egzotyczna marina

El Puerto de Santa María – egzotyczna marina nad oceanem

Polskie wakacje stają się coraz bardziej gorące, a więc wspomnienia z upalnej Hiszpanii wracają ;] Postanowiłam podzielić się z Wami jeszcze jedną historią z moich wakacji i o tym, jakie wrażenia wywarła na mnie egzotyczna marina nad oceanem.

Chcecie dowiedzieć się co nieco o mieście, w którym Kolumb rozpoczął swoją drugą podróż do Ameryki?

El Puerto de Santa María

to jedno z najpopularniejszych miast portowych w południowo-zachodniej części Hiszpanii, a jego znakiem rozpoznawczym są byki, plaże i sherry. Tą nazwą „ochrzczono” nawet główny port w tym mieście.

Przyznajcie, że Puerto Sherry może budzić wyłącznie pozytywne skojarzenia! :P 

egzotyczna marina

El Puerto de Santa María to miasto położone na wybrzeżu Atlantyku – codziennie przypływają tutaj setki statków!

Poetycka nazwa El Puerto de Santa María idealnie oddaje unikalny charakter tego miejsca. Od pierwszego momentu, podobnie jak w Sewilli, zauważyć można mnóstwo winnych krzewów i niesamowicie bujną roślinność – co przy tak upalnym klimacie wydaje się być niemożliwe! Egzotyczna marina to idealne miejsce na spacery wąskimi uliczkami wśród zabytkowych, historycznych budowli. Można tu wreszcie odnaleźć spokój i ciszę, co nigdy nie udaje się w innych popularnych miastach Hiszpanii.

Miasto nad Atlantykiem jest bardzo klimatyczne, pełne spokoju i harmonii. Wystarczy tylko spojrzeć – to miejsce jest niesamowite!

Kultura to jeden z najistotniejszych elementów tego miasta. Pierwsze skojarzenie jest dość oczywiste: flamenco. El Puerto to jedna z wielu kolebek tego tańca, dlatego jego kultura rozwija się tu w niewyobrażalnym tempie! Istnieje tutaj mnóstwo szkół i klubów tanecznych.

Druga kwestia jest już bardziej zagadkowa – egzotyczna marina El Puerto to także teatry… mnóstwo teatrów! Co chwilę organizuje się różnego rodzaju spotkania oraz spektakle. Ich tematyka nawiązuje do lokalnych świąt, zwyczajów i obrzędów – w ten sposób mieszkańcy dzielą się z przyjezdnymi kulturą. Poprzez rozrywkowe widowisko rozprzestrzenia się dziedzictwo kulturowe tego regionu.

Warto też wspomnieć o FERIA DE LA PRIMAVERA – są to wiosenne targi mają miejsce początkiem maja. Głównie wtedy odbywają się walki byków, jednak całe święto poświęcone jest specjalnej odmianie hiszpańskiego wina: sherry. W te dni panuje wieczny gwar i imprezowa atmosfera – w 4 dni wypija się około 180 000 połówek butelek alkoholu!

egzotyczna marina

Mercado Medieval to niezwykły rynek, który mieści dziesiątki straganów z rękodziełem i gastronomią; nie brakuje też przedstawień i atrakcji dla dzieci.

Moc atrakcji

 • Życie w Hiszpanii zaczyna się nocą, dlatego warto odwiedzić parę klubów i barów o tej porze. Egzotyczna marina szczyci się również browarami, które stają się coraz większą konkurencją dla sherry.
 • Miasto o portowym charakterze ma to do siebie, że jego mieszkańcy (i zwiedzający!) mają szerokie spektrum możliwości, jeśli chodzi o uprawianie sportów wodnych. Żeglowanie, windsurfing czy rowery wodne są tutaj na porządku dziennym ;]
 • Skoro już jesteśmy przy wodzie, trzeba też wspomnieć o El Puerto jako centrum wędkowania – są tutaj nawet organizowane prestiżowe zawody, na których łowi się wielkie okazy!

El Puerto de Santa María to miejsce idealne – naturalne atrakcje miasta zostały połączone z doskonałą organizacją jego władz.

Ten obiekt mieści w sobie arenę do walk z bykami. Real Plaza de Toros de El Puerto de Santa María została wybudowana w 1880 w stylu eklektycznym – przyjrzyjcie się jego górnej części.

Oczywiście w każdym mieście muszę znaleźć coś dla siebie :P Tak też było i tym razem! Festiwal FIESTA DE LOS PATIOS to prawdziwy raj dla architekta – co roku każdej wiosny wszyscy mogą podziwiać atria wybranych zabytkowych budynków miasta. (Co to są atria? Odpowiedź znajdziecie w tym poście ;]).

Ze względu na upalny klimat regionu andaluzyjskie domy budowano z centralnym patio. Ozdabiano je mnóstwem roślin, a na środku umieszczano zbiorniki wodne – jest to świetny sposób na ochłodzenie wnętrza. Wszystko razem tworzy cudowną wizualną ucztę kwiatów z ceramicznymi mozaikami, a efekt dopełnia wszechogarniający zapach kwiatów pomarańczy i jaśminu. Nic więc dziwnego, że atrium stanowi centrum życia domowego ;]

 

Chociaż atria mają swoje początki w starożytnym Rzymie, ciągle sprawdzają się świetnie w dzisiejszych czasach!

Jeśli chcecie poczuć więcej klimatu Hiszpanii, przeczytajcie koniecznie inne moje posty!

 1. Dawno Temu w Domu Ep. 28 – Monasterio De la Victoria, gotycki klasztor z Hiszpanii
 2. Ceramiczne azulejos, wspaniałe płytki ceramiczne wszędzie – z tego słynie Sewilla!
 3. Czy to Grzyby w środku miasta? Genialna rewitalizacja placu miejskiego w Sewilli
 4. W jakim mieście żyje się najlepiej? Co to znaczy miasto ludzkiej skali?
 5. Madryt – miasto przepychu detalu architektonicznego
 6. Targ jest sercem miasta! Jak odbudowano stalową halę targową w Madrycie
 7. Madryt. O pochwale brzydoty, czyli dwie wieże modernistyczne
 8. Atrium, czyli dziedziniec wewnętrzny – intymna przestrzeń w domu
Kliknij po więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

4 komentarze


 1. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Mega miejsce! Bardzo zazdroszczę i życzę Ci jak najwięcej takich chwil jak ta :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

   Jejku – dziękuję!

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. wawhotel.pl/pokoje

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Bardzo klimatyczne miasto. Piękne zdjęcia.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. rozwod-i-podzial-majatku.pl

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Piękne miejsce!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl