Odnawianie abażuru DIY-MŁODY TECHNIK-Zrób to sam sprzed 40 lat. Ep.14z20

W serii Młodego Technika jesteśmy już trochę po półmetku. MT raz w tygodniu mobilizuje nas do własnoręcznego (w miarę swoich możliwości) wykonania poszczególnych elementów wyposażenia domu. W czasach kiedy Młody Technik był wydawany, niektóre meble czy dodatki do mieszkań były po prostu, najzwyczajniej w świecie, niedostępne… Dlatego mimo, iż nieświadomie, mimo, iż nie nazwane, DIY istniało wtedy i miało się dobrze na dużo większą skalę tylko i wyłącznie wedle zasady POTRZEBA MATKĄ WYNALAZKU. My obecnie, już trochę z innych względów,  przechodzimy  do kolejnej pracy zaproponowanej nam przez Młodego Technika. Dzisiaj – ODNAWIANIE ABAŻURU ;];]

Dzisiaj DIY nabrało całkiem innego znaczenia. Jest to zajęcie bardziej hobbystyczne, rozwijające kreatywność i dające poczucie satysfakcji z wykonania czegoś samodzielnie ;] DIY  jest formą spełniania się? Myślę, że 

Dzisiaj razem z Młodym Technikiem postaramy się wspólnie zająć się odnawianiem abażurów.

Odnawianie abazuru01
Abażurto brzmi co najmniej staroświecko;] Gdzieś, kiedyś w książkach abażur się przewijał. Na dzień dzisiejszy abażur wraca do łask i na salony, ponieważ wnętrza w stylu vintage są bardzo na topie. Dlatego na początek kilka zdjęć z abażurem w roli głównej do pooglądania i zainspirowania się ;] Później przejdziemy do kolejnego etapu czyli odnawianie abażuru ;]

Tak mogą wyglądać abażury. Ładnie, prawda? Niektóre z nich idealnie wpasowały się w nasz temat, ponieważ są ręcznie robione. Dzisiaj często rezygnuje się z takich rozwiązań. 

Jednym z pierwszych epizodów z serii Młodego Technika było właśnie Jak wykonać własnoręczny abażur. Dla zapominalskich odnośnik do posta w linku;] Dzisiaj natomiast dowiemy się co nieco z tematu pokrewnego – odnawianie abażuru.

Według wskazówek z MT ODNAWIANIE ABAŻURU

polega nie tylko na wymianie samego pokrycia (…), ale również na sprawdzeniu samego szkieletu abażuru i ustaleniu, czy druty nie są uszkodzone, zardzewiałe lub pogięte. W razie stwierdzenia podobnych uszkodzeń należy je naprawić (…) i zabezpieczyć szkielet przed dalszym rdzewieniem.

Jeżeli szkielet abażuru będzie w dobrym stanie, to należy przyszyć do niego nowe pokrycie, zaczynając od nowa jego wykreślenie. Tutaj posłużymy się notatkami wprost z Młodego Technika;]

odnawianie_abażuru_20
odnowienie_abażuru_21

Gotowe! Abażur wycięty ;]

Młody Technik kolejno przedstawia nam możliwości przyozdobienia naszego abażuru. Rozwiązania te są dla nas dzisiaj naprawdę niecodzienne;] Mamy kolejno:

 • malowanie abażuru farbami akrylowymi,
 • pokrycie abażuru zaprawą klejową (wykonaną z wymieszania wody, żelatyny i ałunu;]),
 • zaprawienie bristolu „krochmalem z mąki kartoflanej i klajstru z mąki pszennej” w odpowiednich proporcjach ;]
 • rysunek wykonany ściętym płasko patykiem, itp.

Jak widzimy wybór mamy spory ;] Ważnym jest, aby pamiętać, że wszystkie motywy zdobnicze należy uzyskiwać na zupełnie mokrej jeszcze zaprawie. Na sam koniec MT opisuje jak uszczegółowić wykonanie naszego abażuru:

odnawianie_abażuru_22

To by było na tyle postu na temat – odnawianie abażuru;]

Mam nadzieje, że niektórym, tym bardziej wytrwałym, przydadzą się wskazówki sprzed ponad 40 lat i przekonają się, że niekoniecznie to co własnoręcznie robione jest gorsze.

Wręcz przeciwnie – na pewno wartościowsze ze względu na wysiłek i chęci jakie włożyliśmy w wykonanie danej rzeczy, czy to dla siebie, czy dla kogoś na prezent;] choćby to miało być najzwyczajniejsze odnawianie abażuru :P

Zapraszam wkrótce na kolejny epizod z serii Młodego Technika, który już niebawem dla Was przygotuję ;]

PD Architekt pozdrawia Was dziś z Rzeszowa, Jutro z Krakowa a od środy z EXPO 2015 w Milano, czyli relacje z największej imprezy architektury na świecie – specjalnie dla Was!

Na pewno zainteresują cię nasze projekty, nasz YouTube czeka na ciebie!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
Odnawianie abażuru DIY-MŁODY TECHNIK-Zrób to sam sprzed 40 lat. Ep.14z20, 8.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

3 komentarze

 1. Zainspirowana zdjęciem zrobię abażur nocnego miasta i postawię w salonie. Dzisiaj zepsułam akurat abażur teściowej… Podstawa lampy idealnie się nada. ;-)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Abażury robią wrażenie! :) Sama zrobiłam abażur z serwetek. Wygląda przepięknie :D

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Młody Technik jak to dawno było :) co do abażuru na odnawianie jednak się nie porwę

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl