Odnawianie abażuru DIY-MŁODY TECHNIK-Zrób to sam sprzed 40 lat. Ep.14z20
W serii Młodego Technika jesteśmy już trochę po półmetku. MT raz w tygodniu mobilizuje nas do własnoręcznego (w miarę swoich możliwości) wykonania poszczególnych elementów wyposażenia domu. W czasach kiedy Młody Technik był wydawany, niektóre meble czy dodatki do mieszkań były po prostu, najzwyczajniej w świecie, niedostępne… Dlatego mimo, iż nieświadomie, mimo, iż nie nazwane, DIY istniało wtedy i miało się dobrze na dużo większą skalę tylko i wyłącznie wedle zasady POTRZEBA MATKĄ WYNALAZKU. My obecnie, już trochę z innych względów, przechodzimy do kolejnej pracy zaproponowanej nam przez Młodego Technika. Dzisiaj – ODNAWIANIE ABAŻURU ;];]
Dzisiaj DIY nabrało całkiem innego znaczenia. Jest to zajęcie bardziej hobbystyczne, rozwijające kreatywność i dające poczucie satysfakcji z wykonania czegoś samodzielnie ;] DIY jest formą spełniania się? Myślę, że
Dzisiaj razem z Młodym Technikiem postaramy się wspólnie zająć się odnawianiem abażurów.
Abażur – to brzmi co najmniej staroświecko;] Gdzieś, kiedyś w książkach abażur się przewijał. Na dzień dzisiejszy abażur wraca do łask i na salony, ponieważ wnętrza w stylu vintage są bardzo na topie. Dlatego na początek kilka zdjęć z abażurem w roli głównej do pooglądania i zainspirowania się ;] Później przejdziemy do kolejnego etapu czyli odnawianie abażuru ;]
Tak mogą wyglądać abażury. Ładnie, prawda? Niektóre z nich idealnie wpasowały się w nasz temat, ponieważ są ręcznie robione. Dzisiaj często rezygnuje się z takich rozwiązań.
Jednym z pierwszych epizodów z serii Młodego Technika było właśnie Jak wykonać własnoręczny abażur. Dla zapominalskich odnośnik do posta w linku;] Dzisiaj natomiast dowiemy się co nieco z tematu pokrewnego – odnawianie abażuru.
Według wskazówek z MT ODNAWIANIE ABAŻURU…
polega nie tylko na wymianie samego pokrycia (…), ale również na sprawdzeniu samego szkieletu abażuru i ustaleniu, czy druty nie są uszkodzone, zardzewiałe lub pogięte. W razie stwierdzenia podobnych uszkodzeń należy je naprawić (…) i zabezpieczyć szkielet przed dalszym rdzewieniem.
Jeżeli szkielet abażuru będzie w dobrym stanie, to należy przyszyć do niego nowe pokrycie, zaczynając od nowa jego wykreślenie. Tutaj posłużymy się notatkami wprost z Młodego Technika;]
Gotowe! Abażur wycięty ;]
Młody Technik kolejno przedstawia nam możliwości przyozdobienia naszego abażuru. Rozwiązania te są dla nas dzisiaj naprawdę niecodzienne;] Mamy kolejno:
- malowanie abażuru farbami akrylowymi,
- pokrycie abażuru zaprawą klejową (wykonaną z wymieszania wody, żelatyny i ałunu;]),
- zaprawienie bristolu „krochmalem z mąki kartoflanej i klajstru z mąki pszennej” w odpowiednich proporcjach ;]
- rysunek wykonany ściętym płasko patykiem, itp.
Jak widzimy wybór mamy spory ;] Ważnym jest, aby pamiętać, że wszystkie motywy zdobnicze należy uzyskiwać na zupełnie mokrej jeszcze zaprawie. Na sam koniec MT opisuje jak uszczegółowić wykonanie naszego abażuru:
To by było na tyle postu na temat – odnawianie abażuru;]
Mam nadzieje, że niektórym, tym bardziej wytrwałym, przydadzą się wskazówki sprzed ponad 40 lat i przekonają się, że niekoniecznie to co własnoręcznie robione jest gorsze.
Wręcz przeciwnie – na pewno wartościowsze ze względu na wysiłek i chęci jakie włożyliśmy w wykonanie danej rzeczy, czy to dla siebie, czy dla kogoś na prezent;] choćby to miało być najzwyczajniejsze odnawianie abażuru :P
Zapraszam wkrótce na kolejny epizod z serii Młodego Technika, który już niebawem dla Was przygotuję ;]
PD Architekt pozdrawia Was dziś z Rzeszowa, Jutro z Krakowa a od środy z EXPO 2015 w Milano, czyli relacje z największej imprezy architektury na świecie – specjalnie dla Was!
Zainspirowana zdjęciem zrobię abażur nocnego miasta i postawię w salonie. Dzisiaj zepsułam akurat abażur teściowej… Podstawa lampy idealnie się nada. ;-)
Abażury robią wrażenie! :) Sama zrobiłam abażur z serwetek. Wygląda przepięknie :D
Młody Technik jak to dawno było :) co do abażuru na odnawianie jednak się nie porwę