U Architekta Przemyślenia

IMPRESJE Ep.3 architektura, pomysły, inspiracje, przestrzeń, miasto, projektowanie…

Epizod 1 i Epizod 2 już opublikowane ;] Teraz czas na trzecią piętkę czyli kolejne Impresje architektoniczne.

BlaszakGaraż blaszak to jeden z elementów naszego polskiego krajobrazu który według mnie jest już integralną częścią jego. Mam wrażenie, że niekiedy ta powtarzalność i schematyczność blaszaków wyniesiona jest prawie na piedestał sztuki. Spójrzcie poniżej. Ja nie popieram ani nie pochwalam blaszaków. Uważam że garaże blaszaki są obrzydliwe, ale sztuka ma to do siebie, że w pewnych momentach brzydota wynoszona jest na piedestał piękna i zlewa się z codziennością tak bardzo, że zatraca się w odbiorcy granica miedzy pięknem a brzydotą właśnie.

Teraz aspekty architektoniczno-urbanistyczno-socjologiczne garażu blaszaka.

  1. Blaszak jest paskudny. Każdy inny, każdy ma inny pomysł na „wykończenie”. Jak w kraju 3go świata.
  2. Podział działek pod blaszakami to pomyłka. Dziesiątki mini działeczek tworzą jedynie urbanistyczny zamęt bo trudno jest zrobić cokolwiek z miejscem o tylu właścicielach.
  3. Blaszak, całe szczęście, postawić obecnie to ciężka sprawa. Ta moda już minęła.
  4. Blaszak jest nietrwały a Twoje auto i tak sprzedasz prędzej niż się zestarzeje – szkoda zachodu.
  5. Blaszak przy osiedlach stoi i tak daleko od Twojej klatki – po co więc zawracać sobie nim głowę?
Blog-architektoniczny-pani-dyrektor-impresje-13-garaże-blaszaki-w-krajobrazie-polski
Garaż blaszak – czym jest w krajobrazie? Sztuką romantyczną czy tragiczną. A może komedią??

HiacyntyTemat mniej architektoniczny w wersji budowlanej ale całkiem architektoniczny zieleniowo. Kupujecie hiacynty w marketach za 2,5?? Ja tak – całą wiosnę – kupuję ich jak mogę wiele. Lubię ich zapach i lubię ich kolor. Ogródek przed biurem projektowania urbanistycznego w Sanoku ma wielkość 2x2m. Tam zrzucamy wszystkie kwiaty które dostaliśmy, które przyplątały się jakoś, jeden raz coś zakupiliśmy.

Hiacynty z chin te za 2,5 da się przywrócić do życia. Trzeba je złożyć do odpoczynku. Napisaliście mi na Fajsbuku, że nie trzeba obcinca im liści i będą dzięki temu lepsze za rok. Logiczna uwaga, bo liście mają fotosyntezę a z niej idzie doładowanie cebuli. Na drugi rok zostawię liście. Tak czy siak – można wsadzić je do ziemi, nie trzeba wyrzucać i będziecie mogli cieszyć się nimi koło domu na drugi rok za jedyne 2,5 ;]

Camelot„Zamek” Camelot widzę kiedy jadę na „do góry” mapy z mojego Rzeszowa. Tak. Jest to koszmar architektury. Wpiszcie sobie „Camelot” w wyszukiwarkę i zobaczycie jakie wielkie zamki wyszukują się pod tą nazwą. Troszkę biednie w Dębicy, co?

Kiedy byłam w USA wujek zabrał mnie na do Chicago Castle na pokaz „średniowieczny” Medieval Times – Dinner & Tournament. Zamek był taki jak ten tylko 5x większy. Cały ze styropianu a w środku jego trybuny z ławami i stołami u stóp których rozciągała się wysypana piaskiem arena po której jeździły czarne konie fryzyjskie z ubranymi w średniowieczne stroje mężczyznami którzy kruszyli kopie w trakcie pokazów.

Wszystko, co w zamku w Chicago było fajne, to Jedzenie i Turniej. Jak na Amerykę to plastikowo-styropianowy obiekt „pasuje”. W Polsce… No nie wiem.. nie wiem.. nie wiem.. Niby fajne, ale to nie to przeznaczenie. Ten wybudowany jest po to, by być domem weselnym.

Tak wiele przykładów domów weselnych w nowoczesnym wydaniu. Dlaczego Zamek Camelot znalazł się w Dębicy?

Blog-architektoniczny-pani-dyrektor-impresje-22-camelot-raczej-koszmary-architektury
Camelot. Koszmarna architektura czy architektura pomysłowa?

Maszyny BudowlaneMoje Kochane Maszyny Budowlane to cała seria u mnie na blogu. Nie mam ostatnio czasu na to, by robić im więcej zdjęć, ale mam marzenie, by malować je kiedyś i zrobić wystawę związaną z nimi. Większych przemyśleń u nie ma. Maszyny budowlane, moje kochane „transformery” są rezultatem pracy inżynierów i techników, pięknym przedstawieniem myśli technicznej i nieocenioną pomocą. Na dodatek, uważam, że maszyny budowlane są romantyczne i piękne ;]

Blog-architektoniczny-pani-dyrektor-impresje-20-moje-kochane-aszyny-budowlane
Moje kochane maszyny budowlane

EklektyzmEklektyzm to taki „nie-styl” w architekturze i polega na tym, że tworząc nowy budynek, projektując, używa się elementów właściwych dla minionych epok i łączy się je ze sobą swobodnie. Co z tego wychodzi? Różne obiekty mniej lub bardziej stylistycznie spójne.

Zdjęcie tego budynku zrobiłam wprowadziwszy się do nowego biura na Zamkowej w Rzeszowie. Mniej więcej taki widok mam z okna kiedy patrzę w jego kącik. Za każdym razem – codziennie – kiedy przechodzę obok tego budynku zastanawiam się, czy jest on fajny, czy już nie i czy ktoś przesadził. Na tak jestem w 35%, na nie w pozostałych. Tak czy siak – myślę, że na wielu ludziach obiekt robi wrażenie. Niekoniecznie słuszne, ale robi.

Blog-architektoniczny-pani-dyrektor-impresje-23-deszczowy-wieczór-architektury
Przesz szybę z deszczem – Rzeszów – ulica Zamkowa i 3-go Maja.

ZAUWAŻAM ŚWIAT i byłoby idealnie gdybyście również to robili ;] Co przez to rozumem? Fatalnie jest żyć idąc i nie patrząc, słuchając i nie słysząc, mówiąc i nie wypowiadając się. (Brzmi trochę jak proroctwo – prawda?) Chodzi o to, że nie można chodzić po wspaniałym, pełnym zaskoczeń i zdziwień świecie i nie widzieć tego, nie odczuwać i nie mówić o tym co się zauważyło i odczuło. Znowu za filozoficznie…

NOWA SERIA – Impresje u Pani Dyrektor pokazuje moje codzienne zaskoczenia które dotychczas prezentowałam na moim profilu na Fejsbuku. Z okazji 70tej Impresji i przed zmianą szablonu na taki który pozwoli mi w czasie rzeczywistym uploadować Wam to co widzę postanowiłam zebrać je w 5tki i zaprezentować Wam ;]

PD Architekt pozdrawia Was z chłodnego Rzeszowa ;]

Spacer 3D po zaprojektowanym przez nas domu indywidualnym czeka na ciebie! Zapraszamy!

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button