Dawno temu w Domu

Dawno temu w domu – Zamek Krzyżtopór w Ujeździe Ep.26

Dawno temu… Pamiętacie jeszcze serię 'Dawno temu w domu’? No właśnie ;] jeżeli już mowa o tej serii, to właśnie DAWNO nic tam nie napisałam. Obiecałam sobie nawet w poniedziałek, że pojadę do pewnej drewnianej chaty 40km od Rzeszowa by specjalnie zrobić jej zdjęcia, ale od tygodnia jestem chora wiec .. nic z tego ;[
Dzisiaj mam dla Was fascynujący epizod i jeszcze bardziej niesamowity obiekt, który się w nowym odcinku pojawi. Między Rzeszowem a Radomiem, gdzieś mniej więcej w połowie, nieopodal Opatowa, położona jest niewielka osada Ujazd. Nie byłoby w niej nic nadzwyczajnego, gdyby nie pewien obiekt (a raczej jego ruiny), które się tam znajdują. Ruiny zamku. Moi Drodzy Czytelnicy, przed Wam obiekt niesamowity – zamek Krzyżtopór. 

P.S. – zdjęcia są sygnowane logo mojej dawnej pracowni, niemniej jednak około 2007r. wykonałam je sama ;]

dawno temu w domu zamek krzyżtopór w ujeździe 11
Widok na zamek Krzyżtopór po przyjeździe na miejsce. Robi wrażenie prawda?

Zamek Krzyżtopór – odrobina historii

Krzyż-topór  Pewnie zastanawiacie się, skąd pochodzi nazwa tego zamku? Krzyż jako symbol wiary i Topór, który znajdował się w herbie rodu Ossolińskich, których potomek, Krzysztof Ossoliński, zainicjował budowę zamku. Istnieje pogląd, że wcześniej zamek nazywał się Krzysztopór, mając swoja początkową cześć nazwy od imienia fundatora. Rok po ukończeniu budowy Krzysztof zmarł i zostawił swemu synowi nie tylko zamek w spadku, ale również ogromne długi, które generowała jego budowa.

 

dawno temu w domu zamek krzyżtopór w ujeździe 12
Znak krzyża i topora przy bramie wjazdowej.

Historia Zamek przez lata przechodził z rąk do rąk kolejnych potomków lub krewnych rodu Ossolińskich. W czasie potopu szwedzkiego rezydencja została zajęta, a bogactwa, które znajdywały się zamku, wraz z biblioteką i rodzinnym archiwum wywieziono.

Kolejnym przykrym epizodem w historii zamku Krzyżtopór była konfederacja barska. Po jej upadku w zamku miały miejsce walki konfederatów, którzy szukali tam schronienia. Podczas tych walk doszło do poważnych uszkodzeń i zamek w znacznej części został zniszczony.

Dzisiaj zamek Krzyżtopór ma status trwałej ruiny. Prowadzone są działania, mające na celu promocję tego niezwykłego obiektu na turystycznej mapie Polski. Zapraszam Was zatem do oglądnięcia zdjęć!

dawno temu w domu zamek krzyżtopór w ujeździe 13
Widok na główną część zamku w kształcie podkowy. Zwróćcie uwagę jak świetnie zachowały się muru tego niezwykłego obiektu!
dawno temu w domu zamek krzyżtopór w ujeździe 05
Widok na wjazd na owalny dziedziniec założenia.

dawno temu w domu zamek krzyżtopór w ujeździe 14

Zamek Krzyżtopór – ciekawostki ;]

  • wybudowany został w stylu palazzo in fortezzaczyli posiadał również umocnienia i był ufortyfikowany,
  • legenda mówi, że miał tyle okien ile jest dni w roku, tyle pokoi ile tygodni, tyle wielkich sal ile miesięcy i cztery wieże odpowiadające czterem kwartałom i czterem porom roku.
  • w sali jadalnianej był szklany strop, w którym mieściło się akwarium z egzotycznymi rybkami.
  • do zamku przylegały piękne ogrody w stylu włoskim i francuskim.
  • w stajniach zlokalizowanych w piwnicach umieszczone były lustra w ten sposób, aby delikatnie rozpraszały światło dla koni. Stajnie te ponoć wyłożone były marmurem.
  • istniał ponoć podziemny tunel łączący Krzyżtopór z Ossolinem.
  • obecnie obiekt ma status trwalej ruiny.
dawno temu w domu zamek krzyżtopór w ujeździe 07
Baszta przylegająca do głównej części kompleksu od strony północno-zachodniej.
dawno temu w domu zamek krzyżtopór w ujeździe 06
Mury zamku Krzyżtopór. Widać jeszcze zdobienia i samą formę otworów okiennych.

Studia Pokażę Wam też rysunki, które swego czasu przygotowałam na HAPol (Historia Architektury Polskiej) w grupie p. arch. Elżbiety Frankowskiej – Cząstki. W związku z nimi przeprowadziłam dokładną analizę zarówno samego zamku Krzyżtopór, jak i całego założenia. Na podstawie geodezyjnej inwentaryzacji ruin i wiedzy ogólnej nt. architektury epoki dokonałam rekonstrukcji 2D i 3D całego obiektu ;]

dawno temu w domu zamek krzyżtopór w ujeździe 01
Na tym rzucie dokładnie widać, jak wyglądało całe założenie zamku Krzyżtopór z całą fortyfikacją (w tym bastionami) i założeniem ogrodowym.
dawno temu w domu zamek krzyżtopór w ujeździe 04
Rekonstrukcja Zamku Krzyżtopór w Ujeździe wykonana przez A. Puchyr w ramach zajęć Historii Architektury Polskiej na Politechnice Krakowskiej pod kier. p. arch. Elżbiety rankowskiej-Cząstki
dawno temu w domu zamek krzyżtopór w ujeździe 02
Rekonstrukcja Zamku Krzyżtopór w Ujeździe wykonana przez A. Puchyr w ramach zajęć Historii Architektury Polskiej na Politechnice Krakowskiej pod kier. p. arch. Elżbiety rankowskiej-Cząstki
dawno temu w domu zamek krzyżtopór w ujeździe 03
Rekonstrukcja Zamku Krzyżtopór w Ujeździe wykonana przez A. Puchyr w ramach zajęć Historii Architektury Polskiej na Politechnice Krakowskiej pod kier. p. arch. Elżbiety rankowskiej-Cząstki

Zamek Krzyżtopór – zobacz jak wygląda ten niezwykły obiekt w 3D!

Mam w swoich zasobach również model 3D obiektu – wizualizacje pokażę niebawem ;] Podczas studiów w ramach innego semestru zajęć przygotowałam również dokumentację 3D i 2D Teatru Słowackiego, ale to kiedyś i innym razem opowiem.

Jak Wam się podoba zamek Krzyżtopór w Ujeździe? Namawiam Was do zwiedzania go na żywo – robi jeszcze większe wrażenie! A tymczasem polecam stronę Zamku Krzyżtopór, z której dowiecie się nieco więcej o samej historii tego obiektu.

Ze względu na to, że seria ’Dawno temu w domu’ jest bardzo rozbudowana, zgodnie już z tradycją, przygotuję dla Was zestawienie wszystkich wpisów, które się w niej pojawiły. Podoba Wam się ten pomysł?

Zatem zapraszam już niedługo!

PD Architekt pozdrawia Was z zimnego Rzeszowa i ma nadzieję wrócić już od poniedziałku do ukochanej pracy  ;[[[ (ach te choróbska)

P.S. AKTUALIZACJA!!! Odgrzebałam wreszcie dla Was swoje modele zamku Krzyżtopór w Ujeździe – muszę przyznać, że nadal wyglądają bardzo imponująco! Zainspirujcie się i Wy, Moi Drodzy Czytelnicy Pani Dyrektor! ;] na takim modelu 3D widać czarno na białym jak efektowne jest to rozwiązanie!

dawno temu w domu zamek krzyżtopór w ujeździe 01
Widok na całe założenie zamku Krzyżtopór w Ujeździe – niezwykła fortyfikacja i rozległe założenie – naprawdę warto się nim zainspirować!

Źródła: Materiały wykorzystane w tym artykule pochodzą z zasobów własnych Pani Dyrektor.

Spacer 3D po zaprojektowanym przez nas domu indywidualnym czeka na ciebie! Zapraszamy!

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

2 Comments

    1. Maaaatko – to było w 2007 roku i był to AUTOCAD! Wiem, że trudno uwierzyć ;]
      Na początku narysowałam ręczne wszystkie elewacje na podstawie skaningu geodezyjnego (jako podkładu), później przerysowałam je do CAD 2D później CAD 3D a później model został wyrenderowany w 3D Studio.
      TO BYŁA MASAKRA ;]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button