Dawno temu w Domu

Dawno Temu w Domu Ep. 29 – Stacja kolejowa w Bachórzu

Kolejto obok maszyn budowlanych jeden z moich ulubionych tematów hobbystycznych. Lubię pociągi, infrastrukturę kolejową i zabudowania pomocnicze takie jak hale maszynowe, remontowe, wieże obserwacyjne etc. Tutaj od razu polecam Wam zobaczenie mojego romantycznego odkrycia z Rzeszowa, czyli Lokomotywownię.

Zobaczcie dziś jak wygląda stacja kolejowa niefunkcjonującej kolejki wąskotorowej w Bachórzu.

StacjaW miejscowości Bachórz, położonej w Polsce południowej w sąsiedztwie miasta Dynów spotkać możemy starą stację kolejową Przeworskiej Kolei Dojazdowej, która powstała na przełomie XVIII i XIXw. To kolejka wąskotorowa służąca niegdyś za główny środek transportu surowca do Cukrowni „Przeworsk”. Kolejkę tą można nazwać bardzo innowacyjną. Jej trasa biegnie przez podziemny tunel o długości 602m zamykanym na drewniane drzwi mieszczącym się pod wzgórzami w miejscowości Szklary. Pod koniec lat 80 ubiegłego wieku zawieszono transporty pasażerskie i chwilę później wpisano trasę kolejki na listę zabytków.

Dawno temu…Potraficie wyobrazić sobie ludzi z tamtych czasów podróżujących nią? Ja jakoś tak bez problemu widzę Pani i Panów z tamtych czasów, robotników i pracowników kolei oraz transporty jadące prosto do cukrowni ;]

SłońceBudynek sam w sobie bardzo wyraźnie nawiązuje do obiektów kolejowych z połowy ubiegłego wieku. W miejscowościach, przez które miała przejść inna nitka kolei (jednakże nigdy do tego nie doszło) znajdują się budynki dworcowe. Widać po nich od razu do czego miały służyć nawet jeśli nie patrzymy na nie od strony peronu. Elewacja frontowa Stacji Bachórz skierowana jest na zachód, dzięki temu wychodząc z niej w porze popołudniowej wita nas w pogodne dni ciepłe światło. Myślę, że niejedna osoba z tamtych lat zachwyciła się tym efektem, kiedy to po kilkugodzinnej podróży wysiadła na Stacji Kolejowej w Bachórzu.

Dziś budynek zdaje się być zamieszkały, a kolejką można przejechać się w sezonie letnim. Jej trasa jest wyjątkowo malownicza. Prowadzi przez rozległe pola uprawne, tunel podziemny, kamienne i drewniane mosty.

Mam nadzieję, że kiedyś Gmina pochyli się nad podreperowaniem budynku aby cieszył nasze oko następne długie lata. W zabudowaniach po-kolejowych bieszczadzkiej Kolejki Leśnej znajduje się teraz niewielkie muzeum kolei. Z pewnością to samo mogłoby być i tutaj.

Pod spodem znajdziecie kilka ujęć z zabytkowej kolejki wąskotorowej w Bieszczadach.

Jeśli lubisz serię „Dawno temu w domu”, czyli o budynkach i obiektach starych i zapomnianych odwiedź całą kategorię „Dawno temu w Domu”

PD Architekt pozdrawia Was z biura w Rzeszowie w ciepły letni wieczór ;] 

Wiedza z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych czeka na ciebie na naszym kanale na YouTube.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

4 Comments

  1. Ciekawe czy będą go obkładać styropianem, żeby spełnić normy przenikania ciepła dla przegród?
    Jaki kontekst krajobrazu miał ten architekt na względzie…

  2. Mam propozycję do serii o domach ekskluzywnych – ZAMEK W STOBNICY!
    Modny temat :D
    A na serio – środowisko architektów powinno chyba wykluczyć projektanta z Izby…

    1. Ne śledzę tematu ale widziałam go i moim zdaniem jeśli wszystko było wykonane zgodnie z prawem to cóż tu robić – za estetykę niestety nie można wyrzucić z izby. Za błędy techniczne, naruszenia prawa etc tak, ale za estetykę … nie, bo po wieloletnim obserwowaniu tematu szerokopojętej sztuki zaczynasz się zastanawiać „dlaczego ładne ma prawo być określane ładne skoro pojęcie ładne jest względne” ;]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button