozaiką z azulejos znajduje się ceramiczny medalion, a na dole – ułożona z płytek mapa.
azulejos
Zamek na Placu Hiszpańskim jest przykładem wspaniałego połączenia cegły i starannie pomalowanych elementów ceramicznych – nawet balustrady wyróżniają się kolorem!
W Sewilli nieraz całe ściany pokryte są pięknie zdobionymi ceramicznymi płytkami, które układają się w różne wzory. P.S. Wiecie, jak rzadko pokazuję się na blogu :P Z piękną ceramiką jednak postanowiłam zmienić na chwilkę moją zasadę ;]

Zajrzyjcie koniecznie do innych postów o Hiszpanii. Nowy, już od jutra na Blogu!

PD Architekt pozdrawia Was z biura w Rzeszowie!

Zapraszamy też na naszego YouTube! Tam zobaczysz projekty domów indywidualnych w 3D!

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button