Minimalistyczny dom marzeń w Niemczech – Wille Marzeń Ep. 49
To już 49. część Waszej ulubionej serii „Wille marzeń”! (Już niedługo dojdziemy do pierwszej pięćdziesiątki – jak to zleciało!) Tym razem mam dla Was kawał nietypowej konstrukcji – co powiecie na minimalistyczny dom marzeń w Niemczech? :P
- typ domu: jednorodzinny + biuro;
- lokalizacja: Waldstetten-Wißgoldingen, Niemcy;
- projekt budynku: C18 Architekten;
- wybudowany w 2008 roku;
- powierzchnia: 615 m2;
- ilość kondygnacji: 2;
- układ pomieszczeń: otwarty.
Czysty, minimalistyczny i jednocześnie luksusowy kawałek architektury. Właśnie takim czynią go głównie materiały, z jakiego powstał oraz nowoczesne, innowacyjne technologie wykorzystane w konstrukcji. Istotną rolę odgrywa tutaj typ budynku – ze względu na to, iż jest to biuro połączone z przestrzenią mieszkalną, wprowadzono wiele zmian nietypowych dla standardów mieszkaniowych.
Konstrukcja przybiera bardziej zamkniętą formę od strony ulic; wszystko po to, by zapewnić komfort pracy oraz prywatność domowników. Choć salon i biuro projektanta biżuterii usytuowane na parterze są niemal zawsze otwarte, to pokoje mieszkalne na piętrze są lepiej chronione i prywatne.
Otoczenie willi jest bogate w inspiracje, co skłoniło projektantów do przeróżnych eksperymentów architektonicznych. Budynki jednak idealnie pasują do krajobrazu i oddają hołd panoramie miasteczka. Jednak minimalistyczny dom nie jest do końca spójny z ogólną architekturą tego miejsca – wszędzie widać zamknięty układ budynków w lekko skandynawskim stylu. Do tego wzrok przyciąga ciekawa elewacja złożona z białych kwadratowych płytek ceramicznych.
Plan budynku jest prostokątny, zaś bryła przypomina sześcienną. Brak wyraźnego ogrodzenia przyciąga klientów i ułatwia im wejście do pomieszczeń biura. Dodatkowo budynek zaprojektowano tak, by w łatwy sposób można było wyeliminować wszelkie bariery pomiędzy przestrzenią zewnętrzną i wewnętrzną.
Wnętrze z białymi poliuretanowymi podłogami kontrastuję z zewnętrzną elewacją wykonaną ze szkła oraz ceramiki. W całym wystroju wnętrz barwy pojawiają się naprawdę sporadycznie; ich obecność przypomina przypadkowo zrobioną plamę i tworzy wielki akcent kolorystyczny.
Chociaż większość powierzchni jest biała, to znajdują się tu niektóre barwne akcenty – są one zazwyczaj w jasnej, żywej tonacji.
Całość domu niektórzy mogą określić jako zbyt „sterylny” – wtedy wystarczy wprowadzić trochę więcej barw do wystroju wnętrza, a przy tym też do naszego życia ;] Moim zdaniem, cały ten projekt to idealna równowaga pomiędzy prostotą a ekstrawagancją. Zastosowano tutaj mnóstwo niekonwencjonalnych rozwiązań, jednak sama forma pozostała minimalistyczna, przez to nie ma tutaj żadnych „zgrzytów”.
PD Architekt pozdrawia Was ulubionego miasta Rzeszowa :D
Dom wygląda jak z bajki, ale czy to możliwe, żeby utrzymać w nim porządek? :D Strach pomyśleć, co by się stało, jakby weszła tam moja wesoła gromadka z flamastrami i plasteliną :D